REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co odbije się mocniej w 2023 roku? Kryptowaluty czy spółki technologiczne?

Kryptowaluty - czy wciąż mają sens?
Kryptowaluty - czy wciąż mają sens?
Bloomberg

REKLAMA

REKLAMA

Inwestorzy szukają ochrony przed inflacją. Jaka inwestycja potencjalnie może się opłacić?

Oznaki optymizmu wobec spółek technologicznych 

Choć miniony rok z pewnością nie należał do spółek technologicznych, ani do kryptowalut, od początku 2023 roku możemy dostrzec duże ożywienie, szczególnie jeśli chodzi o rynek akcji. Porównamy tutaj te dwa rodzaje instrumentów i zastanowimy się, jakie zapewniają możliwości zwrotów w nadchodzących miesiącach.

REKLAMA

Potencjalne wzrosty na rynku kryptowalutowym 

REKLAMA

Entuzjaści technologii blockchain z pewnością nie odnotują 2022 roku jako należącego do najbardziej udanych. W ubiegłym roku można było zaobserwować spadek wartości Bitcoina poniżej psychologicznej bariery $20 000, co wywołało wątpliwości wobec najbliższej przyszłości kryptowalut. Jeszcze więcej traciły kryptowaluty o niższej kapitalizacji, takie jak XRP, Cardano czy Dogecoin w przypadku których odpływ inwestorów był bardziej gwałtowny. A cierpliwość inwestorów do rynku NFT jeszcze bardziej się wyczerpała. Jak twierdzi raport Bloomberga, obroty na rynku tych tokenów spadły we wrześniu 2022 roku aż o 97%, w porównaniu ze styczniowym maksimum. 

A jednak, ci którzy spokojnie przetrzymali w portfelu kryptowaluty, a nawet dokupili je, kiedy na przełomie roku 2022/23 Bitcoin znajdował się w dołku, zrobili bardzo dobry interes. Obecnie bowiem jego wartość ponownie przebiła $30 000. Stanowi to wzrost o około 90%, w porównaniu z listopadowym dołkiem, kiedy wartość BTC zaliczyła spadek do poziomu niecałych $16 000. Cierpliwość się opłaciła. 

REKLAMA

Jak zatem mogło dojść do tak gwałtownej zmiany i jakie czynniki wzrostów najmocniej zdecydowały o zwyżce na kryptowalutach w ostatnich miesiącach? Wyjaśnia to Maxim Manturov, Dyrektor Doradztwa Inwestycyjnego we Freedom Finance Europe, który twierdzi, że „W 2023 roku Bitcoin osiągnął lepsze wyniki od indeksów takich jak Nasdaq i bezpieczne surowce, takie jak złoto, ze względu na kilka czynników. Jednym z powodów jest ostatni upadek kilku regionalnych banków, co podniosło obawy o stabilność systemu finansowego i sprawiło, że inwestorzy stali się bardziej niechętni do podejmowania ryzyka. To doprowadziło do odpływu kapitału od ryzykownych instrumentów takich jak kryptowaluty, czego rezultatem było testowanie poziomu wsparcia przez Bitcoina na kwocie 19 500.

Tym niemniej, pomimo początkowej wyprzedaży, Bitcoinowi udało się utrzymać pozycję w ramach trendu zwyżkowego, który rozpoczął się w grudniu 2022 roku, a także pozwoliło to utrzymać pozycję powyżej 200-dniowej średniej kroczącej (200-MA). To utworzyło stały trend zwyżkowy, wskazując na to, że sentyment rynkowy wobec kryptowalut pozostaje pozytywny, pomimo ostatnich zawirowań.”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyraźne ożywienie w kryptowalutach może potrwać dłużej. Przemawia za tym sytuacja makroekonomiczna, w tym wychodzenie gospodarki USA z inflacji, która osiągnęła w ostatnim odczycie tylko 5%, uspokojenie sytuacji gospodarczej w Chinach po upadku dewelopera Evergrande, a także coraz lepsze warunki dla inwestorów w całą branżę technologiczną.

Możliwości odbicia na rynku spółek technologicznych

W 2022 roku spółki technologiczne zanotowały równie nieudane wyniki, co rynek kryptowalut. Całorocznie, indeks Nasdaq 100 stracił aż 32,44%, co stanowi większy spadek niż indeks małych spółek Russell 2000 czy S&P 500. Od początku roku trwa jednak szybkie odrabianie strat. Jeśli tempo wzrostów Nasdaq utrzyma się, niewykluczone że do końca 2023 roku te spadki zostaną odrobione z nawiązką i ten indeks osiągnie nowe maksimum.

Jako czynniki minionych spadków zazwyczaj podaje się wyższą inflację i niepewność ekonomiczną, związana z potencjalnym spowolnieniem gospodarczym. Ta ostatnia znalazła swoje odzwierciedlenie w zwolnieniach grupowych, jakich dokonano w praktycznie wszystkich spółkach technologicznych. Alphabet, spółka Google, zaplanowała obcięcie ilości etatów o 6%, co odpowiada 12 tysiącom pracowników. Microsoft jest w trakcie przeprowadzania planu zwolnień 10 tysięcy pracowników. Te spółki przebił Amazon, który zwolnił aż 18 tysięcy pracowników. 

Warto jednak podkreślić, że mimo tych zwolnień, stany osobowe tych firm wciąż pozostają na poziomie wyższym niż przed pandemią. Można je więc odczytywać jedynie jako korektę przerostu zatrudnienia. Co więcej, wymienione firmy i tak są na plusie na giełdzie od początku roku, a zwolnienia mogą im pomóc zmniejszyć koszty działalności, sprawiając że inwestowanie na giełdzie w ich akcje okaże się jeszcze bardziej korzystne. 

Co z GPW?

A rezultaty widać już teraz. Od początku roku indeks Nasdaq 100 zyskuje już niemal 20%, niesiony falą entuzjazmu inwestorów, wracających na parkiety. Podobnie dobra sytuacja ma miejsce w przypadku indeksu spółek technologicznych na giełdzie warszawskiej. O ile na początku tego roku wynosił on około 11 800 punktów, zaledwie kilka tygodni temu jego wartość wynosiła już 1000 punktów więcej, aby później nieco spaść. Zmiana WIGTECH w ciągu ostatnich 12 miesięcy to już tylko -4,94%, co oznacza że ten indeks szybko odrabia straty. Można więc wywnioskować, że zarówno kryptowaluty, jak i akcje spółek technologicznych mogą być ciekawą inwestycją na nadchodzące miesiące, przy założeniu że nie wystąpią duże zawirowania w światowej gospodarce, a prognozy inflacji okażą się zgodne z przewidywaniami analityków.

Autor: Dmytro Spilka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

REKLAMA

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

REKLAMA

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA