REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niepewne losy Portugalii oddziałują na euro i złotego

REKLAMA

REKLAMA

W poniedziałek agencja Moody’s obniżyła rating Portugalii o cztery stopnie, do Ba2. Analistycy uznali, że obligacje tego państwa niewiele są warte. Kupując je można spekulować, czy inwestycja się zwróci.

REKLAMA

W uzasadnieniu obniżki ratingu napisano, iż rząd w Lizbonie może potrzebować drugiego pakietu pomocowego, zanim ktokolwiek na rynku finansowym ponownie zechce kupić obligacje tego kraju. Coraz bardziej prawdopodobne jest też zaangażowanie w pomoc sektora prywatnego. Inwestorzy instytucjonalni – m. in. banki – będą więc „zachęcani” do tego, by np. wydłużyć terminy spłat kredytów na 30 lat. Oczywiście, zrobią to „z własnej woli”. Moody’s powątpiewa też w możliwość osiągnięcia celów fiskalnych przez ten kraj. Przyjęte założenia co do redukcji wydatków, zadłużenia, wzrostu podatków przy jednoczesnego wzrostu gospodarczego i wsparcia sektora bankowego brzmią zbyt pięknie, by mogły być prawdziwe.

REKLAMA

Wczorajsze dane makro też nie wypadły na korzyść waluty europejskiej. Wskaźniki aktywności sektora usługowego PMI dla Francji, Niemiec i całego Eurolandu były poniżej oczekiwań. O 1,1% spadła również w maju sprzedaż detaliczna, co także było rozczarowaniem dla inwestorów, którzy spodziewali się wyniku na poziomie -0,9%. Słabsza sprzedaż i kondycja usług w Europie, wraz z cięciem ratingu, przyczyniły się do spadku eurodolara o 0,8% w dniu wczorajszym.

Przeczytaj również: Czy 80 mld euro dla Portugalii i pozwoli ustabilizować sytuację finansową strefy euro?

Sygnalizowany we wczorajszym komentarzu powrót kursu głównej pary rynku Forex do spadków staje się coraz bardziej prawdopodobny. Analiza techniczna pokazuje, że wzrosty kursu w dniach 27.06-03.07 należy uznać za zakończone. W poniedziałek na wykresie dziennym widoczna była świeca doji. Rynek nie dał więc rady ani kontynuować wzrostów, ani też przejść do spadków. Uwidoczniła się dość duża niepewność. Po niej wtorkowy kurs wygenerował sygnał sprzedaży – długą czarną świecę, czyli silne spadki. Mimo wszystko jednak było respektowane wsparcie, wynikające z analizy zniesienia 38,2% Fibo. W pobliżu poziomu 1,43954 znajdowała się też 20-okresowa, przesunięta średnia krocząca.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Warto też zauważyć, że koniec fali wzrostów przebiegł w pobliżu linii trendu spadkowego, która jest aktualna od 4 maja br. Wszystko to sprawia, że coraz bardziej realny staje się powrót do poziomów 1,4280 lub nawet 1,4100. Od euro zależny jest też polski złoty, który wczoraj stracił do franka 6 groszy, a dziś jest słabszy o kolejne 2 grosze. Spadki euro najprawdopodobniej przełożą się na dalszą słabość rodzimej waluty.

Dziś o godzinie 11.00 poznamy finalne PKB strefy euro za I kwartał. O 12.00 opublikowane zostaną zamówienia w przemyśle Niemiec – największej gospodarce Europy. Z kolei o 16.00 na rynek napłyną dane makro z USA, gdzie poznamy stan sektora usługowego największej gospodarki na świecie.

Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA