REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryzyko korekty na giełdach zmalało

Maciej Dyja
Maciej Dyja
Ekspert w zakresie giełdy i rynków kapitałowych.

REKLAMA

REKLAMA

We wtorek 20 kwietnia br. sesja na parkietach europejskich upłynęła pod znakiem wzrostów. Można śmiało stwierdzić, że ryzyko korekty, które zawisło nad rynkami zostało zdecydowanie oddalone.

Inwestorom w dniu wczorajszym pomogły lepsze dane makro, na czele z publikacją niemieckiego indeksu ZEW, które obrazuje nastroje niemieckich inwestorów. Dobrymi wynikami pochwalił się także Goldman Sachs, co także pozytywnie wpłynęło na decyzje graczy. Optymizm inwestorów doprowadził do wzrostów na giełdach we Frankfurcie oraz Paryżu, które przekroczyły 1,4 proc. Jedynie w Londynie indeks FTSE100 zyskał 0,97 proc.

REKLAMA

Wczorajszy dzień dla GPW również był bardzo udany. Indeks WIG20 w trakcie sesji systematycznie piął się coraz wyżej, a na zamknięciu zyskał 1,38 proc.

Wszystko dzięki dobrej postawie spółek surowcowych, jak również sektora bankowego. Warto wspomnieć o wczorajszych danych dotyczących produkcji przemysłowej, które pozytywnie zaskoczyły analityków (produkcja wzrosła o 12,3 proc. r/r).

Opublikowane dane pomogły w umocnieniu złotego. Nasza waluta zyskała w stosunku do euro i dolara. Wczorajszy dzień przyniósł także wzrosty na rynku surowców, cena ropy oraz złota poszła wczoraj w górę o ponad 0,4 proc.

REKLAMA

Dobrą sesję zaliczyły wczoraj indeksy na Wall Street, a wszystko dzięki lepszym od oczekiwań wynikom spółek m.in. Harley-Davidson. Indeks S&P500 przebił poziom 1200 punktów i zyskał na zamknięciu 0,81 proc., podobnie jak wskaźnik sektora technologicznego Nasdaq. Dzisiaj rano rosły również rynki azjatyckie, dzięki lepszym od oczekiwań wynikom spółki Apple, które zostały opublikowane po sesji w USA.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Można śmiało stwierdzić, że sytuacja została ponownie opanowana przez kupujących. Ryzyko ewentualnej korekty zostało oddalone, a inwestorzy znowu złapali wiatr w żagle. Póki co rynkom cały czas pomagają lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne spółek oraz dane makro, jeśli taka tendencja zostanie utrzymana do końca tygodnia to możemy wkrótce zobaczyć nowe szczyty. 

Polecamy: Inwestycje.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Przedsiębiorcy złożyli już ponad 333 tys. wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 1 do 12 listopada przedsiębiorcy złożyli ponad 333 tys. wniosków o wakacje składkowe. W jakim województwie było ich najwiecej, a w jakim najmniej? 

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek?

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek? Czym jest świadczenie interwencyjne? Komu przysługuje? Jakie warunki należy spełniać by je otrzymać? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

REKLAMA

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

REKLAMA

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

REKLAMA