W Krakowie rozdano milion złotych dla najlepszych startupów. Polacy wśród zwycięzców
REKLAMA
REKLAMA
Polskie sukcesy innowacyjne
Nagrodę publiczności zdobył polski projekt MaskOFF, reprezentowany przez Zofię Smoleń. Jego celem jest zapewnienie profesjonalnej pomocy osobom cierpiącym na problemy psychiczne. Wykorzystujący sztuczną inteligencję algorytm pozwala na samodzielne zdiagnozowanie stanu zdrowia i dopasowanie specjalisty oferującego odpowiednie wsparcie.
REKLAMA
REKLAMA
Drugi w kategorii EIT Food był startup Ribes Technologies, reprezentowany przez Mirona Marczuka. Projekt ten wpisuje się w ideę zrównoważonego rolnictwa i powstał, aby skuteczniej chronić plantacje krzewów owocowych. Taką samą lokatę (w kategorii EIT Manufactiring) zdobył zespół Lume Label z Agatą Wiencierz na czele. Projekt ten pozwolił na stworzenie innowacyjnej maszyny do sortowania odpadów, dostarczającej czyste frakcje plastiku przeznaczonego do recyklingu.
Inny polski startup, Play.air, zapewnił sobie z kolei 3. miejsce w kategorii EIT Health. Jego twórca, Łukasz Zaręba, zaprojektował kontroler oraz aplikację, które przy pomocy atrakcyjnych gier wspierają ćwiczenia logopedyczne i eliminują zaburzenia mowy u dzieci.
Wyróżnienie Uniwersytetu Warszawskiego
W tym roku trofea przyznawane przez EIT zdobyły jednak nie tylko startupy. Uniwersytet Warszawski uznany został najlepszym hubem projektu EIT Food Regional Innovation Scheme (RIS). Stołeczną uczelnię doceniono za jej wkład w podniesienie innowacyjności projektów z sektora rolno-spożywczego zgłaszanych do akceleratora.
Ekologiczna innowacja z Bułgarii
Jury przyznało także nagrody specjalne. Jedną z nich otrzymał bułgarski startup Green Kilometers, wyróżniony tytułem Best X-KIC project obejmującym wszystkie kategorie. Jego twórcy stworzyli system gratyfikacji dla osób, które w ekologiczny sposób pokonują miejskie przestrzenie, rezygnując z samochodów.
REKLAMA
REKLAMA