reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Spadek oprocentowania kredytów mieszkaniowych

Spadek oprocentowania kredytów mieszkaniowych

Oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w złotych, po raz pierwszy od sierpnia 2007 roku, spadło jednak poniżej 6 proc. Na spadek złożyło się obniżenie stopy WIBOR stopniowy spadek marż.

Mediana oprocentowania kredytów mieszkaniowych w złotych na sumę 300 tys. (30 lat) spadła w maju br. do 5,86 proc. z 6,31 proc. jeszcze w kwietniu br. - wskazują dane Home Broker Doradcy Finansowi. Majowy poziom jest najniższy od sierpnia 2007 roku, czyli z okresu przed kryzysem. Wtedy przeciętne oprocentowanie wynosiło 5,95 proc.

Na spadek oprocentowania kredytów złożyło się obniżenie stopy WIBOR (3-miesięczny) z poziomu 5,2 proc. w sierpniu 2007 roku do 3,85 proc. obecnie (po drodze zbliżyła się jednak do 7 proc.), a także stopniowy spadek marż, jaki obserwujemy od IV kwartału ub.r. I kwartał tego roku był okresem wysypu decyzji obniżających marże w bankach i proces ten nadal jest kontynuowany. 

Polecamy: Kredyty.wieszjak.pl

O ile dwa miesiące temu można było mówić o pojedynczych bankach, które zdecydowały się ściąć marże poniżej 2 proc., to dziś przeciętna marża spadła już do 2 proc. Aż 10 banków w naszym zestawieniu oferuje już marżę poniżej 2 proc.

Najniższe stawki na rynku to 1,35 proc. (BZ WBK), 1,5 proc. (Alior) oraz 1,55 proc. (Getin Noble Bank). Najkorzystniejsze oferty zaczynają stopniowo przybliżać się do przeciętnych stawek sprzed kryzysu. W sierpniu 2007 roku, przeciętna marża wynosiła 1,1 proc.

Przy obecnym poziomie oprocentowania przeciętna rata kredytu na 300 tys. zł wynosi 1,772 tys. zł. W kolejnych miesiącach trzeba liczyć się z dalszym spadkiem marż. Jednocześnie rynek nie spodziewa się dużych zmian stopy WIBOR. Obecnie prognozuje wzrost stopy 3-miesięcznej do 4,06 proc. za pół roku. Przy założeniu, że marże nie uległyby zmianie, realizacja takiego scenariusza spowodowałaby wzrost raty kredytu z naszego przykładu do 1,810 tys. zł. 

Polecamy: Kalkulator rat kredytu Wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Szymańska

projektant wnętrz, INNE MEBLE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama