ARiMR przyjmuje wnioski od młodych rolników
REKLAMA
REKLAMA
Nowe zasady przyznawania pomocy młodym rolnikom określone zostały w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 marca 2011 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. nr 62, poz. 321).
REKLAMA
REKLAMA
Pula środków dostępna w tegorocznym naborze wynosi około 500 milionów złotych. Młody rolnik może otrzymać jednorazową, bezzwrotną premię w wysokości 75 tys. złotych. Z takiej pomocy może skorzystać w tegorocznym naborze ponad 6,5 tys. osób.
Pomoc mogą otrzymać osoby, które planują rozpocząć po raz pierwszy prowadzenie działalności rolniczej. O pomoc mogą ubiegać się również osoby, które już prowadzą działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym. Osobom już prowadzącym działalność rolniczą pomoc może być przyznana jeżeli od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie upłynęło więcej niż 12 miesięcy, a do momentu wydania decyzji o przyznaniu pomocy nie upłynęło więcej niż 18 miesięcy.
Znowelizowane rozporządzenie o przyznaniu wsparcia z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" zmieniło tryb przyznawania pomocy. Według nowych zasad każdy wniosek będzie poddawany ocenie punktowej, według trzech kryteriów: powierzchni użytków rolnych tworzonego gospodarstwa, kwalifikacji zawodowych wnioskodawcy oraz stopy bezrobocia w powiecie, w którym znajduje się gospodarstwo. O kolejności przyznawania pomocy będzie decydowała suma przyznanych punktów, a nie jak dotychczas kolejność złożenia kompletnego i poprawnego wniosku.
Pomoc z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" kierowana jest do rolników, którzy nie przekroczyli 40 roku życia i planują rozpoczęcie prowadzenia gospodarstwa rolnego lub już gospodarują na własny rachunek.
Dotychczas pomoc z PROW 2007-2013 została przyznana ponad 16,2 tys. młodych rolników.
Polecamy: Jakie są prawa i obowiązki rolników podczas kontroli projektów unijnych?
Źródło: MRiRW
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.