reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Umowa deweloperska w 2014 r.

Umowa deweloperska w 2014 r.

Ustawa deweloperska, która weszła w życie w 2012 r. w zasadniczy sposób zmienia zasady obrotu deweloperskiego. Ustawa uchwalona w trybie pospiesznym przewiduje, że w 2014 r. Rada Ministrów dokona stosownego przeglądu funkcjonowania przepisów ustawy.

Umowa deweloperska wprowadzona do obrotu prawnego ustawą o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz.U.2011.232.1377) jest zawierana między deweloperem a nabywcą lokalu. Na mocy umowy deweloper zobowiązuje się ustanowić odrębną własność lokalu mieszkalnego i przenieść jego własność na stronę umowy bądź inną osobę wskazaną w tej umowie. Z treści samej ustawy wynika, iż ma ona na celu ochronę jednej ze stron umowy poprzez zastosowanie odpowiednich środków. Umowa deweloperska powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego, ponieważ stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej roszczeń nabywcy.


Zobacz również:
Większa ochrona klientów firm deweloperskich


Środki ochrony nabywcy


Zgodnie z art. 4 ustawy deweloperskiej deweloper jest zobowiązany zapewnić nabywcy jeden ze środków ochrony:


- zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy,


- otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję ubezpieczeniową,


- otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję bankową,


- otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy.


Wymienione środki ochrony są określane inaczej mianem środków ochrony wpłat nabywcy. Celem wprowadzenia takiej regulacji jest zapewnienie nabywcy, że środki pieniężne, które nabywca zobowiązany jest zapłacić na poczet ceny nabycia prawa odrębnej własności lokalu  mieszkalnego lub domu jednorodzinnego na rzecz dewelopera będą wydatkowane wyłącznie na przedsięwzięcie deweloperskie. W szczególności ma to zastosowanie w sytuacji, gdy deweloper nie wykonuje umowy bądź wykonuje ją nienależycie a także, gdy w stosunku do dewelopera zostanie wszczęta egzekucja lub postępowanie upadłościowe. Koszty, opłaty i prowizje za prowadzenie mieszkaniowego rachunku powierniczego obciążają dewelopera. Dotyczy to w szczególności otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego, bowiem deweloper poniesie koszty wszystkich dodatkowych czynności nałożonych na bank, np. koszty kontroli. Z treści art. 4 ustawy wynika, iż deweloper jest zobowiązany zapewnić jeden ze środków ochrony, z czego nie może zostać zwolniony.


Ocena funkcjonowania przepisów ustawy w 2014 r.


Zgodnie z art. 40 ustawy deweloperskiej Rada Ministrów dokona przeglądu funkcjonowania przepisów ustawy i przedłoży Sejmowi informację o skutkach jej obowiązywania wraz z propozycjami zmian, w terminie 2 lat od dnia jej wejścia w życie, czyli do końca kwietnia 2014 r. Konsekwencje wprowadzenia do obrotu prawnego ustawy deweloperskiej powinny zostać oceniane z perspektywy osób fizycznych nabywających własność lokali jak również z perspektywy firm deweloperskich na podstawie funkcjonowania rynku deweloperskiego. Ważne jest, aby wprowadzone środki ochrony nabywców nie doprowadziły do sparaliżowania obrotu deweloperskiego oraz pogorszenia kondycji finansowej firm deweloperskich. W aktualnym brzmieniu ustawy środki zabezpieczające nabywców mogą doprowadzić do podniesienia cen lokali mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych. Rada Ministrów wraz z UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) do końca kwietnia 2014 r. jest zobowiązana do weryfikacji konsekwencji wynikających z wprowadzonych przepisów.


Zadaj pytanie na forum: Moja Firma - Finanse

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

NGL Legal (NGL Wiater sp.k)

Nowoczesne doradztwo prawno-podatkowe dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama