Kategorie

Leśnikowska-Jaros i Mac: W pandemii koniec dnia pracy musimy wpisać w kalendarz [PODCAST]

Agnieszka Gorczyca
redaktor
Leśnikowska-Jaros i Mac: W pandemii koniec dnia pracy musimy wpisać w kalendarz [PODCAST]
Co się zmieniło w nas przez rok życia w pandemii? Czy rzeczywiście pandemia spowodowała, że więcej osób zgłasza się po pomoc do specjalisty psychologa? Z jakimi problemami najczęściej borykają się pracownicy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu

Leśnikowska-Jaros i Mac: W pandemii koniec dnia pracy musimy wpisać w kalendarz  

Praca zdalna skutecznie odizolowała nas od biura i z kontaktami w pracy. Jak można radzić sobie z poczuciem zamknięcia, brakiem dostępu do świata? Kedy warto pójść do psychologa po pomoc?

Na te pytania odpowiadają Anna Leśnikowska-Jaros i Olga Mac psycholożki Mental Health at Work.

W rozmowie z Agnieszką Gorczycą (Infor.pl) podkreślają, że można nauczyć się radzić sobie z izolacją, pracą zdalną i organizacją dnia. Ważną role w tym procesie odgrywa również pracodawca.  

Czy rok pandemii bardzo zmienił podejście Polaków do pomocy psychologicznej? 

ALJ: Na pewno jesteśmy bardziej nastawieni na swoje zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. A w zdrowiu mentalnym bardzo skupiamy się na swoich emocjach, relacjach z najbliższymi, na swoim samopoczuciu. Jesteśmy bardzo wrażliwi na to, co się z nami dzieje. Interesujemy się tym i pewne rzeczy nas niepokoją. W związku z tym, częściej sięgamy też po literaturę, psychoedukację i pomoc psychologiczną. Takie są nasze odczucia. 

Jak długotrwała edukacja zdalna wpływa na zdrowie psychiczne młodzieży? 

OM: Na pewno jest to duży problem, dlatego, że ten okres rozwojowy to jest moment, kiedy kontakty z rówieśnikami czy w ogóle: grupa rówieśnicza, jest bardzo ważna. Nie załatwi tego nauka przez Internet, ani kontakty przez Internet. Bycie w szkole, to nie jest tylko uczenie się. To jest również nawiązywanie znajomości, przyjaźni i uczenie się bardzo wielu różnych społecznych umiejętności. To zostało zabrane, więc nie dziwią te wyniki badań, mówiące, że poczucie lęku czy objawy depresyjne jednak się pojawiają i zwiększają.  

Czy praca zdalna może osłabiać zdrowie psychiczne pracownika? 

Reklama

ALJ: Zmienia się rytm dnia i nocy, następuje jego rozregulowanie. Mylą się te aktywności: kiedy uczymy się, kiedy pracujemy, kiedy żyjemy. Mylą się godziny, a to mocno odbija się na samej ilości i jakości snu, a wiadomo, że jak nie ma snu, to nie ma też zdrowia psychicznego. 

OM: Po tym roku, to co widzimy w naszej praktyce z pracownikami, to niepokojące zjawisko, kiedy „jesteśmy cały czas w pracy”. Wcześniej, kiedy ta praca była taka „analogowa”, trzeba było: wyjść, dojechać do pracy, a potem z niej wyjść i wrócić do domu. Ta praca zostawała gdzieś tam w biurze. Natomiast teraz jest tak, że pracować możemy w sumie zawsze, „nic się nie stanie jak popracujemy trochę dłużej”. Możemy zrobić przerwę na ugotowanie zupy, „najwyżej się jeszcze posiedzi wieczorem”. I tak krok po kroku, okazuje się, że pracujemy non-stop.  

Reklama

Anna Leśnikowska-Jaros - psycholog zdrowia, organizacji i zarządzania; konsultantka, certyfikowana audytorka i trener biznesu, ze specjalizacją w obszarze HR, kompetencji managerskich, rozwoju zawodowego, zdrowej efektywności, komunikacji  i budowania relacji zawodowych.  Prowadzi psychologiczną pomoc indywidualną dla osób w depresji, z trudnościami emocjonalnymi i stresem, w kryzysach zawodowych i na różnych etapach związków oraz przeżywających żałobę i stratę.

Olga Mac – psycholog, psychoterapeuta, specjalista ochrony zdrowia psychicznego oraz doświadczony trener umiejętności miękkich. Specjalizuje się we wdrażaniu Podejścia skoncentrowanego na rozwiązaniach (Solution Focus Approach) w środowisku biznesowym. Pracuje indywidualnie z klientami doświadczającymi trudności w relacjach, zaburzeń nastroju, depresji, zaburzeń lękowych. Wspiera rodziny w okresie oczekiwania na dziecko i po porodzie, a także w radzeniu sobie z trudnościami wychowawczymi dzieci i młodzieży. 

W Mental Helth at Work odpowiadają za opiekę psychologiczną, szkolenia, włączanie ochrony zdrowia psychicznego w strategię HR firmy oraz za proces certyfikacji firm.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  22 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Działka rekreacyjna - na co zwracać uwagę przy zakupie

  Działka rekreacyjna. Na rynku nieruchomości zapanował boom na działki rekreacyjne. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę przy zakupie, aby się nie naciąć. Wzmożone zainteresowanie sprawiło, że ceny w tym segmencie rynku poszybowały w górę. Duża konkurencja wśród nabywców i presja na szybką decyzję mogą spowodować, że źle ulokujemy swoje oszczędności. Aby ograniczyć ryzyko związane z zakupem działki rekreacyjnej warto się do niego wcześniej przygotować. Przede wszystkim należy wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby inwestycja była trafiona.

  Ile elektryk przejedzie na rezerwie?

  Firma Edmunds sprawdziła, jaki dystans może pokonać samochód elektryczny, gdy komputer pokładowy pokazuje, że mają 0 km zasięgu.

  Rzucił korporację, założył start-up, wrócił do niej z płaczem

  Popularnością cieszą się wciąż kolejne historie przedstawiające osoby, które rzuciły pracę w korporacji, założyły własny start-up i osiągnęły sukces. Statystycznie jest to jednak dość niewielki odsetek – reszta kończy na skraju depresji i wraca z podwiniętym ogonem do pracodawcy, by zacząć spłacać długi.

  Modernizacja gospodarstw rolnych - można składać wnioski

  Wnioski o wsparcie modernizacji gospodarstw rolnych będzie można składać do 19 sierpnia - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi m.in. o rozwój produkcji prosiąt, mleka krowiego, bydła mięsnego i nawadniania w gospodarstwie.

  Zwolnienie ze składek ZUS - wnioski do 30 czerwca br.

  Do 30 czerwca tego roku można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kto może złożyć wniosek?

  Jak pandemia wpłynęła na lukę płatniczą w firmach? [BADANIE]

  Paradoksalnie pandemia ma także pozytywny wpływ na przedsiębiorców, którzy zwiększyli swoją świadomość na temat konsekwencji opóźnionych płatności. Widmo zbliżającej się recesji zmotywowało ich, by zająć się nieco bardziej aktywnie problemem zatorów płatniczych.

  Ile pieniędzy trafia do budżetu państwa z branży hazardowej?

  Rynek hazardowy tylko w 2020 roku odprowadził do budżetu z tytułu podatku od gier i dopłat na fundusze celowe ok. 3,5 mld złotych. Czy Państwo jednak w pełni wykorzystuje potencjał polskiej branży?

  Którzy pracodawcy wybiorą hybrydowy model pracy?

  Czynniki, które sprzyjają szybszemu przejściu na system hybrydowy w firmach, to między innymi długość stosowanych standardowo na polskim rynku umów najmu oraz pewien zakres elastyczności, który zaczął być powoli wdrażany w niektórych firmach jeszcze przed pandemią.

  Czym jest project management w firmie?

  Project management to pole działania i odpowiedzialności wielu osób w tym sponsora, kierownika projektu oraz uczestników projektu - mówi Włodzimierz Makowski.

  Jak chronić poufne informacje firmy, dla której pracujemy?

  W ostatnich miesiącach liczba ataków cyberprzestępczych drastycznie wzrosła. Prawie 80% firm twierdzi, że głównym powodem takiej sytuacji jest praca zdalna. Pracownicy są zmęczeni pandemią i mniej uważni, a do tego często łączą się z firmowymi systemami z domowych, słabo zabezpieczonych urządzeń, przez co otwierają hakerom furtkę do poufnych danych organizacji. Jak bronić się przed takimi atakami?

  Radosław Gawlik (EKO-UNIA): Politycy są uwięzieni w mentalnej twierdzy Turów [PODCAST]

  Sprawa Turowa to konsekwencja nieudolnego podejścia polskiego rządu do sprawiedliwej transformacji energetycznej - mówi Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Jak COVID-19 przyspieszył digitalizację MŚP

  Technologią, której znaczenie w mikro, małych i średnich firmach w perspektywie najbliższych 5 lat najbardziej wzrośnie, jest sztuczna inteligencja. Dziś korzysta z niej 15% MŚP, za 5 lat planuje ponad połowa.

  Czy niezależny przedsiębiorca może wygrać konkurencję z dyskontem?

  Niezależny sklep kontra dyskonty. Jakie działania może podejmować przedsiębiorca, aby utrzymać i wzmocnić swoją pozycję na rynku? Czy w walce z dyskontami zawsze jest skazany na porażkę?

  Wynajem mieszkania - preferencje najemców

  Wynajem mieszkania - preferencje najemców. Najważniejsze dla najemców są wysokość czynszu oraz standard lokalu. Tak wynika z analizy firmy doradczej Cushman & Wakefield dot. wyników ankiety przeprowadzonej przez firmę badawczą SW Research na reprezentatywnej próbie mieszkańców największych polskich miast.

  Czyste powietrze 3.0 w 2022 roku - czy będzie prefinansowanie dla najuboższych?

  Czyste powietrze 3.0. Osoby mniej zamożne powinny dostać możliwość prefinansowania termomodernizacji domów w "Czystym powietrzu" - uważa wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że nowy komponent programu, dedykowany właśnie do takich osób miałby ruszyć w 2022 roku.

  Polacy z rachunków terminowych przerzucają się na nieruchomości

  Inwestycje w nieruchomości. W kwietniu br. Polacy na rachunkach terminowych w bankach posiadali 182 mld zł, to o 107 mld zł mniej niż w marcu 2020 r. - informuje Metrohouse. Dodano, że duża część z tych środków została ulokowana na rynku nieruchomości.

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca. W dniu 21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza w tym roku firmy i przedsiębiorców, w tym szczególności z sektora MŚP, na specjalnie zorganizowane wydarzenia. Potrwają one do 25 czerwca 2021 r. Podczas organizowanych w tym celu spotkań, telekonferencji, webinariów i podcastów MRPiT chce wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami na rzecz rozwoju ich działalności biznesowej tak w kraju, jak i na rynkach Unii Europejskiej, a także pozaunijnych.

  Które firmy stać na sztuczną inteligencję?

  Sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Chociaż średnie i małe firmy nie mają embarga na technologie wykorzystujące SI, praktyka pokazuje, że istnieje wewnętrzny opór. Dlaczego tak się dzieje?

  Firma w Czechach. Przedsiębiorcy pomału odpuszczają

  Nawet o kilkaset procent wzrosła w ostatnich tygodniach liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić firmę w Czechach. Ale jak podkreślają eksperci, nie każdy biznes można przenieść do Czech czy na Słowację. Wyjaśniamy dlaczego.

  Handel hurtowy i detaliczny szuka pracowników

  Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego w najbliższych trzech miesiącach mają zamiar dość intensywnie rozbudowywać swoje zespoły. Kogo głównie poszukują pracodawcy?

  Tokenizacja - słowo klucz w nowoczesnym biznesie. Co można stokenizować?

  Tokenizacja to termin zdobywający ostatnimi czasy olbrzymią popularność, w szczególności w środowiskach biznesowych. Przedsiębiorcy zaczynają żywiej interesować się możliwościami, jakie oferuje ta oparta na technologii blockchain forma cyfryzacji. Pytanie tylko, cyfryzacji… czego? Jak działa blockchain? Czym jest tokenizacja? Co to jest token? Jakie są rodzaje tokenów? Co można stokenizować? Jak przeprowadzić cyfryzację biznesu poprzez tokenizację? Wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?