REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy możemy się spodziewać odbicia na GPW po trudnym okresie?

rynek akcji prognozy
rynek akcji prognozy
Bloomberg

REKLAMA

REKLAMA

Ostatni rok nie było zbyt udany dla warszawskiego rynku akcji. Giełda Papierów Wartościowych znacznie bowiem wyhamowała. Wyniki z ostatnich 12 miesięcy dla głównego indeksu giełdy nie napawały optymizmem. Indeks WIG stracił bowiem 9,01% w ciągu minionych 12 miesięcy, pozostając w tyle za innymi indeksami europejskimi. 

Przyczyny spadków na GPW  

Jako główne czynniki spadków wymienia się między innymi wysoką inflację, ograniczającą popyt konsumencki, czy spadki w niektórych kluczowych sektorach takich jak budownictwo, notowane w indeksie WIG-BUDOW i stanowiące znaczącą część kapitalizacji całej giełdy.

REKLAMA

Spowolnienie na giełdzie jest też nieuchronnie związane z wojną na Ukrainie. Ograniczenie eksportu do Rosji oraz wyższy koszt nośników energii, takich jak ropa i gaz, uderza zarówno w eksporterów z GPW, jak i firmy producenckie. 

REKLAMA

Z kolei notowani na warszawskim parkiecie importerzy mogli tracić poprzez spadek wartości złotówki wobec euro i dolara. Choć obecnie, kurs naszej waluty nieco opanował znaczące wahania z drugiej połowy ubiegłego roku, to nadal PLN nie odzyskał wartości z 2021 roku. Oznacza to większe koszty działalności dla firm zajmujących się importem albo bazujące na zakupach z zagranicy.

Poza tym, inwestorzy lubią spokojną sytuację polityczna. Mniejsza stabilność w polityce bezpośrednio wpływa na gospodarkę i zaufanie inwestorów do giełdy. Chodzi tu przede wszystkim o zablokowanie funduszy europejskich przeznaczonych na Krajowy Plan Odbudowy, co jest istotną przeszkodą w rozwoju gospodarki. 

Polska giełda a rynki światowe 

Polska giełda nie istnieje oczywiście w próżni. Podobnie jak inne rynki europejskie, jest wrażliwa na wahania nastrojów inwestorów i zmiany głównych indeksów giełdy w Nowym Jorku. Ze Stanów Zjednoczonych zaczynają już napływać pozytywne wiadomości. Inflacja w USA już spada, choć tempo spadków nie jest tak szybkie jak oczekiwali inwestorzy. Inflacja konsumencka w USA obniżyła się do 6,4% spadając praktycznie z miesiąca na miesiąc, od poziomu 9,1% w lipcu ubiegłego roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Znakomicie radzą sobie też indeksy w Stanach Zjednoczonych. Pozostający ostatnio w tyle indeks technologiczny Nasdaq, w ciągu zaledwie 30 dni wzrósł z nieco ponad 11 tysięcy punktów do ponad 12 tysięcy punktów. Wpływa to pozytywnie również wysokość kursów funduszy ETF, opartych o spółki notowane na Nasdaq, takie jak znany fundusz ETF ARK Innovation, który błyskawicznie odrabia straty z poprzednich miesięcy.

 

Odbicie na rynku amerykańskim dostrzegł także Maxim Manturov, Dyrektor Doradztwa Inwestycyjnego w Freedom Finance Europe, przedstawiając trafną analizę sytuacji. Jak bowiem twierdzi Manturov, “możliwość osiągnięcia dolnego poziomu przez giełdy, od którego nastąpi wybicie, zależy od czynników takich jak inflacja, polityki banków centralnych na świecie i obawy przed globalną recesją. Ogólnie, znajdujemy się już na końcu rynku niedźwiedzi, ale sytuacja w światowej gospodarce może się wahać jeszcze przez jakiś czas. Niezależnie od tego, możemy już zauważyć główne trendy wskazujące na ostatni etap korekty. Szczytowa inflacja i zacieśnianie polityki monetarnej przez Fed, wraz z już znaczącymi zmianami we współczynnikach P/E w indeksie S&P 500 oraz spadająca rentowność obligacji tworzy warunki do odbicia się rynków giełdowych od dna. Głównym ryzykiem pozostaje duży rozmiar ekonomicznego spowolnienia i pęd EPS, ale niższa recesja jest już brana pod uwagę w wycenach przez rynki – a polityka łagodzenia Fed na ogół prowadzi do poprawy współczynników P/E.”

Czy giełda w USA wpłynie na notowania akcji w UE?

REKLAMA

Wszystko to będzie wpływać także na nastroje na rynkach w Unii Europejskiej, a więc i w Polsce. Za amerykańskim indeksem Nasdaq podąża polski indeks spółek technologicznych WIGTech, również zyskując, choć z nieco mniejszą dynamiką wzrostów.

W ciągu ostatnich 30 dni WIGTech wzrósł z 12 227 punktów osiągając górkę nawet na poziomie do 12 582 punktów. Na wykresie wskazanym poniżej widać wyraźnie trend wzrostowy. Co więcej, dużo jeszcze brakuje do szczytów z 2021 roku, gdy wartość tego indeksu przekroczyła 15 000 punktów. Istnieją więc z pewnością perspektywy wzrostowe.

Kiedy moglibyśmy się spodziewać odbicia na GPW? 

Podsumowując do głównych czynników wzrostu należała będzie więc sytuacja polityczna, wpływająca na stabilność gospodarki, koniunktura na rynkach światowych czy poziom inflacji decydujący o dynamice konsumpcji. 

Nie bez znaczenia pozostanie też rozważna polityka banku centralnego. Kolejne podwyżki stop procentowych, jeśli się odbędą, z pewnością nie będą gwałtowne. Pewną odpowiedź o terminie możliwego powrotu do wzrostów daje nam główny ekonomista Banku Pekao. Jak twierdzi Piotr Bartkiewicz, „RPP nie podwyższy stóp procentowych. W tym cyklu podwyżek już nie będzie, następnym ruchem będzie obniżka stóp”. 

To mocna wskazówka, która pozwala nam określić, że pierwsze odbicie w Warszawskim Indeksie Giełdowym może nastąpić już w najbliższym kwartale. Podobnie uważają eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według ich najnowszych analiz, PKB będzie systematycznie rosło w dalszej części 2023 roku, co oznacza także lepszą koniunkturę na giełdzie

Dokładnie to samo zdanie ma Prezes Narodowego Banku Polskiego. Adam Glapiński uważa że w tym roku nastąpi „miękkie lądowanie”. W tym celu w komunikacie zapowiedziano ewentualne interwencje monetarne i inne działania, które mogą pomóc w wyjściu gospodarki z technicznej recesji. Jeśli więc do zgodnego chóru ekspertów i urzędników dołączą jeszcze dobrej nastroje polskich inwestorów, najbliższe miesiące, a szczególnie druga połowa 2023 roku, powinny stać pod znakiem wzrostów na GPW.

Autor: Dmytro Spilka 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!

REKLAMA

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

REKLAMA