REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy możemy się spodziewać odbicia na GPW po trudnym okresie?

rynek akcji prognozy
rynek akcji prognozy
Bloomberg

REKLAMA

REKLAMA

Ostatni rok nie było zbyt udany dla warszawskiego rynku akcji. Giełda Papierów Wartościowych znacznie bowiem wyhamowała. Wyniki z ostatnich 12 miesięcy dla głównego indeksu giełdy nie napawały optymizmem. Indeks WIG stracił bowiem 9,01% w ciągu minionych 12 miesięcy, pozostając w tyle za innymi indeksami europejskimi. 

Przyczyny spadków na GPW  

Jako główne czynniki spadków wymienia się między innymi wysoką inflację, ograniczającą popyt konsumencki, czy spadki w niektórych kluczowych sektorach takich jak budownictwo, notowane w indeksie WIG-BUDOW i stanowiące znaczącą część kapitalizacji całej giełdy.

REKLAMA

Spowolnienie na giełdzie jest też nieuchronnie związane z wojną na Ukrainie. Ograniczenie eksportu do Rosji oraz wyższy koszt nośników energii, takich jak ropa i gaz, uderza zarówno w eksporterów z GPW, jak i firmy producenckie. 

REKLAMA

Z kolei notowani na warszawskim parkiecie importerzy mogli tracić poprzez spadek wartości złotówki wobec euro i dolara. Choć obecnie, kurs naszej waluty nieco opanował znaczące wahania z drugiej połowy ubiegłego roku, to nadal PLN nie odzyskał wartości z 2021 roku. Oznacza to większe koszty działalności dla firm zajmujących się importem albo bazujące na zakupach z zagranicy.

Poza tym, inwestorzy lubią spokojną sytuację polityczna. Mniejsza stabilność w polityce bezpośrednio wpływa na gospodarkę i zaufanie inwestorów do giełdy. Chodzi tu przede wszystkim o zablokowanie funduszy europejskich przeznaczonych na Krajowy Plan Odbudowy, co jest istotną przeszkodą w rozwoju gospodarki. 

Polska giełda a rynki światowe 

Polska giełda nie istnieje oczywiście w próżni. Podobnie jak inne rynki europejskie, jest wrażliwa na wahania nastrojów inwestorów i zmiany głównych indeksów giełdy w Nowym Jorku. Ze Stanów Zjednoczonych zaczynają już napływać pozytywne wiadomości. Inflacja w USA już spada, choć tempo spadków nie jest tak szybkie jak oczekiwali inwestorzy. Inflacja konsumencka w USA obniżyła się do 6,4% spadając praktycznie z miesiąca na miesiąc, od poziomu 9,1% w lipcu ubiegłego roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Znakomicie radzą sobie też indeksy w Stanach Zjednoczonych. Pozostający ostatnio w tyle indeks technologiczny Nasdaq, w ciągu zaledwie 30 dni wzrósł z nieco ponad 11 tysięcy punktów do ponad 12 tysięcy punktów. Wpływa to pozytywnie również wysokość kursów funduszy ETF, opartych o spółki notowane na Nasdaq, takie jak znany fundusz ETF ARK Innovation, który błyskawicznie odrabia straty z poprzednich miesięcy.

 

Odbicie na rynku amerykańskim dostrzegł także Maxim Manturov, Dyrektor Doradztwa Inwestycyjnego w Freedom Finance Europe, przedstawiając trafną analizę sytuacji. Jak bowiem twierdzi Manturov, “możliwość osiągnięcia dolnego poziomu przez giełdy, od którego nastąpi wybicie, zależy od czynników takich jak inflacja, polityki banków centralnych na świecie i obawy przed globalną recesją. Ogólnie, znajdujemy się już na końcu rynku niedźwiedzi, ale sytuacja w światowej gospodarce może się wahać jeszcze przez jakiś czas. Niezależnie od tego, możemy już zauważyć główne trendy wskazujące na ostatni etap korekty. Szczytowa inflacja i zacieśnianie polityki monetarnej przez Fed, wraz z już znaczącymi zmianami we współczynnikach P/E w indeksie S&P 500 oraz spadająca rentowność obligacji tworzy warunki do odbicia się rynków giełdowych od dna. Głównym ryzykiem pozostaje duży rozmiar ekonomicznego spowolnienia i pęd EPS, ale niższa recesja jest już brana pod uwagę w wycenach przez rynki – a polityka łagodzenia Fed na ogół prowadzi do poprawy współczynników P/E.”

Czy giełda w USA wpłynie na notowania akcji w UE?

REKLAMA

Wszystko to będzie wpływać także na nastroje na rynkach w Unii Europejskiej, a więc i w Polsce. Za amerykańskim indeksem Nasdaq podąża polski indeks spółek technologicznych WIGTech, również zyskując, choć z nieco mniejszą dynamiką wzrostów.

W ciągu ostatnich 30 dni WIGTech wzrósł z 12 227 punktów osiągając górkę nawet na poziomie do 12 582 punktów. Na wykresie wskazanym poniżej widać wyraźnie trend wzrostowy. Co więcej, dużo jeszcze brakuje do szczytów z 2021 roku, gdy wartość tego indeksu przekroczyła 15 000 punktów. Istnieją więc z pewnością perspektywy wzrostowe.

Kiedy moglibyśmy się spodziewać odbicia na GPW? 

Podsumowując do głównych czynników wzrostu należała będzie więc sytuacja polityczna, wpływająca na stabilność gospodarki, koniunktura na rynkach światowych czy poziom inflacji decydujący o dynamice konsumpcji. 

Nie bez znaczenia pozostanie też rozważna polityka banku centralnego. Kolejne podwyżki stop procentowych, jeśli się odbędą, z pewnością nie będą gwałtowne. Pewną odpowiedź o terminie możliwego powrotu do wzrostów daje nam główny ekonomista Banku Pekao. Jak twierdzi Piotr Bartkiewicz, „RPP nie podwyższy stóp procentowych. W tym cyklu podwyżek już nie będzie, następnym ruchem będzie obniżka stóp”. 

To mocna wskazówka, która pozwala nam określić, że pierwsze odbicie w Warszawskim Indeksie Giełdowym może nastąpić już w najbliższym kwartale. Podobnie uważają eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według ich najnowszych analiz, PKB będzie systematycznie rosło w dalszej części 2023 roku, co oznacza także lepszą koniunkturę na giełdzie

Dokładnie to samo zdanie ma Prezes Narodowego Banku Polskiego. Adam Glapiński uważa że w tym roku nastąpi „miękkie lądowanie”. W tym celu w komunikacie zapowiedziano ewentualne interwencje monetarne i inne działania, które mogą pomóc w wyjściu gospodarki z technicznej recesji. Jeśli więc do zgodnego chóru ekspertów i urzędników dołączą jeszcze dobrej nastroje polskich inwestorów, najbliższe miesiące, a szczególnie druga połowa 2023 roku, powinny stać pod znakiem wzrostów na GPW.

Autor: Dmytro Spilka 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA