REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Monika Pawelczak: Pracownik ma prawo do bycia offline na wakacjach [WYWIAD]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agnieszka Gorczyca
Agnieszka Gorczyca
redaktor test
Monika Pawelczak: Jak pogodzić prawo do bycia offline z pracą?
Monika Pawelczak: Jak pogodzić prawo do bycia offline z pracą?

REKLAMA

REKLAMA

Jak zaplanować obowiązki zawodowe, by móc spokojnie wypoczywać? Co z prawem do bycia offline na wakacjach? Jak wygląda work-life balance w dobie home office? Co zrobić po powrocie do pracy, by nie utracić w ciągu kilku dni energii i zapału, którą mamy dzięki urlopowi?

Offline na wakacjach

Koronawirus zmienił nasz sposób wypoczynku. Coraz częściej uciekamy z miast, aby weekend spędzić na łonie natury. Teraz w okresie wakacji pozwalamy sobie na coraz dalsze wyprawy, ale nie są to już tak beztroskie wakacje

REKLAMA

O byciu offline podczas urlopu oraz o łagodnym powrocie do pracy - opowiada Monika Pawelczak, ekspert HR z ramienia firmy New Work.

Czy pandemia zmieniła nasze podejście do urlopu? Jeśli tak, to na czym ta zmiana polega?

MP: Pandemia zmieniła wszystko. Praca z domu w warunkach ekstremalnego zatarcia granic między strefą domową i biurową wpływa na nasze samopoczucie, często także zdrowie. Obostrzenia związane z podróżowaniem znacznie ograniczyły nasze możliwości swobodnego przemieszczania się i długich podróży, dlatego sposób w jaki wypoczywamy również się zmienił. Coraz częściej uciekamy z miast na weekend by spędzić czas na łonie natury. Teraz w okresie wakacji pozwalamy sobie na coraz dalsze wyprawy, ale nie są to już tak beztroskie wakacje – jak wiemy przepisy i obostrzenia mogą się zmienić z dnia na dzień i zamiast spokojnie wrócić do domu utkniemy w kwarantannie.

Czy łączenie urlopu z pracą jest możliwe? Bywa, że pracownicy wyjeżdżają w wakacyjne miejsca, tam pracują, a wieczorami urlopują się – czy to dobra metoda?

MP: Nie traktowałabym „workation” jako sposobu na urlop, a raczej jako możliwość połączenia przyjemnego z pożytecznym. Praca na przykład z egotycznego miejsca może pomóc w zwiększeniu kreatywności, ale także daje możliwość skorzystania z innych form spędzania wolnego czasu. Warto jednak pamiętać, że tego typu wyjazd połączony z pracą powinien być uzgodniony z pracodawcą, ponieważ nie każda organizacja jest otwarta i gotowa na tego typu rozwiązania z uwagi np. na sposób organizacji pracy.

O czym pamiętać przed wyjazdem na urlop?

MP: Tak samo jak planujemy urlop, rezerwujemy bilety, zakwaterowanie, wyznaczmy miejsca do odwiedzenia czy aktywności na ten czas, analogicznie planujemy pracę podczas naszej nieobecności. Wiemy które projekty są w trakcie realizacji i wymagają uwagi. Akceptacja i planowanie to dobry wstęp do udanego urlopu, musimy jednak zaakceptować fakt, iż życie toczy się dalej, a my nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego. Później nie pozostaje nam nic innego jak przekazać nasze „otwarte” tematy osobie, która nas zastąpi. Co istotne - nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę. Dobrą praktyką jest również informowanie partnerów zewnętrznych o planowanym urlopie oraz ustawienie autorespondera w skrzynce mailowej by podczas gdy my będziemy oddawać się wakacyjnemu relaksowi, nie pozostawiać wiadomości bez odpowiedzi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy na urlopie zaczynamy naprawdę odpoczywać?

MP: Idealnie jest, gdy wygospodarujemy na odpoczynek 2-3 tygodnie. To czas, w którym najlepiej wypoczywamy, możemy w pełni oderwać głowę od obowiązków zawodowych i oddać się relaksowi. Natomiast już 4-5 dniowy urlop przynosi efekty pod warunkiem, że nastawimy się na odpoczynek i nie pozostawimy miejsca na przenikanie środowiska pracy do strefy odpoczynku.

Urlop – czy koniecznie trzeba wyjechać? A może urlop w domu też jest możliwy?

MP: Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jest to bardzo indywidualna kwestia, jedni nie wyobrażają sobie wolnych dni bez wyjazdu, drudzy najlepiej regenerują się po prostu na własnym balkonie. Fantastycznie byłoby zmienić otoczenie, lecz nie zawsze jest ku temu okazja i możliwość. Niezależnie od tego czy spędzamy urlop w domu, na działce czy w pięknym hotelu, polecam kontakt z naturą – morze, góry, jeziora czy pobliski las. Możliwości jest wiele, bez względu na budżet, a dzięki temu możemy prawdziwie odpocząć i zredukować poziom codziennego stresu.

Czy podczas wakacji musimy być online? Czy odbierać telefony z pracy?

Wszystko zależy od tego jaką pracę wykonujemy, czy mamy w pracy pełne zastępstwo, jaki jest nasz indywidualny sposób na relaks. Najlepszym rozwiązaniem jest jasne ustalenie z przełożonym, jak ta komunikacja miałaby wyglądać. W idealnym świecie, oczywiście po uprzednim przekazaniu obowiązków, pracownik znika na urlop bez kontaktu z firmą. W praktyce wygląda to różnie. Pytania jakie należy sobie zadać to w jakich warunkach potrafię odpoczywać i czy pozostanie w kontakcie z firmą podczas urlopu mnie uspokoi czy wręcz przeciwnie. A może czas na digital detox? I nie chodzi tutaj wyłącznie o telefon służbowy, ale także „odwyk” od urządzeń elektronicznych. Ogrom informacji, które przechodzą nam pod palcami smartfona każdego dnia jest porażający, możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy przebodźcowani. Podczas urlopu warto poświęcić czas rodzinie, przyjaciołom i nacieszyć zmysły tym światem widzianym na żywo, a nie tylko za pomocą jednego kliknięcia.

Co zrobić po powrocie do pracy, by nie utracić w ciągu kilku dni energii i zapału, którą mamy dzięki urlopowi?

Pierwszy dzień po urlopie jest bardzo ważny. Aby niekontrolowanie nie wpaść w wir obowiązków najlepiej zaplanować sobie czas na spokojne wdrożenie i odpowiedzi na oczekujące wiadomości. Pamiętajmy, że nie musimy odpowiadać na wszystkie maile jednego dnia, okupując biuro nadgodzinami. Zaakceptujmy fakt, iż jednego dnia nie nadrobimy 2 tygodni nieobecności, a energia którą zyskaliśmy ma wystarczyć nam na dłużej.

Dziękuję za rozmowę.

Z Moniką Pawelczak, ekspertem HR z ramienia firmy New Work rozmawiała Agnieszka Gorczyca, redaktor portalu Infor.pl

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

REKLAMA

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA