REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką rolę pełnią audyty zewnętrzne i wsparcie produkcyjne?

W obecnych czasach dużą rolę odgrywa partnerstwo pomiędzy firmami.
W obecnych czasach dużą rolę odgrywa partnerstwo pomiędzy firmami.
Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej firm zaczyna doświadczać zatorów finansowych, które stanowią poważne zagrożenie dla ich funkcjonowania. Jaką rolę pełnią w takim momencie audyty zewnętrzne i wsparcie produkcyjne?

Branże, które najlepiej poradziły sobie z pandemią

Niektórym przedsiębiorstwom udało się uniknąć przykrych konsekwencji pandemii. Możemy do nich zaliczyć głównie firmy zajmujące się IT lub handlem przez Internet.

REKLAMA

- Badania GUS wykazały, że w przypadku spółek działających w informacji i komunikacji oraz finansach i ubezpieczeniach, ponad 70% firm odczuła jedynie niewielkie negatywne skutki obostrzeń. To również w tych dziedzinach gospodarki odnotowano najniższe spadki zapotrzebowania na oferowane towary i usługi – zauważa Damian Kampa, ekspert SQD Alliance.  

Wraz z nadejściem pandemii, firmy systematycznie zwiększały odsetek osób pracujących zdalnie. Wdrażały również rozwiązania, które umożliwiły im w jeszcze większym stopniu przeniesienie oferowanych usług do sieci.

Bardzo dobrze poradziły sobie również przedsiębiorstwa działające w handlu hurtowym, przetwórstwie przemysłowym, a także transporcie i gospodarce magazynowej. U ponad połowy z nich, wprowadzane ograniczenia nie wywołały poważnych problemów. W tego rodzaju przedsiębiorstwach także mieliśmy do czynienia ze wzrostem osób pracujących zdalnie i automatyzacją niektórych procesów. Szczególnie zauważalne było to u firm odpowiadających za handel hurtowy.

Obecne i planowane obostrzenia

Wszystko wskazuje na to, że zarówno obecne, jak i planowane obostrzenia, nadal będą działać na korzyść firm pracujących w trybie zdalnym lub o częściowo zautomatyzowanych procesach produkcyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązujące zalecenia, mówią, m.in. o:

  • przestrzeganiu dystansu, co najmniej 1,5 m,
  • częstym wietrzeniu pomieszczeń pracowniczych,
  • zakrywaniu ust i nosa maseczką,
  • częstej dezynfekcji rąk.

REKLAMA

Należy zaznaczyć, że o ile zachowanie dystansu nie stanowi większego problemu w ogromnych magazynach, to w typowym biurze może być już kłopotem. Podobnie jest z częstym wietrzeniem pomieszczeń, któremu na chwilę obecną nie sprzyja nawet aura za oknem.

Kolejny problem pojawia się w sytuacji kwarantanny. Z badań wynika, że od 4 do 8% pracowników jest wyłączonych z pracy stacjonarnej z uwagi na odbywaną kwarantannę. Podobny odsetek osób, został zmuszony do wzięcia nieplanowanych urlopów spowodowanych, np. koniecznością opieki nad dziećmi. Co więcej, najnowsze zalecenia rządu mówią o powrocie w części województw, do nauczania zdalnego lub hybrydowego w młodszych klasach.

Pojawił się również nowy zakaz, który zabrania używania przyłbic. Z tego powodu pracownicy, którzy będą przebywać w biurze zostają zmuszeni do noszenia przez kilka godzin klasycznych maseczek. Obostrzenia przewidują także w województwach z największą liczbą zachorowań powtórne zamknięcie galerii handlowych, hoteli, kin, teatrów i wielu innych obiektów.

Nowe źródła przychodu po COVID-19

REKLAMA

Z powyższych danych wynika, że aby w dalszym ciągu móc czerpać zyski ze swojej działalności koniecznym jest wprowadzenie nowych rozwiązań i ulepszeń. Należy skupić się na znajdowaniu i eliminowaniu opcji, które przynoszą przedsiębiorstwu straty. Najbardziej pożądanymi są rozwiązania „win-win”, które zwiększą korzyści czerpane przez obie strony.

- W niektórych przypadkach korzystna będzie dywersyfikacja działalności. Dzięki temu rozwiązaniu będziemy mogli odejść od klasycznego modelu „core business” i poszerzyć wachlarz świadczonych przez nas usług. Co więcej, nowe możliwości rozwoju przedsiębiorstwa, nie tylko pomogą nam uporać się z zastojem na rynku, ale także umożliwią dotarcie do nowych klientów – komentuje ekspert SQD Alliance.

W obecnych czasach dużą rolę odgrywa także partnerstwo pomiędzy firmami. Wspólne działanie przedsiębiorstw, a nawet ich konsolidacja, znacznie zwiększają dostępne zasoby obu firm oraz ich możliwości produkcyjne i usługowe.

W przedsiębiorstwach produkcyjnych dobrym rozwiązaniem może okazać się automatyzacja i robotyzacja produkcji. Dzięki temu możliwe będzie zachowanie dużej wydajności nawet w przypadku ograniczenia liczby pracowników znajdujących się na hali produkcyjnej.

Audyty zewnętrzne – potrzeba czy już konieczność?

W wymienionych działaniach z całą pewnością bardzo pomocne będą audyty zewnętrzne. Świeże spojrzenie jakie uzyskamy współpracując z audytorem lub doradcą zewnętrznym, umożliwi nam wyjście poza utarte schematy.

- Obiektywnemu obserwatorowi będzie również łatwiej zlokalizować i wskazać poszczególne elementy lub procesy, których działanie powinno być usprawnione – podkreśla Damian Kampa z SQD Alliance.  

Co ważne, warto również zainwestować w poszerzanie swojej wiedzy i kwalifikacji, na różnego rodzaju szkoleniach i kursach.

Poszukiwanie nowych rozwiązań

Czasy pandemii są świetną okazją do poszukiwania nowych rozwiązań w przedsiębiorstwach. Wprowadzenie nowych towarów i świadczonych przez nas usług pozwoli nam na zachowanie dużej efektywności i płynności finansowej. Korzystna będzie również zmiana trybu pracy na zdalny w firmach, w których jest to możliwe. We wprowadzaniu nowych rozwiązań i szukaniu elementów, których działanie można usprawnić, niezwykle ważną rolę odgrywa audytor lub doradca zewnętrzny. Dzięki wykorzystaniu swojego doświadczenia i posiadanej wiedzy, takie osoby mogą w realny sposób pomóc przedsiębiorstwom z walką ze skutkami pandemii. Z tego powodu stopniowo zaczną zyskiwać na znaczeniu w wielu firmach.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

REKLAMA

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

REKLAMA