| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Apteka > Apteka - pomysł

Apteka - pomysł

Mimo iż wydaje się, że aptek jest bardzo dużo, ich liczba w Polsce od kilku lat nieustannie rośnie. Chcąc otworzyć aptekę, wciąż można znaleźć odpowiednią lukę - warto pomyśleć co może wyróżnić naszą aptekę spośród wielu innych.

Niewątpliwie ta branża w biznesie jest perspektywiczna. Nieustannie zalewają nas – i jest ich coraz więcej – najróżniejsze reklamy leków i specyfików zwanych suplementami diety, które mają nam pomóc na wszystko – wyleczyć, pomóc schudnąć, zachować młodość, piękną cerę, włosy itp., a także pomóc w innych aspektach walki z przemijającym czasem.

Innym aspektem jest fakt, że niezależnie od sytuacji gospodarczej i zamożności społeczeństwa chorzy muszą się leczyć. Różne badania statystyczne wskazują, że średniomiesięczny obrót apteki waha się od kilkudziesięciu do 190 tys. zł. Przeprowadzane badania wskazują, że duże znaczenie w zyskach aptek ma sprzedaż leków bez recepty.

Prowadzenie apteki to raczej zyskowny biznes, ale też bardzo trudny. Musimy się liczyć z dużą konkurencją i koniecznością spełnienia wielu warunków określonych prawem.

Chcąc otworzyć aptekę trzeba się liczyć z tym, że przebrnięcie przez listę formalności i wymogów koniecznych do otwarcia apteki, może zając nawet 4 do 6 miesięcy.
Najwięcej czasu zajmie prawdopodobnie przystosowanie (remont) lokalu. Kolejnym niezbędnym elementem będzie uzyskanie zezwolenia na prowadzenie apteki.

Należy pamiętać, że najistotniejsze kwestie prawne dotyczące apteki zostały uregulowane w ustawie z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 z późn. zm.). Przepisy tej ustawy jednoznacznie wskazują, że apteka to placówka ochrony zdrowia publicznego, w której osoby uprawnione świadczą usługi farmaceutyczne.

Do usług tych zalicza się: wydawanie produktów leczniczych i wyrobów medycznych, określonych w odrębnych przepisach, sporządzanie leków recepturowych, sporządzenie leków aptecznych oraz udzielanie informacji o produktach leczniczych i wyrobach medycznych.

Prawo farmaceutyczne wyróżnia trzy rodzaje aptek:
1) ogólnodostępne;
2) szpitalne;
3) zakładowe.

Apteki ogólnodostępne przeznaczone są do zaopatrywania ludności w produkty lecznicze, leki apteczne, leki recepturowe, wyroby medyczne i inne artykuły (m.in. środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, suplementy diety, środki kosmetyczne, środki higieniczne i przedmioty do pielęgnacji niemowląt i chorych) oraz wykonywania usług farmaceutycznych.

Punkty apteczne

Należy podkreślić iż w obecnym stanie prawnym pojęcie apteki rozciąga się także na punkty apteczne. W myśl art. 70 ust. 2 prawa farmaceutycznego, punkt apteczny może prowadzić osoba fizyczna, osoba prawna oraz niemająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego. W punkcie musi być ustanowiona osoba odpowiedzialna za prowadzenie punktu, będąca jej kierownikiem.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »