| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Apteka > Apteka - pomysł

Apteka - pomysł

Mimo iż wydaje się, że aptek jest bardzo dużo, ich liczba w Polsce od kilku lat nieustannie rośnie. Chcąc otworzyć aptekę, wciąż można znaleźć odpowiednią lukę - warto pomyśleć co może wyróżnić naszą aptekę spośród wielu innych.

Niewątpliwie ta branża w biznesie jest perspektywiczna. Nieustannie zalewają nas – i jest ich coraz więcej – najróżniejsze reklamy leków i specyfików zwanych suplementami diety, które mają nam pomóc na wszystko – wyleczyć, pomóc schudnąć, zachować młodość, piękną cerę, włosy itp., a także pomóc w innych aspektach walki z przemijającym czasem.

Innym aspektem jest fakt, że niezależnie od sytuacji gospodarczej i zamożności społeczeństwa chorzy muszą się leczyć. Różne badania statystyczne wskazują, że średniomiesięczny obrót apteki waha się od kilkudziesięciu do 190 tys. zł. Przeprowadzane badania wskazują, że duże znaczenie w zyskach aptek ma sprzedaż leków bez recepty.

Prowadzenie apteki to raczej zyskowny biznes, ale też bardzo trudny. Musimy się liczyć z dużą konkurencją i koniecznością spełnienia wielu warunków określonych prawem.

Chcąc otworzyć aptekę trzeba się liczyć z tym, że przebrnięcie przez listę formalności i wymogów koniecznych do otwarcia apteki, może zając nawet 4 do 6 miesięcy.
Najwięcej czasu zajmie prawdopodobnie przystosowanie (remont) lokalu. Kolejnym niezbędnym elementem będzie uzyskanie zezwolenia na prowadzenie apteki.

Należy pamiętać, że najistotniejsze kwestie prawne dotyczące apteki zostały uregulowane w ustawie z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 z późn. zm.). Przepisy tej ustawy jednoznacznie wskazują, że apteka to placówka ochrony zdrowia publicznego, w której osoby uprawnione świadczą usługi farmaceutyczne.

Do usług tych zalicza się: wydawanie produktów leczniczych i wyrobów medycznych, określonych w odrębnych przepisach, sporządzanie leków recepturowych, sporządzenie leków aptecznych oraz udzielanie informacji o produktach leczniczych i wyrobach medycznych.

Prawo farmaceutyczne wyróżnia trzy rodzaje aptek:
1) ogólnodostępne;
2) szpitalne;
3) zakładowe.

Apteki ogólnodostępne przeznaczone są do zaopatrywania ludności w produkty lecznicze, leki apteczne, leki recepturowe, wyroby medyczne i inne artykuły (m.in. środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, suplementy diety, środki kosmetyczne, środki higieniczne i przedmioty do pielęgnacji niemowląt i chorych) oraz wykonywania usług farmaceutycznych.

Punkty apteczne

Należy podkreślić iż w obecnym stanie prawnym pojęcie apteki rozciąga się także na punkty apteczne. W myśl art. 70 ust. 2 prawa farmaceutycznego, punkt apteczny może prowadzić osoba fizyczna, osoba prawna oraz niemająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego. W punkcie musi być ustanowiona osoba odpowiedzialna za prowadzenie punktu, będąca jej kierownikiem.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »