REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Monika Pawelczak: Pracownik ma prawo do bycia offline na wakacjach [WYWIAD]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agnieszka Gorczyca
Agnieszka Gorczyca
redaktor test
Monika Pawelczak: Jak pogodzić prawo do bycia offline z pracą?
Monika Pawelczak: Jak pogodzić prawo do bycia offline z pracą?

REKLAMA

REKLAMA

Jak zaplanować obowiązki zawodowe, by móc spokojnie wypoczywać? Co z prawem do bycia offline na wakacjach? Jak wygląda work-life balance w dobie home office? Co zrobić po powrocie do pracy, by nie utracić w ciągu kilku dni energii i zapału, którą mamy dzięki urlopowi?

Offline na wakacjach

Koronawirus zmienił nasz sposób wypoczynku. Coraz częściej uciekamy z miast, aby weekend spędzić na łonie natury. Teraz w okresie wakacji pozwalamy sobie na coraz dalsze wyprawy, ale nie są to już tak beztroskie wakacje

REKLAMA

O byciu offline podczas urlopu oraz o łagodnym powrocie do pracy - opowiada Monika Pawelczak, ekspert HR z ramienia firmy New Work.

Czy pandemia zmieniła nasze podejście do urlopu? Jeśli tak, to na czym ta zmiana polega?

MP: Pandemia zmieniła wszystko. Praca z domu w warunkach ekstremalnego zatarcia granic między strefą domową i biurową wpływa na nasze samopoczucie, często także zdrowie. Obostrzenia związane z podróżowaniem znacznie ograniczyły nasze możliwości swobodnego przemieszczania się i długich podróży, dlatego sposób w jaki wypoczywamy również się zmienił. Coraz częściej uciekamy z miast na weekend by spędzić czas na łonie natury. Teraz w okresie wakacji pozwalamy sobie na coraz dalsze wyprawy, ale nie są to już tak beztroskie wakacje – jak wiemy przepisy i obostrzenia mogą się zmienić z dnia na dzień i zamiast spokojnie wrócić do domu utkniemy w kwarantannie.

Czy łączenie urlopu z pracą jest możliwe? Bywa, że pracownicy wyjeżdżają w wakacyjne miejsca, tam pracują, a wieczorami urlopują się – czy to dobra metoda?

MP: Nie traktowałabym „workation” jako sposobu na urlop, a raczej jako możliwość połączenia przyjemnego z pożytecznym. Praca na przykład z egotycznego miejsca może pomóc w zwiększeniu kreatywności, ale także daje możliwość skorzystania z innych form spędzania wolnego czasu. Warto jednak pamiętać, że tego typu wyjazd połączony z pracą powinien być uzgodniony z pracodawcą, ponieważ nie każda organizacja jest otwarta i gotowa na tego typu rozwiązania z uwagi np. na sposób organizacji pracy.

O czym pamiętać przed wyjazdem na urlop?

MP: Tak samo jak planujemy urlop, rezerwujemy bilety, zakwaterowanie, wyznaczmy miejsca do odwiedzenia czy aktywności na ten czas, analogicznie planujemy pracę podczas naszej nieobecności. Wiemy które projekty są w trakcie realizacji i wymagają uwagi. Akceptacja i planowanie to dobry wstęp do udanego urlopu, musimy jednak zaakceptować fakt, iż życie toczy się dalej, a my nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego. Później nie pozostaje nam nic innego jak przekazać nasze „otwarte” tematy osobie, która nas zastąpi. Co istotne - nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę. Dobrą praktyką jest również informowanie partnerów zewnętrznych o planowanym urlopie oraz ustawienie autorespondera w skrzynce mailowej by podczas gdy my będziemy oddawać się wakacyjnemu relaksowi, nie pozostawiać wiadomości bez odpowiedzi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy na urlopie zaczynamy naprawdę odpoczywać?

MP: Idealnie jest, gdy wygospodarujemy na odpoczynek 2-3 tygodnie. To czas, w którym najlepiej wypoczywamy, możemy w pełni oderwać głowę od obowiązków zawodowych i oddać się relaksowi. Natomiast już 4-5 dniowy urlop przynosi efekty pod warunkiem, że nastawimy się na odpoczynek i nie pozostawimy miejsca na przenikanie środowiska pracy do strefy odpoczynku.

Urlop – czy koniecznie trzeba wyjechać? A może urlop w domu też jest możliwy?

MP: Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jest to bardzo indywidualna kwestia, jedni nie wyobrażają sobie wolnych dni bez wyjazdu, drudzy najlepiej regenerują się po prostu na własnym balkonie. Fantastycznie byłoby zmienić otoczenie, lecz nie zawsze jest ku temu okazja i możliwość. Niezależnie od tego czy spędzamy urlop w domu, na działce czy w pięknym hotelu, polecam kontakt z naturą – morze, góry, jeziora czy pobliski las. Możliwości jest wiele, bez względu na budżet, a dzięki temu możemy prawdziwie odpocząć i zredukować poziom codziennego stresu.

Czy podczas wakacji musimy być online? Czy odbierać telefony z pracy?

Wszystko zależy od tego jaką pracę wykonujemy, czy mamy w pracy pełne zastępstwo, jaki jest nasz indywidualny sposób na relaks. Najlepszym rozwiązaniem jest jasne ustalenie z przełożonym, jak ta komunikacja miałaby wyglądać. W idealnym świecie, oczywiście po uprzednim przekazaniu obowiązków, pracownik znika na urlop bez kontaktu z firmą. W praktyce wygląda to różnie. Pytania jakie należy sobie zadać to w jakich warunkach potrafię odpoczywać i czy pozostanie w kontakcie z firmą podczas urlopu mnie uspokoi czy wręcz przeciwnie. A może czas na digital detox? I nie chodzi tutaj wyłącznie o telefon służbowy, ale także „odwyk” od urządzeń elektronicznych. Ogrom informacji, które przechodzą nam pod palcami smartfona każdego dnia jest porażający, możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy przebodźcowani. Podczas urlopu warto poświęcić czas rodzinie, przyjaciołom i nacieszyć zmysły tym światem widzianym na żywo, a nie tylko za pomocą jednego kliknięcia.

Co zrobić po powrocie do pracy, by nie utracić w ciągu kilku dni energii i zapału, którą mamy dzięki urlopowi?

Pierwszy dzień po urlopie jest bardzo ważny. Aby niekontrolowanie nie wpaść w wir obowiązków najlepiej zaplanować sobie czas na spokojne wdrożenie i odpowiedzi na oczekujące wiadomości. Pamiętajmy, że nie musimy odpowiadać na wszystkie maile jednego dnia, okupując biuro nadgodzinami. Zaakceptujmy fakt, iż jednego dnia nie nadrobimy 2 tygodni nieobecności, a energia którą zyskaliśmy ma wystarczyć nam na dłużej.

Dziękuję za rozmowę.

Z Moniką Pawelczak, ekspertem HR z ramienia firmy New Work rozmawiała Agnieszka Gorczyca, redaktor portalu Infor.pl

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA