Co z firmami farmaceutycznymi?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Długo oczekiwany projekt ustawy refundacyjnej zawiera wiele ważnych dla krajowego przemysłu farmaceutycznego rozwiązań. Wprowadzenie jednakowych cen w aptekach oraz zakazu niejawnego rabatowania z pewnością będzie sprzyjać przejrzystości i konkurencyjności rynku. Jednak ograniczanie wydatków na leki do niczym nieuzasadnionego poziomu 17% budżetu na świadczenia zdrowotne, zwrot przychodów firm farmaceutycznych w przypadku przekroczenia tego poziomu oraz nowy podatek - będą miały niekorzystne skutki dla pacjentów oraz krajowej branży farmaceutycznej. Jest to również niezgodne z założeniami rządowej strategii Polska 2030, która zakłada podnoszenie konkurencyjności polskiego przemysłu.
REKLAMA
- Ograniczanie wydatków na leki pogorszy dostępność do farmakoterapii. W Polsce średnio na jednego obywatela wydatki państwa na leki wynoszą 95 USD, podczas gdy np. na Węgrzech 186 USD, na Słowacji 208 USD, a w Niemczech 482 USD. Co gorsza, polski pacjent partycypuje w kosztach leków refundowanych w 30%, węgierski w 20% , słowacki w 13%, niemiecki zaledwie w 7% - mówi Cezary Śledziewski prezes PZPPF.
Zaplanowane w ustawie zwroty przychodów firm farmaceutycznych ze sprzedaży leków (payback) w przypadku przekroczenia budżetu na refundację nie będą w perspektywie długofalowej korzystne dla finansów NFZ. W projekcie ustawy system zwrotów obejmuje bowiem wyłącznie leki generyczne oraz leki, na które wygasła ochrona patentowa - czyli odwrotnie niż w krajach UE stosujących ten mechanizm, gdzie leki te są wyłączone, ponieważ generują oszczędności, a zwiększenie ich sprzedaży powoduje mniejszą sprzedaż leków drogich. System zwrotów stosowany w kilku krajach europejskich jest metodą kontroli wydatków przede wszystkim na nowe drogie leki, a nie tańsze generyczne oraz leki bez ochrony patentowej.
Polecamy: Jakiej reklamy nie mogą stosować apteki?
Gdyby produkowane dziś w Polsce leki generyczne trzeba było importować, wydatki na farmakoterapię byłyby wyższe o 6,7 mld zł - wynika z raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Nakładanie nowego niczym nieuzasadnionego podatku w wysokości 3% obrotu lekami refundowanymi na krajowe firmy farmaceutyczne, które dostarczają na rynek 60% dostępnych cenowo leków, zahamuje ich rozwój.
Źródło: PKPP Lewiatan,PZPPF
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.