REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy możemy się spodziewać odbicia na GPW po trudnym okresie?

Subskrybuj nas na Youtube
rynek akcji prognozy
rynek akcji prognozy
Bloomberg

REKLAMA

REKLAMA

Ostatni rok nie było zbyt udany dla warszawskiego rynku akcji. Giełda Papierów Wartościowych znacznie bowiem wyhamowała. Wyniki z ostatnich 12 miesięcy dla głównego indeksu giełdy nie napawały optymizmem. Indeks WIG stracił bowiem 9,01% w ciągu minionych 12 miesięcy, pozostając w tyle za innymi indeksami europejskimi. 

Przyczyny spadków na GPW  

Jako główne czynniki spadków wymienia się między innymi wysoką inflację, ograniczającą popyt konsumencki, czy spadki w niektórych kluczowych sektorach takich jak budownictwo, notowane w indeksie WIG-BUDOW i stanowiące znaczącą część kapitalizacji całej giełdy.

REKLAMA

Spowolnienie na giełdzie jest też nieuchronnie związane z wojną na Ukrainie. Ograniczenie eksportu do Rosji oraz wyższy koszt nośników energii, takich jak ropa i gaz, uderza zarówno w eksporterów z GPW, jak i firmy producenckie. 

REKLAMA

Z kolei notowani na warszawskim parkiecie importerzy mogli tracić poprzez spadek wartości złotówki wobec euro i dolara. Choć obecnie, kurs naszej waluty nieco opanował znaczące wahania z drugiej połowy ubiegłego roku, to nadal PLN nie odzyskał wartości z 2021 roku. Oznacza to większe koszty działalności dla firm zajmujących się importem albo bazujące na zakupach z zagranicy.

Poza tym, inwestorzy lubią spokojną sytuację polityczna. Mniejsza stabilność w polityce bezpośrednio wpływa na gospodarkę i zaufanie inwestorów do giełdy. Chodzi tu przede wszystkim o zablokowanie funduszy europejskich przeznaczonych na Krajowy Plan Odbudowy, co jest istotną przeszkodą w rozwoju gospodarki. 

Polska giełda a rynki światowe 

Polska giełda nie istnieje oczywiście w próżni. Podobnie jak inne rynki europejskie, jest wrażliwa na wahania nastrojów inwestorów i zmiany głównych indeksów giełdy w Nowym Jorku. Ze Stanów Zjednoczonych zaczynają już napływać pozytywne wiadomości. Inflacja w USA już spada, choć tempo spadków nie jest tak szybkie jak oczekiwali inwestorzy. Inflacja konsumencka w USA obniżyła się do 6,4% spadając praktycznie z miesiąca na miesiąc, od poziomu 9,1% w lipcu ubiegłego roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Znakomicie radzą sobie też indeksy w Stanach Zjednoczonych. Pozostający ostatnio w tyle indeks technologiczny Nasdaq, w ciągu zaledwie 30 dni wzrósł z nieco ponad 11 tysięcy punktów do ponad 12 tysięcy punktów. Wpływa to pozytywnie również wysokość kursów funduszy ETF, opartych o spółki notowane na Nasdaq, takie jak znany fundusz ETF ARK Innovation, który błyskawicznie odrabia straty z poprzednich miesięcy.

 

Odbicie na rynku amerykańskim dostrzegł także Maxim Manturov, Dyrektor Doradztwa Inwestycyjnego w Freedom Finance Europe, przedstawiając trafną analizę sytuacji. Jak bowiem twierdzi Manturov, “możliwość osiągnięcia dolnego poziomu przez giełdy, od którego nastąpi wybicie, zależy od czynników takich jak inflacja, polityki banków centralnych na świecie i obawy przed globalną recesją. Ogólnie, znajdujemy się już na końcu rynku niedźwiedzi, ale sytuacja w światowej gospodarce może się wahać jeszcze przez jakiś czas. Niezależnie od tego, możemy już zauważyć główne trendy wskazujące na ostatni etap korekty. Szczytowa inflacja i zacieśnianie polityki monetarnej przez Fed, wraz z już znaczącymi zmianami we współczynnikach P/E w indeksie S&P 500 oraz spadająca rentowność obligacji tworzy warunki do odbicia się rynków giełdowych od dna. Głównym ryzykiem pozostaje duży rozmiar ekonomicznego spowolnienia i pęd EPS, ale niższa recesja jest już brana pod uwagę w wycenach przez rynki – a polityka łagodzenia Fed na ogół prowadzi do poprawy współczynników P/E.”

Czy giełda w USA wpłynie na notowania akcji w UE?

REKLAMA

Wszystko to będzie wpływać także na nastroje na rynkach w Unii Europejskiej, a więc i w Polsce. Za amerykańskim indeksem Nasdaq podąża polski indeks spółek technologicznych WIGTech, również zyskując, choć z nieco mniejszą dynamiką wzrostów.

W ciągu ostatnich 30 dni WIGTech wzrósł z 12 227 punktów osiągając górkę nawet na poziomie do 12 582 punktów. Na wykresie wskazanym poniżej widać wyraźnie trend wzrostowy. Co więcej, dużo jeszcze brakuje do szczytów z 2021 roku, gdy wartość tego indeksu przekroczyła 15 000 punktów. Istnieją więc z pewnością perspektywy wzrostowe.

Kiedy moglibyśmy się spodziewać odbicia na GPW? 

Podsumowując do głównych czynników wzrostu należała będzie więc sytuacja polityczna, wpływająca na stabilność gospodarki, koniunktura na rynkach światowych czy poziom inflacji decydujący o dynamice konsumpcji. 

Nie bez znaczenia pozostanie też rozważna polityka banku centralnego. Kolejne podwyżki stop procentowych, jeśli się odbędą, z pewnością nie będą gwałtowne. Pewną odpowiedź o terminie możliwego powrotu do wzrostów daje nam główny ekonomista Banku Pekao. Jak twierdzi Piotr Bartkiewicz, „RPP nie podwyższy stóp procentowych. W tym cyklu podwyżek już nie będzie, następnym ruchem będzie obniżka stóp”. 

To mocna wskazówka, która pozwala nam określić, że pierwsze odbicie w Warszawskim Indeksie Giełdowym może nastąpić już w najbliższym kwartale. Podobnie uważają eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według ich najnowszych analiz, PKB będzie systematycznie rosło w dalszej części 2023 roku, co oznacza także lepszą koniunkturę na giełdzie

Dokładnie to samo zdanie ma Prezes Narodowego Banku Polskiego. Adam Glapiński uważa że w tym roku nastąpi „miękkie lądowanie”. W tym celu w komunikacie zapowiedziano ewentualne interwencje monetarne i inne działania, które mogą pomóc w wyjściu gospodarki z technicznej recesji. Jeśli więc do zgodnego chóru ekspertów i urzędników dołączą jeszcze dobrej nastroje polskich inwestorów, najbliższe miesiące, a szczególnie druga połowa 2023 roku, powinny stać pod znakiem wzrostów na GPW.

Autor: Dmytro Spilka 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

REKLAMA

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA