Apteka - pomysł
REKLAMA
REKLAMA
Niewątpliwie ta branża w biznesie jest perspektywiczna. Nieustannie zalewają nas – i jest ich coraz więcej – najróżniejsze reklamy leków i specyfików zwanych suplementami diety, które mają nam pomóc na wszystko – wyleczyć, pomóc schudnąć, zachować młodość, piękną cerę, włosy itp., a także pomóc w innych aspektach walki z przemijającym czasem.
REKLAMA
Innym aspektem jest fakt, że niezależnie od sytuacji gospodarczej i zamożności społeczeństwa chorzy muszą się leczyć. Różne badania statystyczne wskazują, że średniomiesięczny obrót apteki waha się od kilkudziesięciu do 190 tys. zł. Przeprowadzane badania wskazują, że duże znaczenie w zyskach aptek ma sprzedaż leków bez recepty.
Prowadzenie apteki to raczej zyskowny biznes, ale też bardzo trudny. Musimy się liczyć z dużą konkurencją i koniecznością spełnienia wielu warunków określonych prawem.
REKLAMA
Chcąc otworzyć aptekę trzeba się liczyć z tym, że przebrnięcie przez listę formalności i wymogów koniecznych do otwarcia apteki, może zając nawet 4 do 6 miesięcy.
Najwięcej czasu zajmie prawdopodobnie przystosowanie (remont) lokalu. Kolejnym niezbędnym elementem będzie uzyskanie zezwolenia na prowadzenie apteki.
Należy pamiętać, że najistotniejsze kwestie prawne dotyczące apteki zostały uregulowane w ustawie z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 z późn. zm.). Przepisy tej ustawy jednoznacznie wskazują, że apteka to placówka ochrony zdrowia publicznego, w której osoby uprawnione świadczą usługi farmaceutyczne.
Do usług tych zalicza się: wydawanie produktów leczniczych i wyrobów medycznych, określonych w odrębnych przepisach, sporządzanie leków recepturowych, sporządzenie leków aptecznych oraz udzielanie informacji o produktach leczniczych i wyrobach medycznych.
Prawo farmaceutyczne wyróżnia trzy rodzaje aptek:
1) ogólnodostępne;
2) szpitalne;
3) zakładowe.
Apteki ogólnodostępne przeznaczone są do zaopatrywania ludności w produkty lecznicze, leki apteczne, leki recepturowe, wyroby medyczne i inne artykuły (m.in. środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, suplementy diety, środki kosmetyczne, środki higieniczne i przedmioty do pielęgnacji niemowląt i chorych) oraz wykonywania usług farmaceutycznych.
Punkty apteczne
REKLAMA
Należy podkreślić iż w obecnym stanie prawnym pojęcie apteki rozciąga się także na punkty apteczne. W myśl art. 70 ust. 2 prawa farmaceutycznego, punkt apteczny może prowadzić osoba fizyczna, osoba prawna oraz niemająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego. W punkcie musi być ustanowiona osoba odpowiedzialna za prowadzenie punktu, będąca jej kierownikiem.
Wyłącznie farmaceuta z rocznym stażem lub technik farmaceutyczny, posiadający trzyletni staż pracy w aptekach ogólnodostępnych, może być kierownikiem punktu aptecznego. Punkty apteczne mogą być tworzone jedynie na terenach wiejskich, jeżeli w danej wsi nie jest prowadzona apteka ogólnodostępna. Prowadzenie punktu aptecznego wymaga uzyskania zezwolenia.
Warunki niezbędne
Nie w każdym miejscu można świadczyć usługi farmaceutyczne. Apteka musi bowiem spełniać standardy określone prawem. Dotyczą one przede wszystkim jej pomieszczeń, osób nią kierujących oraz udzielających w niej usług farmaceutycznych.
Prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki posiada osoba fizyczna, prawna oraz spółka prawa handlowego nieposiadająca osobowości prawnej. Nie może więc ubiegać się o nie spółka cywilna.
Wykaz aktów prawnych istotnych przy zakładaniu i prowadzeniu apteki:
• Ustawa z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008, Nr 45, poz. 271 ze zm.);
• Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2002 r. w sprawie danych wymaganych w opisie technicznym lokalu przeznaczonego na aptekę ogólnodostępną (Dz. U. Nr 161 poz. 1337);
• Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2002 r. w sprawie wykazu pomieszczeń wchodzących w skład powierzchni podstawowej i pomocniczej apteki (Dz. U. Nr 161 poz. 1338);
• Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2002 r. w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki (Dz. U. Nr 171 poz. 1395);
• Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 października 2002 r. w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki (Dz. U. 2003 Nr 9 poz.108).
• Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z póź. zm.)
• Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane
Przydatne linki:
Chcąc otworzyć aptekę możesz skorzystać z pomocy profesjonalnych firm które oferują często kompleksowa pomoc w założeniu takiego biznesu. Są to na przykład:
www.farmapunkt.pl , który oferuje:
- ocenę lokalu przyszłej apteki,
- projektowanie i adaptację,
- wyposażenie apteki i uzyskanie zezwolenia na jej prowadzenie,
- pomoc w otwarciu apteki.
www.projektyaptek.pl
www.forum-farmaceutyczne.org
Anna Konarzewska-Żuczek
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.