Mentoring biznesowy jako wsparcie dla przedsiębiorców w kryzysie
REKLAMA
REKLAMA
Co to jest mentoring biznesowy?
Mentoring jest to narzędzie, umożliwiające przekazywanie wiedzy pomiędzy mentorem a uczniem. W obecnych czasach uznawany jest za najskuteczniejszą formę wsparcia i pomocy. Mentor, to osoba posiadającą dużą wiedzę w danej dziedzinie. Czy mentoring może być korzystny dla obu stron? Jak czerpać korzyści z mentoringu, aby z powodzeniem wykorzystać go w swoim biznesie? I kwestia najistotniejsza, czy mentoring może posłużyć jako skuteczne narzędzie wsparcia dla przedsiębiorców w kryzysie?
REKLAMA
Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych
Rola mentora w mentoringu
Mentoring to długotrwały proces, w którym nauczyciel (mentor), korzystając ze swojej rozległej wiedzy i doświadczenia w danej dziedzinie, pomaga uczniowi (mentee) osiągnąć sukces zawodowy.
Mentor prezentuje mentee różne modele biznesowe, metody i procedury działania, odkrywając tym samym wielorakie drogi prowadzenia biznesu. Dzieli się on wieloletnią wiedzą z mentee, który jeszcze jej nie posiada. Pomaga mu w odkryciu zasobów własnych, których mógł być nieświadomy, zwiększając przy tym jego szanse na sukces. Mentor powinnien być autorytetem, który zarazem ukierunkuje, jak i zainspiruje mentee na początku jego drogi zawodowej. Powinien umieć odpowiedzieć na wszystkie pytania, rozwiewając przy tym wszelkie wątpliwości mentee.
Czy mentoring może być korzystny dla obu stron?
W celu osiągnięcia najlepszych korzyści mentee musi być żądny wiedzy i ambitny, doceniając przy tym cenny dorobek swojego mentora. Mentoring znajduje obecnie zastosowanie praktycznie w każdej branży. Jego cechą jest wzajemność relacji pomiędzy mentorem a mentee. Przede wszystkim ma on na celu doskonalenie warsztatu ucznia, ale w praktyce inspiruje do rozwoju obie strony. Jest on szansą dla mentora, który współpracując ze swoim mentee jest poniekąd zmuszony do ciągłego poszerzania wiedzy i kompetencji. Nierzadko pomaga on mentorowi spojrzeć na niektóre kwestie z innej zupełnie perspektywy. W celu maksymalizowania korzyści stron powinien opierać się na wzajemnym zaufaniu, otwartości i jasnej komunikacji. Tylko wtedy transfer wiedzy będzie najbardziej optymalny.
Mentoring w czasie kryzysu
REKLAMA
W czasie panującej dekoniunktury przedsiębiorcy są zmuszeni do umiejętnego zarządzania i podejmowania często bardzo trudnych i skomplikowanych decyzji. Wspierają się odbywaniem kolejnych szkoleń mających na celu rozwój kompetencyjny, jednak czasami okazuje się to zupełnie niewystarczające. Dlaczego tak się dzieje? W dzisiejszych czasach samo podążanie za trendem rynkowym jest niedostateczne, dziś trzeba wyprzedzać rzeczywistość, a nawet kreować nowe trendy. Role menadżerów stały się znacznie bardziej kompleksowe, wymagają nowych doświadczeń i umiejętności.
Przedsiębiorca funkcjonujący w czasie kryzysu oprócz wiedzy nabytej w trakcie prowadzenia biznesu lub na różnorakich szkoleniach potrzebuje często porady, możliwości omówienia swoich wątpliwości z osobą, która posiada już długoletnie doświadczenie biznesowe w danej dziedzinie. Osoba, której można zaufać. I tu pojawia się postać mentora biznesowego.
Mentoring biznesowy vs. coaching
Dla wielu przedsiębiorców mentor staje się bezcennym wsparciem w życiu zawodowym, ale także osobistym. Pomaga on w dokonaniu się ogromnych przemian i podjęciu często niełatwych decyzji.
Często zdarza się, że pojęcia mentoringu i coachingu są używane zamiennie. Jest to jednak pojęcie błędne. Proces coachingu poprzez zadawanie pytań przez trenera swojemu podopiecznemu ma skłonić tego drugiego do samodzielnego poszukania odpowiedzi. Natomiast w przypadku mentoringu mamy do czynienia z procesem nieco odmiennym, ponieważ oprócz umiejętnego i aktywnego słuchania nauczyciel dzieli się ze swoim mentee wiedzą i doświadczeniem, dając przy tym wskazówki i rozwiewając wątpliwości. Mentoring daje możliwość konfrontacji i wartościowej wymiany poglądów.
Korzyści płynące z mentoringu
REKLAMA
Efekty współpracy z mentorem nie zawsze są widoczne od samego początku współpracy. Zazwyczaj pierwsze rezultaty, często jeszcze niedostrzegalne dla otoczenia, widać w sposobie myślenia i postrzegania swojego biznesu. Z tego powodu współpracy z mentorem nie możemy oceniać po krótkim czasie i zbyt pochopnie, często jest to proces bardzo długofalowy, szczególnie w czasach kryzysu.
Korzyści, które niesie ze sobą proces mentoringu, a które są tym bardziej pożądane w czasie dekoniunktury to sprawniejsza i jasna komunikacja, ułatwiająca przeprowadzanie procesów biznesowych, wzmocnienie więzi zespołowych oraz relacji pracownik – pracodawca, które bez wątpliwości przełożą się na wymaganą większą wydajność. W przypadku krajów wysoko rozwiniętych mentoring nie rzadko bywa istotnym argumentem w procesie pozyskiwania dobrych pracowników, ponieważ wielu z nich ceni sobie pracę w firmie, która oferuje cenionych w danej branży mentorów. Stanowi to dla nich istotny motywator. Pożądany mentoring jest w stanie także zmniejszyć rotacje pracowników, ponieważ ci objęci mentoringiem mocniej angażują się w rozwój zarówno własny, jak i firmy osiągając lepsze wyniki i pozostając tym samym w firmie dłuższy czas.
Jak widać mentoring staje się coraz bardziej skutecznym narzędziem do walki z wyzwaniami, z którymi zmaga się dzisiejszy świat biznesu. W Polsce obecnie taką formę wsparcia docenia coraz więcej osób. Wiele firm na zachodzie, korzystających z pomocy mentora w prowadzeniu biznesu, korzysta z pomocy profesjonalistów. Jak natomiast rozpoznać profesjonalnego mentora? Profesjonalny mentor będzie posiadał wieloletnie doświadczenie mentoringowe poparte rekomendacjami. Będzie należał do międzynarodowych i/lub krajowych organizacji tj. Youth Business International lub Youth Business Poland. Certyfikowany mentor zapewni nam przestrzeganie określonych zasad prowadzenia procesów, a także zasad etycznych. Zatem posiadaniem przez mentora certyfikatu uznanej organizacji będzie dla nas dowodem, że jest to mentor wykfalifikowany, który odpowiednio wspomoże przedsiębiorcę w dążeniu do uzyskania pożądanych celów biznesowych.
Katarzyna Krzyżańska, ekonomistka, pracuje w dziale księgowym w firmie produkcyjnej, zajmuję się obszarem podatkowym, w szczególności dostaw wewnątrzwspólnotowych oraz VAT należny. Z zamiłowania zajmuje się pisaniem tekstów.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.