REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W lutym PMI dla przemysłu wyrównał poziom indeksu strefy euro

przemysł
przemysł
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Firmy sygnalizują, że po raz pierwszy od trzech lat skróciły się czasy dostaw - wskazują analitycy w komentarzu dot. PMI dla przemysłu. Lutowy wskaźnik dla krajowego przetwórstwa wyrównał poziom indeksu strefy euro i przebił wynik z Francji - dodali.

Systematyczny wzrost wskaźnika PMI dla przemysłu

Jak podał w środę S&P Global, wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w lutym br. wyniósł 48,5 pkt. wobec 47,5 pkt. w styczniu.

REKLAMA

Analitycy zwrócili uwagę, że był to czwarty z rzędu wzrost tego wskaźnika, co sugeruje, że obecny epizod spadkowy poniżej neutralnego poziomu 50 pkt. powinien być krótki. W lutym głównym motorem poprawy były subindeksy produkcji i nowych zamówień.

Wynik zbliżony do strefy euro 

Eksperci banku zwrócili uwagę, że w lutym PMI dla krajowego przetwórstwa wyrównał poziom indeksu dla strefy euro oraz przebił poziom dla Francji. Już w styczniu krajowe PMI było wyższe niż PMI dla przetwórstwa niemieckiego.

REKLAMA

Wskazali, że subindeksy produkcji i nowych zamówień nadal sygnalizowały spadki (poniżej 50 pkt.), jednocześnie skala spadku była najwolniejsza od 10 miesięcy w przypadku produkcji i 12 miesięcy - zamówień. W ocenie PKO BP, sektor najpewniej mija już cykliczne dno koniunktury.

Ze względu na spowolnienie aktywności gospodarczej firmy przemysłowe kolejny miesiąc redukowały skalę zatrudnienia, co objawiało się przede wszystkim niezastępowaniem osób odchodzących z pracy. Inną konsekwencją dekoniunktury była ograniczona aktywność zakupowa oraz częstsze korzystanie z wcześniej gromadzonych zapasów. Niemniej, choć firmy sygnalizowały spadek zapasów dziewiąty miesiąc z rzędu, to skala spadku była najniższa od września 2022 r. - dodali.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skrócenie czasu dostaw 

Analitycy PKO BP zwrócili uwagę, że firmy sygnalizują, iż po raz pierwszy od trzech lat skróciły się czasy dostaw, co wynikało ze spowolnienia, ale też poprawy balansu między popytem a podażą. W konsekwencji hamują wskaźniki presji cenowych (kosztowych i wyrobów gotowych) – ich wzrost był najwolniejszy od lipca 2020 r.

Skalę wzrostu cen wyrobów gotowych ograniczał słabszy popyt rynkowy. Nadal rósł optymizm firm, napędzany oznakami stabilizacji na rynku i niższą inflacją - wskazali.

"W ostatnich miesiącach wskaźniki PMI nie do końca odwzorowywały (wciąż dobrą) kondycję przetwórstwa widoczną w twardych danych. Wydaje się, że odbicie w sektorze powinno być bardziej ograniczone niż sugerują to wskaźniki PMI" - szacują.

Jak wyjaśnili, ważnym sygnałem są sugestie hamowania presji cenowych, co znajduje swoje odzwierciedlenie w coraz niższej inflacji PPI i z pewnym opóźnieniem powinno być widoczne w CPI.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

REKLAMA

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA