REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mentoring biznesowy jako wsparcie dla przedsiębiorców w kryzysie

Mentoring biznesowy jako narzędzie wsparcia dla przedsiębiorców w kryzysie
Mentoring biznesowy jako narzędzie wsparcia dla przedsiębiorców w kryzysie

REKLAMA

REKLAMA

Jak czerpać korzyści z mentoringu, aby z powodzeniem wykorzystać go w swoim biznesie? Czy mentoring może być pomocą w walce z koronawirusem?

Co to jest mentoring biznesowy?

Mentoring jest to narzędzie, umożliwiające przekazywanie wiedzy pomiędzy mentorem a uczniem. W obecnych czasach uznawany jest za najskuteczniejszą formę wsparcia i pomocy. Mentor, to osoba posiadającą dużą wiedzę w danej dziedzinie. Czy mentoring może być korzystny dla obu stron? Jak czerpać korzyści z mentoringu, aby z powodzeniem wykorzystać go w swoim biznesie? I kwestia najistotniejsza, czy mentoring może posłużyć jako skuteczne narzędzie wsparcia dla przedsiębiorców w kryzysie?

REKLAMA

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Rola mentora w mentoringu

Mentoring to długotrwały proces, w którym nauczyciel (mentor), korzystając ze swojej rozległej wiedzy i doświadczenia w danej dziedzinie, pomaga uczniowi (mentee) osiągnąć sukces zawodowy.

Mentor prezentuje mentee różne modele biznesowe, metody i procedury działania, odkrywając tym samym wielorakie drogi prowadzenia biznesu. Dzieli się on wieloletnią wiedzą z mentee, który jeszcze jej nie posiada. Pomaga mu w odkryciu zasobów własnych, których mógł być nieświadomy, zwiększając przy tym jego szanse na sukces. Mentor powinnien być autorytetem, który zarazem ukierunkuje, jak i zainspiruje mentee na początku jego drogi zawodowej. Powinien umieć odpowiedzieć na wszystkie pytania, rozwiewając przy tym wszelkie wątpliwości mentee.

Czy mentoring może być korzystny dla obu stron?

W celu osiągnięcia najlepszych korzyści mentee musi być żądny wiedzy i ambitny, doceniając przy tym cenny dorobek swojego mentora. Mentoring znajduje obecnie zastosowanie praktycznie w każdej branży. Jego cechą jest wzajemność relacji pomiędzy mentorem a mentee. Przede wszystkim ma on na celu doskonalenie warsztatu ucznia, ale w praktyce inspiruje do rozwoju obie strony. Jest on szansą dla mentora, który współpracując ze swoim mentee jest poniekąd zmuszony do ciągłego poszerzania wiedzy i kompetencji. Nierzadko pomaga on mentorowi spojrzeć na niektóre kwestie z innej zupełnie perspektywy. W celu maksymalizowania korzyści stron powinien opierać się na wzajemnym zaufaniu, otwartości i jasnej komunikacji. Tylko wtedy transfer wiedzy będzie najbardziej optymalny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mentoring w czasie kryzysu

REKLAMA

W czasie panującej dekoniunktury przedsiębiorcy są zmuszeni do umiejętnego zarządzania i podejmowania często bardzo trudnych i skomplikowanych decyzji. Wspierają się odbywaniem kolejnych szkoleń mających na celu rozwój kompetencyjny, jednak czasami okazuje się to zupełnie niewystarczające. Dlaczego tak się dzieje? W dzisiejszych czasach samo podążanie za trendem rynkowym jest niedostateczne, dziś trzeba wyprzedzać rzeczywistość, a nawet kreować nowe trendy. Role menadżerów stały się znacznie bardziej kompleksowe, wymagają nowych doświadczeń i umiejętności.

Przedsiębiorca funkcjonujący w czasie kryzysu oprócz wiedzy nabytej w trakcie prowadzenia biznesu lub na różnorakich szkoleniach potrzebuje często porady, możliwości omówienia swoich wątpliwości z osobą, która posiada już długoletnie doświadczenie biznesowe w danej dziedzinie. Osoba, której można zaufać. I tu pojawia się postać mentora biznesowego.

Mentoring biznesowy vs. coaching

Dla wielu przedsiębiorców mentor staje się bezcennym wsparciem w życiu zawodowym, ale także osobistym. Pomaga on w dokonaniu się ogromnych przemian i podjęciu często niełatwych decyzji.

Często zdarza się, że pojęcia mentoringu i coachingu są używane zamiennie. Jest to jednak pojęcie błędne. Proces coachingu poprzez zadawanie pytań przez trenera swojemu podopiecznemu ma skłonić tego drugiego do samodzielnego poszukania odpowiedzi. Natomiast w przypadku mentoringu mamy do czynienia z procesem nieco odmiennym, ponieważ oprócz umiejętnego i aktywnego słuchania nauczyciel dzieli się ze swoim mentee wiedzą i doświadczeniem, dając przy tym wskazówki i rozwiewając wątpliwości. Mentoring daje możliwość konfrontacji i wartościowej wymiany poglądów.

Korzyści płynące z mentoringu

REKLAMA

Efekty współpracy z mentorem nie zawsze są widoczne od samego początku współpracy. Zazwyczaj pierwsze rezultaty, często jeszcze niedostrzegalne dla otoczenia, widać w sposobie myślenia i postrzegania swojego biznesu. Z tego powodu współpracy z mentorem nie możemy oceniać po krótkim czasie i zbyt pochopnie, często jest to proces bardzo długofalowy, szczególnie w czasach kryzysu.

Korzyści, które niesie ze sobą proces mentoringu, a które są tym bardziej pożądane w czasie dekoniunktury to sprawniejsza i jasna komunikacja, ułatwiająca przeprowadzanie procesów biznesowych, wzmocnienie więzi zespołowych oraz relacji pracownikpracodawca, które bez wątpliwości przełożą się na wymaganą większą wydajność. W przypadku krajów wysoko rozwiniętych mentoring nie rzadko bywa istotnym argumentem w procesie pozyskiwania dobrych pracowników, ponieważ wielu z nich ceni sobie pracę w firmie, która oferuje cenionych w danej branży mentorów. Stanowi to dla nich istotny motywator. Pożądany mentoring jest w stanie także zmniejszyć rotacje pracowników, ponieważ ci objęci mentoringiem mocniej angażują się w rozwój zarówno własny, jak i firmy osiągając lepsze wyniki i pozostając tym samym w firmie dłuższy czas.

Jak widać mentoring staje się coraz bardziej skutecznym narzędziem do walki z wyzwaniami, z którymi zmaga się dzisiejszy świat biznesu. W Polsce obecnie taką formę wsparcia docenia coraz więcej osób. Wiele firm na zachodzie, korzystających z pomocy mentora w prowadzeniu biznesu, korzysta z pomocy profesjonalistów. Jak natomiast rozpoznać profesjonalnego mentora? Profesjonalny mentor będzie posiadał wieloletnie doświadczenie mentoringowe poparte rekomendacjami. Będzie należał do międzynarodowych i/lub krajowych organizacji tj. Youth Business International lub Youth Business Poland.  Certyfikowany mentor zapewni nam przestrzeganie określonych zasad prowadzenia procesów, a także zasad etycznych. Zatem posiadaniem przez mentora certyfikatu uznanej organizacji będzie dla nas dowodem, że jest to mentor wykfalifikowany, który odpowiednio wspomoże przedsiębiorcę w dążeniu do uzyskania pożądanych celów biznesowych.

Katarzyna Krzyżańska, ekonomistka, pracuje w dziale księgowym w firmie produkcyjnej, zajmuję się obszarem podatkowym, w szczególności dostaw wewnątrzwspólnotowych oraz VAT należny. Z zamiłowania zajmuje się pisaniem tekstów.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA   

Autopromocja
Business Intelligence
Portal & Dwumiesięcznik

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA