REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co odbije się mocniej w 2023 roku? Kryptowaluty czy spółki technologiczne?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kryptowaluty - czy wciąż mają sens?
Kryptowaluty - czy wciąż mają sens?
Bloomberg

REKLAMA

REKLAMA

Inwestorzy szukają ochrony przed inflacją. Jaka inwestycja potencjalnie może się opłacić?

Oznaki optymizmu wobec spółek technologicznych 

Choć miniony rok z pewnością nie należał do spółek technologicznych, ani do kryptowalut, od początku 2023 roku możemy dostrzec duże ożywienie, szczególnie jeśli chodzi o rynek akcji. Porównamy tutaj te dwa rodzaje instrumentów i zastanowimy się, jakie zapewniają możliwości zwrotów w nadchodzących miesiącach.

REKLAMA

Potencjalne wzrosty na rynku kryptowalutowym 

REKLAMA

Entuzjaści technologii blockchain z pewnością nie odnotują 2022 roku jako należącego do najbardziej udanych. W ubiegłym roku można było zaobserwować spadek wartości Bitcoina poniżej psychologicznej bariery $20 000, co wywołało wątpliwości wobec najbliższej przyszłości kryptowalut. Jeszcze więcej traciły kryptowaluty o niższej kapitalizacji, takie jak XRP, Cardano czy Dogecoin w przypadku których odpływ inwestorów był bardziej gwałtowny. A cierpliwość inwestorów do rynku NFT jeszcze bardziej się wyczerpała. Jak twierdzi raport Bloomberga, obroty na rynku tych tokenów spadły we wrześniu 2022 roku aż o 97%, w porównaniu ze styczniowym maksimum. 

A jednak, ci którzy spokojnie przetrzymali w portfelu kryptowaluty, a nawet dokupili je, kiedy na przełomie roku 2022/23 Bitcoin znajdował się w dołku, zrobili bardzo dobry interes. Obecnie bowiem jego wartość ponownie przebiła $30 000. Stanowi to wzrost o około 90%, w porównaniu z listopadowym dołkiem, kiedy wartość BTC zaliczyła spadek do poziomu niecałych $16 000. Cierpliwość się opłaciła. 

REKLAMA

Jak zatem mogło dojść do tak gwałtownej zmiany i jakie czynniki wzrostów najmocniej zdecydowały o zwyżce na kryptowalutach w ostatnich miesiącach? Wyjaśnia to Maxim Manturov, Dyrektor Doradztwa Inwestycyjnego we Freedom Finance Europe, który twierdzi, że „W 2023 roku Bitcoin osiągnął lepsze wyniki od indeksów takich jak Nasdaq i bezpieczne surowce, takie jak złoto, ze względu na kilka czynników. Jednym z powodów jest ostatni upadek kilku regionalnych banków, co podniosło obawy o stabilność systemu finansowego i sprawiło, że inwestorzy stali się bardziej niechętni do podejmowania ryzyka. To doprowadziło do odpływu kapitału od ryzykownych instrumentów takich jak kryptowaluty, czego rezultatem było testowanie poziomu wsparcia przez Bitcoina na kwocie 19 500.

Tym niemniej, pomimo początkowej wyprzedaży, Bitcoinowi udało się utrzymać pozycję w ramach trendu zwyżkowego, który rozpoczął się w grudniu 2022 roku, a także pozwoliło to utrzymać pozycję powyżej 200-dniowej średniej kroczącej (200-MA). To utworzyło stały trend zwyżkowy, wskazując na to, że sentyment rynkowy wobec kryptowalut pozostaje pozytywny, pomimo ostatnich zawirowań.”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyraźne ożywienie w kryptowalutach może potrwać dłużej. Przemawia za tym sytuacja makroekonomiczna, w tym wychodzenie gospodarki USA z inflacji, która osiągnęła w ostatnim odczycie tylko 5%, uspokojenie sytuacji gospodarczej w Chinach po upadku dewelopera Evergrande, a także coraz lepsze warunki dla inwestorów w całą branżę technologiczną.

Możliwości odbicia na rynku spółek technologicznych

W 2022 roku spółki technologiczne zanotowały równie nieudane wyniki, co rynek kryptowalut. Całorocznie, indeks Nasdaq 100 stracił aż 32,44%, co stanowi większy spadek niż indeks małych spółek Russell 2000 czy S&P 500. Od początku roku trwa jednak szybkie odrabianie strat. Jeśli tempo wzrostów Nasdaq utrzyma się, niewykluczone że do końca 2023 roku te spadki zostaną odrobione z nawiązką i ten indeks osiągnie nowe maksimum.

Jako czynniki minionych spadków zazwyczaj podaje się wyższą inflację i niepewność ekonomiczną, związana z potencjalnym spowolnieniem gospodarczym. Ta ostatnia znalazła swoje odzwierciedlenie w zwolnieniach grupowych, jakich dokonano w praktycznie wszystkich spółkach technologicznych. Alphabet, spółka Google, zaplanowała obcięcie ilości etatów o 6%, co odpowiada 12 tysiącom pracowników. Microsoft jest w trakcie przeprowadzania planu zwolnień 10 tysięcy pracowników. Te spółki przebił Amazon, który zwolnił aż 18 tysięcy pracowników. 

Warto jednak podkreślić, że mimo tych zwolnień, stany osobowe tych firm wciąż pozostają na poziomie wyższym niż przed pandemią. Można je więc odczytywać jedynie jako korektę przerostu zatrudnienia. Co więcej, wymienione firmy i tak są na plusie na giełdzie od początku roku, a zwolnienia mogą im pomóc zmniejszyć koszty działalności, sprawiając że inwestowanie na giełdzie w ich akcje okaże się jeszcze bardziej korzystne. 

Co z GPW?

A rezultaty widać już teraz. Od początku roku indeks Nasdaq 100 zyskuje już niemal 20%, niesiony falą entuzjazmu inwestorów, wracających na parkiety. Podobnie dobra sytuacja ma miejsce w przypadku indeksu spółek technologicznych na giełdzie warszawskiej. O ile na początku tego roku wynosił on około 11 800 punktów, zaledwie kilka tygodni temu jego wartość wynosiła już 1000 punktów więcej, aby później nieco spaść. Zmiana WIGTECH w ciągu ostatnich 12 miesięcy to już tylko -4,94%, co oznacza że ten indeks szybko odrabia straty. Można więc wywnioskować, że zarówno kryptowaluty, jak i akcje spółek technologicznych mogą być ciekawą inwestycją na nadchodzące miesiące, przy założeniu że nie wystąpią duże zawirowania w światowej gospodarce, a prognozy inflacji okażą się zgodne z przewidywaniami analityków.

Autor: Dmytro Spilka

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA