Kolejne zmiany w interpretacjach ogólnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
- Chodzi o umożliwienie wnioskowania o wydanie przez Ministra Finansów interpretacji ogólnej. Dotychczas jedynie minister decydował o tym, czy jest taka potrzeba. Pierwotny projekt ustawy przewidywał, że możliwe będzie wnioskowanie o taką interpretację przez reprezentatywne organizacje pracodawców i związki zawodowe. W opinii Pracodawców RP był to dobry pomysł. Jednakże jeszcze w komisji sejmowej pojawiły się wątpliwości co do zakresu podmiotowego, po czym przepis został zmieniony - mówi ekspert Emilia Podębska.
REKLAMA
Ustawa zezwala na wnioskowanie wszystkim podmiotom. Nowe przepisy zawierały jednak nieścisłości, które mogłyby w rzeczywistości uniemożliwiłyby występowanie z takim wnioskiem. Wątpliwy zapis, iż nie wydaje się interpretacji ogólnej, jeżeli w dniu złożenia wniosku toczy się postępowanie podatkowe lub postępowanie kontrolne organu kontroli skarbowej, albo na decyzję lub postanowienie wniesiono odwołanie lub zażalenie, został zmieniony. Proponowany przepis mówi, iż chodzi tu o sprawy, do których odnosi się wnioskodawca. Taka zmiana powinna być wystarczająca, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.
W opinii ekspertów pozostawienie prawa wnioskowania o interpretację tak szerokiej grupie podmiotów nie jest dobrym pomysłem. Ministerstwo może zostać „zasypane” wnioskami i w rzeczywistości oczekiwanie na wydanie interpretacji ogólnej może trwać bardzo długo. Poza tym do tego służy interpretacja indywidualna.
Zobacz także: VAT dla przedsiębiorcy - krok po kroku
Źródło: Pracodawcy RP
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.