REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga na robotyzację – nowe rozwiązanie dla firm od stycznia 2021

Ulga robotyzacyjna zacznie obowiązywać od stycznia 2021 r.
Ulga robotyzacyjna zacznie obowiązywać od stycznia 2021 r.

REKLAMA

REKLAMA

Ulga na robotyzację to nowa forma wsparcia dla przedsiębiorców od stycznia 2021. Ulga robotyzacyjna jest ulgą w podatku dochodowym dla przedsiębiorców. Kto może skorzystać z ulgi na robotyzację? Jak działa ulga na robotyzację? Co można odliczyć?

 Co to jest ulga na robotyzację?

Ulga na robotyzację ma wspierać automatyzację i robotyzację procesów w firmach.

REKLAMA

REKLAMA

Ulga na robotyzację to rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy wprowadzą do firmy robota, aby utrzymać ciągłość produkcji. W ramach ulgi robotyzacyjnej przedsiębiorcy mogą dodatkowo odliczyć 50% kosztów poniesionych na inwestycje w robotyzację. Nie ma tu znaczenia wielkość firmy ani rodzaj branży. Odliczenie w ramach ulgi na robotyzację dotyczyć będzie także leasingu oraz szkoleń dla pracowników obsługujących roboty. Szacuje się, że do 2030 r. będzie około 2 mln pracowników mniej na rynku pracy.

Automatyzacja to szansa dla firm na przetrwanie na rynku w czasach pandemii, kiedy dostęp do pracowników jest utrudniony, a firma, aby przetrwać powinna być elastyczna. Wprowadzenie robotów przemysłowych do firmy poprawia jej wydajność i konkurencyjność, a także obniża koszty przedsiębiorstwa i niweluje ryzyko zatrzymania produkcji z powodu nieobecności pracowników np. na linii produkcyjnej.

W sytuacji, kiedy część załogi musi poddać się kwarantannie – roboty przemysłowe mogą utrzymać ciągłość produkcji, bez jej zatrzymywania lub przesuwania pracowników z innych miejsc z produkcji. Proces automatyzacji i robotyzacji można wprowadzić w każdej firmie, na każdym etapie jej rozwoju i w każdym sektorze. Wbrew pozorom nie jest to działanie skomplikowane i długotrwałe.

Polecamy: Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 2021
 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ulga na robotyzację. Jaki jest katalog kosztów podlegających uldze?

Ulga robotyzacyjna to możliwość odliczenia przez przedsiębiorcę od podstawy opodatkowania do 50% kosztów kwalifikowanych. Zwrot z inwestycji na skutek zastosowania ulgi wyniesie do 9,5 procent poniesionych wydatków. Ulga obejmie przede wszystkim zakupy nowych robotów przemysłowych i potrzebnego do ich funkcjonowania oprogramowania. Jednak robotyzacja i automatyzacja procesów w firmie to nie tylko wprowadzenie robota przemysłowego na linię produkcyjną.

Aby przedsiębiorca mógł odliczyć od podstawy opodatkowania 50% kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycjami w robotyzację może dokonać następujących czynności:

  • zakup lub leasing nowych robotów i kobotów,
  • zakup oprogramowania,
  • zakup osprzętu (np. torów jezdnych, obrotników, sterowników, czujników ruchu, efektorów końcowych),
  • zakup urządzeń bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP),
  • szkolenia dla pracowników, którzy będą obsługiwali nowy sprzęt.

Ulga robotyzacyjna to ważny punkt całego projektu ulg podatkowych dla firm. W planie są jeszcze ulgi:

  • ulga badawczo-rozwojowa, wspierająca prace koncepcyjne nad nowym produktem,
  • ulga na prototyp wspomagająca przeniesienie pomysłu na język praktyki i produkcji,
  • ulga na inwestycję w aplikację robotyczną, pozwalająca na współpracę robota z innymi maszynami i ludźmi.

Ile kosztuje robot przemysłowy?

Ceny zakupu nowego robota przemysłowego zaczynają się od kilkunastu tysięcy EU. Górnej granicy nie ma. Wszystko zależy od przeznaczenia robota, jego wielkości oraz co ma obejmować serwis. W przypadku podpisywania umowy serwisowej warto zwrócić uwagę na to, czy jest w niej zapis o szkoleniach pracowników. To ważny element, który przydaje się, kiedy robot zostaje już w firmie na co dzień. Istnieje również możliwość wypożyczenia robota do testu przed zakupem. Z tej opcji korzysta coraz więcej firm, które planują wdrożyć robotyzację w firmie.

Ulga na robotyzację - dla kogo, od kiedy?

REKLAMA

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii ulga na robotyzacje ma obowiązywać od  stycznia 2021 roku. Z ulgi będzie można skorzystać przez 5 lat, czyli do końca 2025 roku. Ulga na robotyzację została skonstruowana podobnie jak ulga na badania i rozwój B+R. Dlatego koszty na robotyzację przedsiębiorcy będą mogli odliczyć w ciągu roku podatkowego. W momencie składania rocznego zeznania podatkowego firmy dokonają dodatkowego odpisu. Podobnie było w przypadku ulgi na prace badawczo-rozwojowe.

Ulga na robotyzację i automatyzację przedsiębiorstwa będzie dotyczyć zarówno płatników PIT oraz CIT. Prowadzona działalność, staż i wielkość firmy oraz branża nie będzie tutaj miała znaczenia. Ulga na robotyzację będzie dostępna dla wszystkich firm. Głównym celem ulgi robotyzacyjnej jest automatyzacja i robotyzacja procesu produkcji. Dlatego ulga ma być skierowana głównie do firm produkcyjnych.

Ulga nie będzie stanowić pomocy publicznej.

Pracownicy nie muszą się obawiać, że roboty zajmą ich miejsce pracy i zmienią układ sił na rynku. Jak podkreślają analitycy nowych technologii efektem robotyzacji będzie pojawienie się zapotrzebowania na pracowników w nowych specjalnościach, m.in. w obsłudze robotów, ich serwisie, w zakresie programowania i rozwijania aplikacji związanej z robotem, analityki danych czy wsparcia klienta.

Szacuje się, że wprowadzenie ulgi będzie kosztować budżet państwa ok. 150 milionów zł w pierwszym roku jej obowiązywania.


Zakres czasowy ulgi robotyzacyjnej

Ulga robotyzacyjna zacznie obowiązywać od stycznia 2021 r. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z niej przez 5 lat - do końca 2025 roku.  Oznacza to, że wydatki kwalifikowane muszą zostać poniesione w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2025 r.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA