reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Testy rozszerzonej rzeczywistości na farmach wiatrowych

Testy rozszerzonej rzeczywistości na farmach wiatrowych

PGE EO testuje technologię rozszerzonej rzeczywistości na farmach wiatrowych. Serwisanci na swoich urządzeniach będą mogli np. widzieć parametry pracy turbiny, będą też mogli skonsultować obraz z centrum serwisowym.

Spółka PGE Energia Odnawialna rozpoczęła testy technologii rozszerzonej rzeczywistości na farmie wiatrowej Kisielice. Serwisanci na swoich urządzeniach będą mogli np. widzieć parametry pracy turbiny, będą też mogli skonsultować obraz z centrum serwisowym.

Polecamy: Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy

3 miesiące testu

Jak zaznaczyła PGE EO, trzymiesięczny pilotaż ma pokazać, na ile ta technologia okaże się wsparciem dla służb eksploatacyjnych, wykonujących przeglądy na turbinach wiatrowych oraz kontrolujących infrastrukturę elektroenergetyczną.

Rozszerzona rzeczywistość, coraz częściej wykorzystywana nie tylko w grach komputerowych, ale też w przemyśle i biznesie, pozwala nałożyć wirtualne i interaktywne obiektyw na obraz prawdziwego otoczenia. Końcowy efekt można oglądać na ekranie albo na specjalnych okularach.

Inteligentne okulary

Jak podkreśliła PGE EO, testowany przez służby eksploatacyjne system przygotowała wielokrotnie nagradzana w kraju i za granicą polska firma 1000 realities. Najważniejszym jego elementem są inteligentne okulary przetwarzające informacje zarówno ze źródeł zewnętrznych, jak i wewnętrznych czujników, ściśle współpracujących ze specjalistycznym oprogramowaniem.

„W praktyce, podczas inspekcji farmy wiatrowej pracownikowi, poprzez inteligentne okulary na bieżąco są wyświetlane niezbędne dane dotyczące pracy wiatraka. Takie rozwiązanie przyspiesza i ułatwia serwis farm wiatrowych oraz poprawia bezpieczeństwo pracy” - tłumaczy prezes PGE Energia Odnawialna Marcin Karlikowski. Dodatkowo operator serwisujący turbinę może w czasie rzeczywistym przesłać obraz ze swoich okularów do osób z centrali, a następnie skonsultować z nimi co w danym przypadku należy zrobić. Dzięki takiej zdalnej komunikacji jest możliwe precyzyjne zdiagnozowanie ewentualnej awarii, oznaczenie na obrazie niepokojących objawów pracy turbiny oraz przekazanie ekipie serwisującej dokładnych instrukcji postępowania.

Cyfrowe karty przeglądu

PGE EO podkreśliła, że dużym usprawnieniem jest również możliwość cyfrowego wypełnienia karty przeglądu. Zamiast długopisu i kartki papieru pracownik wykorzystuje do tego celu inteligentne okulary, wypełniając wirtualną listę kontrolną. Dane z tak wykonanej inspekcji zostaną zapisane w bazie danych i będzie można po nie sięgnąć z poziomu panelu administracyjnego. Według PGE EO, kolejnym krokiem będzie stworzenie dokumentacji fotograficznej oraz wideo, co usprawni przepływ informacji oraz poprawi jakość prac serwisowych, a w przyszłości pozwoli na szybkie i łatwe wyszukiwanie danych historycznych. Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich źródeł wynosi 2322,1 MW. (PAP)

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Żurowski

Dyrektor Regionalny Zebra Technologies w Europie Środkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama