REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie obawy mają przedsiębiorcy przed 4 falą?

Subskrybuj nas na Youtube
 Przedsiębiorcy spodziewają się, że niestety jesienią możliwe są kolejne problemy.
Przedsiębiorcy spodziewają się, że niestety jesienią możliwe są kolejne problemy.

REKLAMA

REKLAMA

Obawy przedsiębiorców przed czwartą falą pandemii. System zamykamy gospodarkę, rozpędzamy, otwieramy i znowu zamykamy, jest zabójczy dla sektora MŚP - apelują przedsiębiorcy.

Biznes mówi "NIE" czwartej fali

Przedsiębiorcy z Pomorza Zachodniego nie są gotowi na czwartą falę koronawirusa – mówią eksperci. Jak przyznaje Katarzyna Michalska z Centrum Doradztwa Gospodarczego Kiżuk & Michalska, ekspert ekonomiczny Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie wiele postępowań restrukturyzacyjnych nadal trwa. Nie zatrzymała ich nawet wizja odmrażania gospodarki i wakacyjne znoszenie lockdownów.

REKLAMA

– Przedsiębiorcy uczeni sytuacją z 2020 roku nie chcą już hurraoptymistycznie ogłaszać, że koronawirus odszedł. Mam wrażenie, że jest nawet przeciwnie. Przedsiębiorcy spodziewają się, że niestety jesienią możliwe są kolejne problemy. Część próbuje się przygotowywać, ale idzie to zdecydowanie trudniej niż wcześniej, bo w wielu przypadkach firmom skończyły się oszczędności – dodaje Michalska.

Kolejny lockdown?

REKLAMA

Sytuacja makroekonomiczna Polski oraz Pomorza Zachodniego jest dobra – rozpędzona produkcja, spadające bezrobocie. Generalnie trudno byłoby narzekać. Indywidualne rozmowy z przedsiębiorcami pokazują jednak, że mamy do czynienia z trudną sytuacją, bo wiele firm by przetrwać musiało poważnie się zadłużyć, wykorzystać swoje oszczędności lub dokonać redukcji zatrudnienia. Nie brakowało jednak także przedsiębiorstw, które w czasie pandemii poszerzały swoją działalność i starały się dokonywać dywersyfikacji działań, by jak najmocniej zagwarantować sobie stabilność finansową.

- Mam czasami takie wrażenie, że przedsiębiorcy z pandemią poradzili sobie zbyt dobrze. To powoduje, że rządzącym łatwiej szafować groźbami lockdownu. Wiele firm przetrwało, wiele wróciło do działania po wielu miesiącach lockdownu, jest więc dobrze i na jesień znowu można przymknąć gospodarkę. Mam jednak wrażenie, że to nie tak. Jak spojrzymy bliżej to sytuacja przedsiębiorców nie jest taka kolorowa. Prowadzimy na co dzień mnóstwo postępowań restrukturyzacyjnych. To głównie firmy z branży gastronomicznej, ale i hotele, firmy transportowe, hurtownie, pralnie, salony kosmetyczne, solaria. Głównie firmy z sektora MŚP, które nie były w stanie przetrwać tak długiego lockdownu – mówi Katarzyna Michalska.

- Zamknięcia gospodarki powodują sinusoidę, która dla przedsiębiorców jest zabójcza. Zamykamy działalność, powoli rozpędzamy, ale nadal generuje ona straty, dochodzimy do sytuacji, że już jest lepiej i wraca pandemia, co powoduje kolejne zamknięcia i zatrzymanie zysków. Tak nie można funkcjonować bez końca. Bez konkretnych działań ograniczających gospodarcze efekty pandemii będziemy mieli falę zamknięć firm. Niektórzy zbankrutują, a inni stwierdzą, że mają dosyć tej niepewności i nie chcą tak dłużej działać – dodaje ekspertka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Północna Izba Gospodarcza apeluje: nigdy więcej lockdownu. Pismo trafiło do Premiera Morawieckiego

Czego przedsiębiorcy mogą spodziewać się jesienią? Jak mówi Katarzyna Michalska zwiastuny nie są najkorzystniejsze.

- Wariant delta się rozpędza i zdaje się być coraz bardziej niebezpieczny. Słyszymy o problemach w Wielkiej Brytanii, o zamkniętym Sidney w Australii, o problemach turystów w Tunezji. Decyzja dotyczące przemieszczania się podejmują też m.in. w Czechach czy Chorwacji. Nie jest więc tak, że możemy już zapominać o pandemii. Wydaje się jednak, że lockdown w szerokiej skali jest rozwiązaniem złym, które doprowadzi do tego, że przedsiębiorcy zwątpią w sens wcześniejszych blokad gospodarki i kampanii zachęcającej do szczepień – dodaje Katarzyna Michalska.

W podobnym tonie wypowiada się Północna Izba Gospodarcza.

REKLAMA

- Do Premiera Mateusza Morawieckiego wysłaliśmy pismo apelujące o to, by do lockdownów już więcej nie dochodziło. Pismo Izba argumentowała w następujący sposób: - Oczekujemy od Rządu RP jasnego i czytelnego sygnału: lockdownu więcej nie będzie. Wiemy, że epidemia może być dynamiczna, ale lockdown to jest gospodarcze zło. Nie widzimy możliwości przetrwania kolejnych obostrzeń – mówi prezes Hanna Mojsiuk.

- Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis powiedział, że w jego kraju lockdownu więcej nie będzie, bo nie wyobraża sobie, by chronić mniejszość, która nie chce się zaszczepić poświęcając komfort pracy i życia tych, którzy podjęli decyzje o zaszczepieniu. Oczekujemy od Rządu RP podobnej deklaracji. Byłby to sygnał dla niezaszczepionych, że nikt nie będzie dla ich nieodpowiedzialności poświęcać przedsiębiorców i ludzi, którzy chcą pracować, podróżować i wracać do tak oczekiwanej przez wszystkich normalności. Nie wyobrażam sobie powrotu do twardego lockdownu. Rozmawiam z przedsiębiorcami, dla wielu to wielomiesięczne zatrzymanie gospodarki to był prawdziwy koszmar. Jestem świadoma, że sytuacja makroekonomiczna Polski jest dobra, nikt jednak nie pyta jakim kosztem psychicznym dla przedsiębiorców – podsumowuje Mojsiuk.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

REKLAMA

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

REKLAMA

Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

REKLAMA