REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Budżet domowy a oszczędzanie – bezpłatne programy do zarządzania finansami

Arkadiusz Rojek, Home Broker
Na rynku dostępne są darmowe programy do zarządzania domowym budżetem.
Na rynku dostępne są darmowe programy do zarządzania domowym budżetem.

REKLAMA

REKLAMA

Czy myśleliście kiedyś o domowym budżecie z szerszej perspektywy czasu? Jeżeli zdecydujecie się na analizę swojej płynności finansowej, będziecie kontrolować wydatki i porównywać różne sposoby lokowania pieniędzy, możecie usprawnić działanie swojego domowego budżetu. Jakie darmowe programy pomogą usprawnić funkcjonowanie domowych budżetów?

Analiza codziennych wydatków, ścisły nadzór wypływów z domowej kasy, kontrola płynności, poszukiwanie nadwyżek w domowym budżecie czy wreszcie porównanie różnych sposobów ich lokowania – to najważniejsze funkcje programów do prowadzenia domowej księgowości dostępnych na rynku. Home Broker porównał te, które są oferowane bezpłatnie.

REKLAMA

REKLAMA

Najprostsze narzędzia do zarządzania domowym budżetem to kartka, długopis i kalkulator, chociaż znacznie wygodniejszy wydaje się arkusz kalkulacyjny (np. Microsoft Excel czy Open Office Calc). Od niedawna na rynku dostępne są również aplikacje internetowe, dzięki którym sprawowanie kontroli nad finansami osobistymi staje się jeszcze prostsze.

Do sprawnego zarządzania budżetem domowym wystarczy dobrze przygotowany arkusz kalkulacyjny, w którym możemy wprowadzać dzień po dniu kolejne pozycje i na tej podstawie samodzielnie ustalić „rygor” wydatkowy. Ponadto warto przypisywać wydatki do odpowiednich kategorii, dzięki czemu możliwa jest później ich analiza. Celem jest oczywiście wygospodarowanie oszczędności.

Nie wszyscy jednak mają czas, ochotę lub umiejętności, aby samodzielnie przygotować taki arkusz. Inni potrzebują bardziej szczegółowych danych lub też bieżącej integracji z kontem bankowym. Do nich właśnie kierowana jest oferta programów do zarządzania finansami osobistymi. Przeanalizujmy możliwości poszczególnych systemów.

Dowiedz się także: Jak oszczędzać pieniądze? – zasady efektywnego oszczędzania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Programy do zarządzania domowym budżetem

REKLAMA

Z dostępnej oferty na rynku do porównania wybraliśmy aplikacje darmowe, dostępne zarówno jako aplikacje sieciowe, jak i programy instalowane na komputerze. Warunkiem – oprócz braku opłat - była możliwość przetestowania wersji demonstracyjnej systemu. Do porównania wybrane zostały: MojeGrosze.pl, CashControl.pl, Benefi.pl, MojeOszczednosci.pl, DomowyBudzet.pl, KontoMierz.pl, iFin24.pl, MoneyZoom.pl, Fins.pl, ePortfel.com.

Porównując możliwości opisywanych narzędzi, zwracaliśmy uwagę na:
• wygodę i automatyzację wprowadzania danych: możliwość automatycznego importu historii rachunku, automatyczne przypisywanie poszczególnych wydatków do kategorii lub też automatyczne pobieranie historii transakcji bezpośrednio z banku;
• dodatkowe funkcje, takie jak: planowanie przyszłych płatności, możliwość dodawania notatek;
• proces tworzenia i analizowania domowego budżetu: możliwość ustalania miesięcznych planów wydatków, podzielonych na poszczególne kategorie, ale też narzędzia do bieżącego podglądu wydatków, zarówno w obrębie kategorii, jak i całego budżetu;
• zarządzanie oszczędnościami: możliwość planowania celów oszczędzania (np. wakacje, urlop, zakup samochodu czy oszczędności na emeryturę) oraz monitorowania realizacji tych planów;
• analizę bieżących przepływów pieniężnych: możliwość kontrolowania stanu gotówki oraz bieżącego zestawienia rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w celu planowania uruchamiania krótkoterminowych lokat i efektywnego wykorzystywania rachunków oszczędnościowych.

Po pierwsze: wypróbuj program do oszczędzania

Najprostsze narzędzia w zasadzie tylko zastępują arkusz kalkulacyjny. MoneyZoom i MojeGrosze wymaga od użytkownika zarówno wprowadzenia, jak i przypisania wydatków do poszczególnych kategorii. Możliwości analizy są mocno ograniczone. Jesteśmy w stanie skumulować wydatki w poszczególnych kategoriach i zestawić je z założonym budżetem domowym, na bieżąco kontrolując, czy nie przesadziliśmy, a także przejrzeć historię operacji.

W przypadku MoneyZoom ciekawostkę stanowi możliwość porównania wydatków z innymi użytkownikami serwisu, dzięki czemu dowiemy się, ile przeciętnie inni wydają, np. na jedzenie czy paliwo. Co więcej, porównanie można zawęzić wyłącznie do osób podobnych do nas. Wbrew pozorom, taka wiedza bywa bardzo cenna przy ustalaniu własnych wydatków, szczególnie dla osób, rozpoczynających prowadzenie własnego gospodarstwa domowego po niedawnej wyprowadzce od rodziców.

Prostym systemem okazuje się również benefi.pl – możemy dzięki niemu kontrolować wydatki na kontach, monitorować realizację budżetów domowych, ale nie znajdziemy w nim żadnej formy zarządzania oszczędnościami. Natomiast zdecydowanym plusem aplikacji jest możliwość własnego dostosowywania panelu głównego, w zależności od tego, jakie informacje są najbardziej potrzebne.

Po drugie: zrób bilans wszystkich wydatków

CashControl i iFIN24, w stosunku do najprostszego MoneyZoom, mają dodaną opcję importu danych z konta bankowego. Ułatwia to bieżące zarządzanie płynnością. iFin24 posiada o wiele bardziej rozbudowaną część analityczną w stosunku do MoneyZoom i CashControl. Tam nie tylko jesteśmy w stanie monitorować codzienne przepływy pieniężne, ale również porównywać ze sobą wydatki z poszczególnych kategorii w następujących po sobie miesiącach oraz, co najważniejsze, planować oszczędności, ustanawiać cele i monitorować ich realizację.

Pod względem możliwości analitycznych CashControl – mimo możliwości importu danych i podziału wydatków na kategorie – pokazuje wyłącznie strukturę wydatków i przychodów w rozbiciu miesięcznym i dziennym. Brakuje bieżącej analizy cash-flow czy też narzędzi do zarządzania oszczędnościami. Jednak największą wadą CashControl jest nieprzejrzysty serwis.

Polecamy serwis: Lokaty

Po trzecie: zsynchronizuj domowy budżet z kontem w banku

Dość ciekawie prezentuje się propozycja MojeOszczednosci.pl. W zależności od potrzeb możemy ustalić budżety domowe na podstawie limitów wydatków lub też na podstawie celów oszczędzania. DomowyBudzet.pl i kontomierz.pl również proponują zaawansowane metody analizy wydatków z uwzględnieniem utraconych odsetek z produktów bankowych. Kontomierz gwarantuje pełną analizę kosztów i przychodów odsetkowych i automatycznie podpowiada, które rozwiązanie będzie korzystniejsze. Proponowane są oczywiście oferty banków, współpracujących z Kontomierzem. Pełna integracja rachunku bankowego z aplikacją Kontomierza pozwala na dostęp do stanu konta i historii ostatnich operacji oraz automatyczny import tych danych. Kontomierz wyraźnie zaznacza, że dane są przechowywane w sposób zaszyfrowany na serwerach zewnętrznej firmy i nie ma możliwości powiązania ich z kontami w serwisie w przypadku włamania. Pełna integracja konta bankowego z oprogramowaniem do zarządzania budżetem domowym może jednak rodzić wątpliwości natury bezpieczeństwa i prywatności.

Po czwarte: patrz, jak procentują twoje oszczędności

Wadą Kontomierza jest znaczne ograniczenie możliwości planowania oszczędności i monitorowania realizacji tych planów. Automatycznego importu danych nie oferuje fins.pl, natomiast chyba najlepiej spośród wszystkich do tej pory wymienionych motywuje do oszczędzania. Cele są jasno określone, a ich realizacja – doskonale pokazana wizualnie.

Po piąte: zarządzaj domowym budżetem profesjonalnie

Oprócz aplikacji internetowych na polskim rynku możemy znaleźć jeszcze sporą grupę programów do analizy i zarządzania finansami, instalowanych bezpośrednio na komputerach użytkowników. Sporą zaletą takiego rozwiązania jest prywatność. Teoretycznie rejestrując się w którymkolwiek z powyższych serwisów nie musimy podawać prawdziwych danych osobowych, a te przeznaczone do importu możemy edytować w taki sposób, aby ukryć kontrahentów i dane osób, do których adresowane są przelewy. Jest to jednak uciążliwe. Jedynym w pełni funkcjonalnym i darmowym programem tego typu jest ePortfel. Program pozwala na pełne zarządzanie własnymi finansami, włącznie z monitorowaniem planów oszczędnościowych, a także importem danych z rynków kapitałowych. Funkcje programu umożliwiają zaspokojenie potrzeb najbardziej wymagających, także tych, którzy planują monitorować bieżące stany inwestycji, kredytów i rozliczeń z kontrahentami. Wady? Dla początkujących to rozwiązanie wyda się zbyt złożone podczas zarządzania, zaawansowani będą utyskiwać na brak możliwości automatycznego importu historii kont z banków innych niż mBank i Inteligo.

Komu serwisy do zarządzania finansami przynoszą zyski?

Serwisy są darmowe, ale użytkownicy finansują ich działanie w inny sposób – przede wszystkim, otwierając zamieszczone na stronach reklamy. Jednak nie jest to regułą. CashControl liczy na podsyłanie klientów, zainteresowanych produktami finansowymi, do współpracujących firm i banków. Kontomierz i MoneyZoom mają uruchomione porównywarki produktów finansowych i zarabiają na sprzedaży tych produktów. Z kolei MojeGrosze.pl i iFIN24 najwyraźniej stanowią reklamę możliwości i rozwiązań, proponowanych przez producentów - firmy informatyczne, wyspecjalizowane w tworzeniu rozwiązań dla przedsiębiorstw.

Warto wybrać odpowiedni dla siebie program komputerowy, aby przyjrzeć się bliżej domowemu budżetowi i nauczyć się efektywnie nim zarządzać.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  REKLAMA

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  REKLAMA