REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co odbije się mocniej w 2023 roku? Kryptowaluty czy spółki technologiczne?

Kryptowaluty - czy wciąż mają sens?
Kryptowaluty - czy wciąż mają sens?
Bloomberg

REKLAMA

REKLAMA

Inwestorzy szukają ochrony przed inflacją. Jaka inwestycja potencjalnie może się opłacić?

Oznaki optymizmu wobec spółek technologicznych 

Choć miniony rok z pewnością nie należał do spółek technologicznych, ani do kryptowalut, od początku 2023 roku możemy dostrzec duże ożywienie, szczególnie jeśli chodzi o rynek akcji. Porównamy tutaj te dwa rodzaje instrumentów i zastanowimy się, jakie zapewniają możliwości zwrotów w nadchodzących miesiącach.

REKLAMA

Potencjalne wzrosty na rynku kryptowalutowym 

REKLAMA

Entuzjaści technologii blockchain z pewnością nie odnotują 2022 roku jako należącego do najbardziej udanych. W ubiegłym roku można było zaobserwować spadek wartości Bitcoina poniżej psychologicznej bariery $20 000, co wywołało wątpliwości wobec najbliższej przyszłości kryptowalut. Jeszcze więcej traciły kryptowaluty o niższej kapitalizacji, takie jak XRP, Cardano czy Dogecoin w przypadku których odpływ inwestorów był bardziej gwałtowny. A cierpliwość inwestorów do rynku NFT jeszcze bardziej się wyczerpała. Jak twierdzi raport Bloomberga, obroty na rynku tych tokenów spadły we wrześniu 2022 roku aż o 97%, w porównaniu ze styczniowym maksimum. 

A jednak, ci którzy spokojnie przetrzymali w portfelu kryptowaluty, a nawet dokupili je, kiedy na przełomie roku 2022/23 Bitcoin znajdował się w dołku, zrobili bardzo dobry interes. Obecnie bowiem jego wartość ponownie przebiła $30 000. Stanowi to wzrost o około 90%, w porównaniu z listopadowym dołkiem, kiedy wartość BTC zaliczyła spadek do poziomu niecałych $16 000. Cierpliwość się opłaciła. 

REKLAMA

Jak zatem mogło dojść do tak gwałtownej zmiany i jakie czynniki wzrostów najmocniej zdecydowały o zwyżce na kryptowalutach w ostatnich miesiącach? Wyjaśnia to Maxim Manturov, Dyrektor Doradztwa Inwestycyjnego we Freedom Finance Europe, który twierdzi, że „W 2023 roku Bitcoin osiągnął lepsze wyniki od indeksów takich jak Nasdaq i bezpieczne surowce, takie jak złoto, ze względu na kilka czynników. Jednym z powodów jest ostatni upadek kilku regionalnych banków, co podniosło obawy o stabilność systemu finansowego i sprawiło, że inwestorzy stali się bardziej niechętni do podejmowania ryzyka. To doprowadziło do odpływu kapitału od ryzykownych instrumentów takich jak kryptowaluty, czego rezultatem było testowanie poziomu wsparcia przez Bitcoina na kwocie 19 500.

Tym niemniej, pomimo początkowej wyprzedaży, Bitcoinowi udało się utrzymać pozycję w ramach trendu zwyżkowego, który rozpoczął się w grudniu 2022 roku, a także pozwoliło to utrzymać pozycję powyżej 200-dniowej średniej kroczącej (200-MA). To utworzyło stały trend zwyżkowy, wskazując na to, że sentyment rynkowy wobec kryptowalut pozostaje pozytywny, pomimo ostatnich zawirowań.”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyraźne ożywienie w kryptowalutach może potrwać dłużej. Przemawia za tym sytuacja makroekonomiczna, w tym wychodzenie gospodarki USA z inflacji, która osiągnęła w ostatnim odczycie tylko 5%, uspokojenie sytuacji gospodarczej w Chinach po upadku dewelopera Evergrande, a także coraz lepsze warunki dla inwestorów w całą branżę technologiczną.

Możliwości odbicia na rynku spółek technologicznych

W 2022 roku spółki technologiczne zanotowały równie nieudane wyniki, co rynek kryptowalut. Całorocznie, indeks Nasdaq 100 stracił aż 32,44%, co stanowi większy spadek niż indeks małych spółek Russell 2000 czy S&P 500. Od początku roku trwa jednak szybkie odrabianie strat. Jeśli tempo wzrostów Nasdaq utrzyma się, niewykluczone że do końca 2023 roku te spadki zostaną odrobione z nawiązką i ten indeks osiągnie nowe maksimum.

Jako czynniki minionych spadków zazwyczaj podaje się wyższą inflację i niepewność ekonomiczną, związana z potencjalnym spowolnieniem gospodarczym. Ta ostatnia znalazła swoje odzwierciedlenie w zwolnieniach grupowych, jakich dokonano w praktycznie wszystkich spółkach technologicznych. Alphabet, spółka Google, zaplanowała obcięcie ilości etatów o 6%, co odpowiada 12 tysiącom pracowników. Microsoft jest w trakcie przeprowadzania planu zwolnień 10 tysięcy pracowników. Te spółki przebił Amazon, który zwolnił aż 18 tysięcy pracowników. 

Warto jednak podkreślić, że mimo tych zwolnień, stany osobowe tych firm wciąż pozostają na poziomie wyższym niż przed pandemią. Można je więc odczytywać jedynie jako korektę przerostu zatrudnienia. Co więcej, wymienione firmy i tak są na plusie na giełdzie od początku roku, a zwolnienia mogą im pomóc zmniejszyć koszty działalności, sprawiając że inwestowanie na giełdzie w ich akcje okaże się jeszcze bardziej korzystne. 

Co z GPW?

A rezultaty widać już teraz. Od początku roku indeks Nasdaq 100 zyskuje już niemal 20%, niesiony falą entuzjazmu inwestorów, wracających na parkiety. Podobnie dobra sytuacja ma miejsce w przypadku indeksu spółek technologicznych na giełdzie warszawskiej. O ile na początku tego roku wynosił on około 11 800 punktów, zaledwie kilka tygodni temu jego wartość wynosiła już 1000 punktów więcej, aby później nieco spaść. Zmiana WIGTECH w ciągu ostatnich 12 miesięcy to już tylko -4,94%, co oznacza że ten indeks szybko odrabia straty. Można więc wywnioskować, że zarówno kryptowaluty, jak i akcje spółek technologicznych mogą być ciekawą inwestycją na nadchodzące miesiące, przy założeniu że nie wystąpią duże zawirowania w światowej gospodarce, a prognozy inflacji okażą się zgodne z przewidywaniami analityków.

Autor: Dmytro Spilka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA