REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niepewne losy Portugalii oddziałują na euro i złotego

REKLAMA

REKLAMA

W poniedziałek agencja Moody’s obniżyła rating Portugalii o cztery stopnie, do Ba2. Analistycy uznali, że obligacje tego państwa niewiele są warte. Kupując je można spekulować, czy inwestycja się zwróci.

REKLAMA

W uzasadnieniu obniżki ratingu napisano, iż rząd w Lizbonie może potrzebować drugiego pakietu pomocowego, zanim ktokolwiek na rynku finansowym ponownie zechce kupić obligacje tego kraju. Coraz bardziej prawdopodobne jest też zaangażowanie w pomoc sektora prywatnego. Inwestorzy instytucjonalni – m. in. banki – będą więc „zachęcani” do tego, by np. wydłużyć terminy spłat kredytów na 30 lat. Oczywiście, zrobią to „z własnej woli”. Moody’s powątpiewa też w możliwość osiągnięcia celów fiskalnych przez ten kraj. Przyjęte założenia co do redukcji wydatków, zadłużenia, wzrostu podatków przy jednoczesnego wzrostu gospodarczego i wsparcia sektora bankowego brzmią zbyt pięknie, by mogły być prawdziwe.

REKLAMA

Wczorajsze dane makro też nie wypadły na korzyść waluty europejskiej. Wskaźniki aktywności sektora usługowego PMI dla Francji, Niemiec i całego Eurolandu były poniżej oczekiwań. O 1,1% spadła również w maju sprzedaż detaliczna, co także było rozczarowaniem dla inwestorów, którzy spodziewali się wyniku na poziomie -0,9%. Słabsza sprzedaż i kondycja usług w Europie, wraz z cięciem ratingu, przyczyniły się do spadku eurodolara o 0,8% w dniu wczorajszym.

Przeczytaj również: Czy 80 mld euro dla Portugalii i pozwoli ustabilizować sytuację finansową strefy euro?

Sygnalizowany we wczorajszym komentarzu powrót kursu głównej pary rynku Forex do spadków staje się coraz bardziej prawdopodobny. Analiza techniczna pokazuje, że wzrosty kursu w dniach 27.06-03.07 należy uznać za zakończone. W poniedziałek na wykresie dziennym widoczna była świeca doji. Rynek nie dał więc rady ani kontynuować wzrostów, ani też przejść do spadków. Uwidoczniła się dość duża niepewność. Po niej wtorkowy kurs wygenerował sygnał sprzedaży – długą czarną świecę, czyli silne spadki. Mimo wszystko jednak było respektowane wsparcie, wynikające z analizy zniesienia 38,2% Fibo. W pobliżu poziomu 1,43954 znajdowała się też 20-okresowa, przesunięta średnia krocząca.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Warto też zauważyć, że koniec fali wzrostów przebiegł w pobliżu linii trendu spadkowego, która jest aktualna od 4 maja br. Wszystko to sprawia, że coraz bardziej realny staje się powrót do poziomów 1,4280 lub nawet 1,4100. Od euro zależny jest też polski złoty, który wczoraj stracił do franka 6 groszy, a dziś jest słabszy o kolejne 2 grosze. Spadki euro najprawdopodobniej przełożą się na dalszą słabość rodzimej waluty.

Dziś o godzinie 11.00 poznamy finalne PKB strefy euro za I kwartał. O 12.00 opublikowane zostaną zamówienia w przemyśle Niemiec – największej gospodarce Europy. Z kolei o 16.00 na rynek napłyną dane makro z USA, gdzie poznamy stan sektora usługowego największej gospodarki na świecie.

Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA