Ulga na start dla przedsiębiorców od 31 marca 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
Ulga na start to uprawnienie dla rozpoczynających działalność przedsiębiorców polegające na zwolnieniu z płacenia składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Jak wynika z uzasadnienia projektu ma to być szczególny rodzaj korzyści i zachęty dla przedsiębiorców podejmujących działalność gospodarczą po raz pierwszy lub ponownie po upływie dłuższego okresu czasu. Autorzy uzasadnienia wskazują także, że określony w ustawie okres 6 miesięcy powinien być liczony od momentu podjęcia przez wspomnianą osobę fizyczną działalności gospodarczej, czyli od momentu faktycznego rozpoczęcia wykonywania tej działalności rozumianego jako pierwsza czynność w obrocie gospodarczym bezpośrednio związana z przedmiotem zadeklarowanej działalności gospodarczej.
REKLAMA
Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach
Kto może skorzystać z ulgi na start?
Zgodnie z art. 18 projektu ustawy Prawo przedsiębiorców z tzw. ulgi na start może skorzystać przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który:
- podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy;
- podejmuje działalność ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia
- i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
Jak wynika z uzasadnienia projektu nieopłacanie przez przedsiębiorcę składek przez okres korzystania z ulgi spowoduje brak prawa do świadczeń za ten okres w przyszłości. Skorzystanie z „ulgi na start” zależy tylko od woli przedsiębiorcy i jest alternatywą wobec tradycyjnego systemu ponoszenia ciężarów dotyczących ubezpieczeń społecznych.
Przedsiębiorca, który nie chce korzystać z ulgi na start może z niej zrezygnować poprzez dokonanie zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych.
Zobacz: Prawo dla firm
Opracowano na podstawie:
- Rządowy projekt ustawy Prawo przedsiębiorców wraz z uzasadnieniem, druk sejmowy nr 2051
Etap legislacyjny: projekt po I czytaniu w Sejmie skierowano do Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.