REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa deweloperska w 2014 r.

Monika Pązik

REKLAMA

Ustawa deweloperska, która weszła w życie w 2012 r. w zasadniczy sposób zmienia zasady obrotu deweloperskiego. Ustawa uchwalona w trybie pospiesznym przewiduje, że w 2014 r. Rada Ministrów dokona stosownego przeglądu funkcjonowania przepisów ustawy.

Umowa deweloperska wprowadzona do obrotu prawnego ustawą o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz.U.2011.232.1377) jest zawierana między deweloperem a nabywcą lokalu. Na mocy umowy deweloper zobowiązuje się ustanowić odrębną własność lokalu mieszkalnego i przenieść jego własność na stronę umowy bądź inną osobę wskazaną w tej umowie. Z treści samej ustawy wynika, iż ma ona na celu ochronę jednej ze stron umowy poprzez zastosowanie odpowiednich środków. Umowa deweloperska powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego, ponieważ stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej roszczeń nabywcy.

REKLAMA


Zobacz również:
Większa ochrona klientów firm deweloperskich


Środki ochrony nabywcy


Zgodnie z art. 4 ustawy deweloperskiej deweloper jest zobowiązany zapewnić nabywcy jeden ze środków ochrony:


- zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy,


- otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję ubezpieczeniową,

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję bankową,


- otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy.


Wymienione środki ochrony są określane inaczej mianem środków ochrony wpłat nabywcy. Celem wprowadzenia takiej regulacji jest zapewnienie nabywcy, że środki pieniężne, które nabywca zobowiązany jest zapłacić na poczet ceny nabycia prawa odrębnej własności lokalu  mieszkalnego lub domu jednorodzinnego na rzecz dewelopera będą wydatkowane wyłącznie na przedsięwzięcie deweloperskie. W szczególności ma to zastosowanie w sytuacji, gdy deweloper nie wykonuje umowy bądź wykonuje ją nienależycie a także, gdy w stosunku do dewelopera zostanie wszczęta egzekucja lub postępowanie upadłościowe. Koszty, opłaty i prowizje za prowadzenie mieszkaniowego rachunku powierniczego obciążają dewelopera. Dotyczy to w szczególności otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego, bowiem deweloper poniesie koszty wszystkich dodatkowych czynności nałożonych na bank, np. koszty kontroli. Z treści art. 4 ustawy wynika, iż deweloper jest zobowiązany zapewnić jeden ze środków ochrony, z czego nie może zostać zwolniony.


Ocena funkcjonowania przepisów ustawy w 2014 r.


Zgodnie z art. 40 ustawy deweloperskiej Rada Ministrów dokona przeglądu funkcjonowania przepisów ustawy i przedłoży Sejmowi informację o skutkach jej obowiązywania wraz z propozycjami zmian, w terminie 2 lat od dnia jej wejścia w życie, czyli do końca kwietnia 2014 r. Konsekwencje wprowadzenia do obrotu prawnego ustawy deweloperskiej powinny zostać oceniane z perspektywy osób fizycznych nabywających własność lokali jak również z perspektywy firm deweloperskich na podstawie funkcjonowania rynku deweloperskiego. Ważne jest, aby wprowadzone środki ochrony nabywców nie doprowadziły do sparaliżowania obrotu deweloperskiego oraz pogorszenia kondycji finansowej firm deweloperskich. W aktualnym brzmieniu ustawy środki zabezpieczające nabywców mogą doprowadzić do podniesienia cen lokali mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych. Rada Ministrów wraz z UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) do końca kwietnia 2014 r. jest zobowiązana do weryfikacji konsekwencji wynikających z wprowadzonych przepisów.


Zadaj pytanie na forum: Moja Firma - Finanse

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Nadia
    2024-01-14 16:04:08
    W kwestiach związanych z umową deweloperską zdałam się na doświadczenie notariusz Cejrowskiej z jednej z tczewskich kancelarii.
    0
QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

REKLAMA

PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

REKLAMA

Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

REKLAMA