REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Monika Pawelczak: Pracownik ma prawo do bycia offline na wakacjach [WYWIAD]

Agnieszka Gorczyca
Agnieszka Gorczyca
redaktor test
Monika Pawelczak: Jak pogodzić prawo do bycia offline z pracą?
Monika Pawelczak: Jak pogodzić prawo do bycia offline z pracą?

REKLAMA

REKLAMA

Jak zaplanować obowiązki zawodowe, by móc spokojnie wypoczywać? Co z prawem do bycia offline na wakacjach? Jak wygląda work-life balance w dobie home office? Co zrobić po powrocie do pracy, by nie utracić w ciągu kilku dni energii i zapału, którą mamy dzięki urlopowi?

Offline na wakacjach

Koronawirus zmienił nasz sposób wypoczynku. Coraz częściej uciekamy z miast, aby weekend spędzić na łonie natury. Teraz w okresie wakacji pozwalamy sobie na coraz dalsze wyprawy, ale nie są to już tak beztroskie wakacje

REKLAMA

O byciu offline podczas urlopu oraz o łagodnym powrocie do pracy - opowiada Monika Pawelczak, ekspert HR z ramienia firmy New Work.

Czy pandemia zmieniła nasze podejście do urlopu? Jeśli tak, to na czym ta zmiana polega?

MP: Pandemia zmieniła wszystko. Praca z domu w warunkach ekstremalnego zatarcia granic między strefą domową i biurową wpływa na nasze samopoczucie, często także zdrowie. Obostrzenia związane z podróżowaniem znacznie ograniczyły nasze możliwości swobodnego przemieszczania się i długich podróży, dlatego sposób w jaki wypoczywamy również się zmienił. Coraz częściej uciekamy z miast na weekend by spędzić czas na łonie natury. Teraz w okresie wakacji pozwalamy sobie na coraz dalsze wyprawy, ale nie są to już tak beztroskie wakacje – jak wiemy przepisy i obostrzenia mogą się zmienić z dnia na dzień i zamiast spokojnie wrócić do domu utkniemy w kwarantannie.

Czy łączenie urlopu z pracą jest możliwe? Bywa, że pracownicy wyjeżdżają w wakacyjne miejsca, tam pracują, a wieczorami urlopują się – czy to dobra metoda?

MP: Nie traktowałabym „workation” jako sposobu na urlop, a raczej jako możliwość połączenia przyjemnego z pożytecznym. Praca na przykład z egotycznego miejsca może pomóc w zwiększeniu kreatywności, ale także daje możliwość skorzystania z innych form spędzania wolnego czasu. Warto jednak pamiętać, że tego typu wyjazd połączony z pracą powinien być uzgodniony z pracodawcą, ponieważ nie każda organizacja jest otwarta i gotowa na tego typu rozwiązania z uwagi np. na sposób organizacji pracy.

O czym pamiętać przed wyjazdem na urlop?

MP: Tak samo jak planujemy urlop, rezerwujemy bilety, zakwaterowanie, wyznaczmy miejsca do odwiedzenia czy aktywności na ten czas, analogicznie planujemy pracę podczas naszej nieobecności. Wiemy które projekty są w trakcie realizacji i wymagają uwagi. Akceptacja i planowanie to dobry wstęp do udanego urlopu, musimy jednak zaakceptować fakt, iż życie toczy się dalej, a my nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego. Później nie pozostaje nam nic innego jak przekazać nasze „otwarte” tematy osobie, która nas zastąpi. Co istotne - nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę. Dobrą praktyką jest również informowanie partnerów zewnętrznych o planowanym urlopie oraz ustawienie autorespondera w skrzynce mailowej by podczas gdy my będziemy oddawać się wakacyjnemu relaksowi, nie pozostawiać wiadomości bez odpowiedzi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy na urlopie zaczynamy naprawdę odpoczywać?

MP: Idealnie jest, gdy wygospodarujemy na odpoczynek 2-3 tygodnie. To czas, w którym najlepiej wypoczywamy, możemy w pełni oderwać głowę od obowiązków zawodowych i oddać się relaksowi. Natomiast już 4-5 dniowy urlop przynosi efekty pod warunkiem, że nastawimy się na odpoczynek i nie pozostawimy miejsca na przenikanie środowiska pracy do strefy odpoczynku.

Urlop – czy koniecznie trzeba wyjechać? A może urlop w domu też jest możliwy?

MP: Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jest to bardzo indywidualna kwestia, jedni nie wyobrażają sobie wolnych dni bez wyjazdu, drudzy najlepiej regenerują się po prostu na własnym balkonie. Fantastycznie byłoby zmienić otoczenie, lecz nie zawsze jest ku temu okazja i możliwość. Niezależnie od tego czy spędzamy urlop w domu, na działce czy w pięknym hotelu, polecam kontakt z naturą – morze, góry, jeziora czy pobliski las. Możliwości jest wiele, bez względu na budżet, a dzięki temu możemy prawdziwie odpocząć i zredukować poziom codziennego stresu.

Czy podczas wakacji musimy być online? Czy odbierać telefony z pracy?

Wszystko zależy od tego jaką pracę wykonujemy, czy mamy w pracy pełne zastępstwo, jaki jest nasz indywidualny sposób na relaks. Najlepszym rozwiązaniem jest jasne ustalenie z przełożonym, jak ta komunikacja miałaby wyglądać. W idealnym świecie, oczywiście po uprzednim przekazaniu obowiązków, pracownik znika na urlop bez kontaktu z firmą. W praktyce wygląda to różnie. Pytania jakie należy sobie zadać to w jakich warunkach potrafię odpoczywać i czy pozostanie w kontakcie z firmą podczas urlopu mnie uspokoi czy wręcz przeciwnie. A może czas na digital detox? I nie chodzi tutaj wyłącznie o telefon służbowy, ale także „odwyk” od urządzeń elektronicznych. Ogrom informacji, które przechodzą nam pod palcami smartfona każdego dnia jest porażający, możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy przebodźcowani. Podczas urlopu warto poświęcić czas rodzinie, przyjaciołom i nacieszyć zmysły tym światem widzianym na żywo, a nie tylko za pomocą jednego kliknięcia.

Co zrobić po powrocie do pracy, by nie utracić w ciągu kilku dni energii i zapału, którą mamy dzięki urlopowi?

Pierwszy dzień po urlopie jest bardzo ważny. Aby niekontrolowanie nie wpaść w wir obowiązków najlepiej zaplanować sobie czas na spokojne wdrożenie i odpowiedzi na oczekujące wiadomości. Pamiętajmy, że nie musimy odpowiadać na wszystkie maile jednego dnia, okupując biuro nadgodzinami. Zaakceptujmy fakt, iż jednego dnia nie nadrobimy 2 tygodni nieobecności, a energia którą zyskaliśmy ma wystarczyć nam na dłużej.

Dziękuję za rozmowę.

Z Moniką Pawelczak, ekspertem HR z ramienia firmy New Work rozmawiała Agnieszka Gorczyca, redaktor portalu Infor.pl

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

    Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

    Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

    Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

    Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

    Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

    Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

    Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

    REKLAMA

    MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

    MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

    Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

    Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

    Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

    Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

    Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

    W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

    REKLAMA

    Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

    Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

    Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

    Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

    REKLAMA