REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mentoring biznesowy jako wsparcie dla przedsiębiorców w kryzysie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mentoring biznesowy jako narzędzie wsparcia dla przedsiębiorców w kryzysie
Mentoring biznesowy jako narzędzie wsparcia dla przedsiębiorców w kryzysie

REKLAMA

REKLAMA

Jak czerpać korzyści z mentoringu, aby z powodzeniem wykorzystać go w swoim biznesie? Czy mentoring może być pomocą w walce z koronawirusem?

Co to jest mentoring biznesowy?

Mentoring jest to narzędzie, umożliwiające przekazywanie wiedzy pomiędzy mentorem a uczniem. W obecnych czasach uznawany jest za najskuteczniejszą formę wsparcia i pomocy. Mentor, to osoba posiadającą dużą wiedzę w danej dziedzinie. Czy mentoring może być korzystny dla obu stron? Jak czerpać korzyści z mentoringu, aby z powodzeniem wykorzystać go w swoim biznesie? I kwestia najistotniejsza, czy mentoring może posłużyć jako skuteczne narzędzie wsparcia dla przedsiębiorców w kryzysie?

REKLAMA

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Rola mentora w mentoringu

Mentoring to długotrwały proces, w którym nauczyciel (mentor), korzystając ze swojej rozległej wiedzy i doświadczenia w danej dziedzinie, pomaga uczniowi (mentee) osiągnąć sukces zawodowy.

Mentor prezentuje mentee różne modele biznesowe, metody i procedury działania, odkrywając tym samym wielorakie drogi prowadzenia biznesu. Dzieli się on wieloletnią wiedzą z mentee, który jeszcze jej nie posiada. Pomaga mu w odkryciu zasobów własnych, których mógł być nieświadomy, zwiększając przy tym jego szanse na sukces. Mentor powinnien być autorytetem, który zarazem ukierunkuje, jak i zainspiruje mentee na początku jego drogi zawodowej. Powinien umieć odpowiedzieć na wszystkie pytania, rozwiewając przy tym wszelkie wątpliwości mentee.

Czy mentoring może być korzystny dla obu stron?

W celu osiągnięcia najlepszych korzyści mentee musi być żądny wiedzy i ambitny, doceniając przy tym cenny dorobek swojego mentora. Mentoring znajduje obecnie zastosowanie praktycznie w każdej branży. Jego cechą jest wzajemność relacji pomiędzy mentorem a mentee. Przede wszystkim ma on na celu doskonalenie warsztatu ucznia, ale w praktyce inspiruje do rozwoju obie strony. Jest on szansą dla mentora, który współpracując ze swoim mentee jest poniekąd zmuszony do ciągłego poszerzania wiedzy i kompetencji. Nierzadko pomaga on mentorowi spojrzeć na niektóre kwestie z innej zupełnie perspektywy. W celu maksymalizowania korzyści stron powinien opierać się na wzajemnym zaufaniu, otwartości i jasnej komunikacji. Tylko wtedy transfer wiedzy będzie najbardziej optymalny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mentoring w czasie kryzysu

REKLAMA

W czasie panującej dekoniunktury przedsiębiorcy są zmuszeni do umiejętnego zarządzania i podejmowania często bardzo trudnych i skomplikowanych decyzji. Wspierają się odbywaniem kolejnych szkoleń mających na celu rozwój kompetencyjny, jednak czasami okazuje się to zupełnie niewystarczające. Dlaczego tak się dzieje? W dzisiejszych czasach samo podążanie za trendem rynkowym jest niedostateczne, dziś trzeba wyprzedzać rzeczywistość, a nawet kreować nowe trendy. Role menadżerów stały się znacznie bardziej kompleksowe, wymagają nowych doświadczeń i umiejętności.

Przedsiębiorca funkcjonujący w czasie kryzysu oprócz wiedzy nabytej w trakcie prowadzenia biznesu lub na różnorakich szkoleniach potrzebuje często porady, możliwości omówienia swoich wątpliwości z osobą, która posiada już długoletnie doświadczenie biznesowe w danej dziedzinie. Osoba, której można zaufać. I tu pojawia się postać mentora biznesowego.

Mentoring biznesowy vs. coaching

Dla wielu przedsiębiorców mentor staje się bezcennym wsparciem w życiu zawodowym, ale także osobistym. Pomaga on w dokonaniu się ogromnych przemian i podjęciu często niełatwych decyzji.

Często zdarza się, że pojęcia mentoringu i coachingu są używane zamiennie. Jest to jednak pojęcie błędne. Proces coachingu poprzez zadawanie pytań przez trenera swojemu podopiecznemu ma skłonić tego drugiego do samodzielnego poszukania odpowiedzi. Natomiast w przypadku mentoringu mamy do czynienia z procesem nieco odmiennym, ponieważ oprócz umiejętnego i aktywnego słuchania nauczyciel dzieli się ze swoim mentee wiedzą i doświadczeniem, dając przy tym wskazówki i rozwiewając wątpliwości. Mentoring daje możliwość konfrontacji i wartościowej wymiany poglądów.

Korzyści płynące z mentoringu

REKLAMA

Efekty współpracy z mentorem nie zawsze są widoczne od samego początku współpracy. Zazwyczaj pierwsze rezultaty, często jeszcze niedostrzegalne dla otoczenia, widać w sposobie myślenia i postrzegania swojego biznesu. Z tego powodu współpracy z mentorem nie możemy oceniać po krótkim czasie i zbyt pochopnie, często jest to proces bardzo długofalowy, szczególnie w czasach kryzysu.

Korzyści, które niesie ze sobą proces mentoringu, a które są tym bardziej pożądane w czasie dekoniunktury to sprawniejsza i jasna komunikacja, ułatwiająca przeprowadzanie procesów biznesowych, wzmocnienie więzi zespołowych oraz relacji pracownikpracodawca, które bez wątpliwości przełożą się na wymaganą większą wydajność. W przypadku krajów wysoko rozwiniętych mentoring nie rzadko bywa istotnym argumentem w procesie pozyskiwania dobrych pracowników, ponieważ wielu z nich ceni sobie pracę w firmie, która oferuje cenionych w danej branży mentorów. Stanowi to dla nich istotny motywator. Pożądany mentoring jest w stanie także zmniejszyć rotacje pracowników, ponieważ ci objęci mentoringiem mocniej angażują się w rozwój zarówno własny, jak i firmy osiągając lepsze wyniki i pozostając tym samym w firmie dłuższy czas.

Jak widać mentoring staje się coraz bardziej skutecznym narzędziem do walki z wyzwaniami, z którymi zmaga się dzisiejszy świat biznesu. W Polsce obecnie taką formę wsparcia docenia coraz więcej osób. Wiele firm na zachodzie, korzystających z pomocy mentora w prowadzeniu biznesu, korzysta z pomocy profesjonalistów. Jak natomiast rozpoznać profesjonalnego mentora? Profesjonalny mentor będzie posiadał wieloletnie doświadczenie mentoringowe poparte rekomendacjami. Będzie należał do międzynarodowych i/lub krajowych organizacji tj. Youth Business International lub Youth Business Poland.  Certyfikowany mentor zapewni nam przestrzeganie określonych zasad prowadzenia procesów, a także zasad etycznych. Zatem posiadaniem przez mentora certyfikatu uznanej organizacji będzie dla nas dowodem, że jest to mentor wykfalifikowany, który odpowiednio wspomoże przedsiębiorcę w dążeniu do uzyskania pożądanych celów biznesowych.

Katarzyna Krzyżańska, ekonomistka, pracuje w dziale księgowym w firmie produkcyjnej, zajmuję się obszarem podatkowym, w szczególności dostaw wewnątrzwspólnotowych oraz VAT należny. Z zamiłowania zajmuje się pisaniem tekstów.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA   

Business Intelligence
Portal & Dwumiesięcznik
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA