REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa deweloperska w 2014 r.

Monika Pązik

REKLAMA

Ustawa deweloperska, która weszła w życie w 2012 r. w zasadniczy sposób zmienia zasady obrotu deweloperskiego. Ustawa uchwalona w trybie pospiesznym przewiduje, że w 2014 r. Rada Ministrów dokona stosownego przeglądu funkcjonowania przepisów ustawy.

Umowa deweloperska wprowadzona do obrotu prawnego ustawą o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz.U.2011.232.1377) jest zawierana między deweloperem a nabywcą lokalu. Na mocy umowy deweloper zobowiązuje się ustanowić odrębną własność lokalu mieszkalnego i przenieść jego własność na stronę umowy bądź inną osobę wskazaną w tej umowie. Z treści samej ustawy wynika, iż ma ona na celu ochronę jednej ze stron umowy poprzez zastosowanie odpowiednich środków. Umowa deweloperska powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego, ponieważ stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej roszczeń nabywcy.

REKLAMA


Zobacz również:
Większa ochrona klientów firm deweloperskich


Środki ochrony nabywcy


Zgodnie z art. 4 ustawy deweloperskiej deweloper jest zobowiązany zapewnić nabywcy jeden ze środków ochrony:


- zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy,


- otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję ubezpieczeniową,

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję bankową,


- otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy.


Wymienione środki ochrony są określane inaczej mianem środków ochrony wpłat nabywcy. Celem wprowadzenia takiej regulacji jest zapewnienie nabywcy, że środki pieniężne, które nabywca zobowiązany jest zapłacić na poczet ceny nabycia prawa odrębnej własności lokalu  mieszkalnego lub domu jednorodzinnego na rzecz dewelopera będą wydatkowane wyłącznie na przedsięwzięcie deweloperskie. W szczególności ma to zastosowanie w sytuacji, gdy deweloper nie wykonuje umowy bądź wykonuje ją nienależycie a także, gdy w stosunku do dewelopera zostanie wszczęta egzekucja lub postępowanie upadłościowe. Koszty, opłaty i prowizje za prowadzenie mieszkaniowego rachunku powierniczego obciążają dewelopera. Dotyczy to w szczególności otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego, bowiem deweloper poniesie koszty wszystkich dodatkowych czynności nałożonych na bank, np. koszty kontroli. Z treści art. 4 ustawy wynika, iż deweloper jest zobowiązany zapewnić jeden ze środków ochrony, z czego nie może zostać zwolniony.


Ocena funkcjonowania przepisów ustawy w 2014 r.


Zgodnie z art. 40 ustawy deweloperskiej Rada Ministrów dokona przeglądu funkcjonowania przepisów ustawy i przedłoży Sejmowi informację o skutkach jej obowiązywania wraz z propozycjami zmian, w terminie 2 lat od dnia jej wejścia w życie, czyli do końca kwietnia 2014 r. Konsekwencje wprowadzenia do obrotu prawnego ustawy deweloperskiej powinny zostać oceniane z perspektywy osób fizycznych nabywających własność lokali jak również z perspektywy firm deweloperskich na podstawie funkcjonowania rynku deweloperskiego. Ważne jest, aby wprowadzone środki ochrony nabywców nie doprowadziły do sparaliżowania obrotu deweloperskiego oraz pogorszenia kondycji finansowej firm deweloperskich. W aktualnym brzmieniu ustawy środki zabezpieczające nabywców mogą doprowadzić do podniesienia cen lokali mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych. Rada Ministrów wraz z UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) do końca kwietnia 2014 r. jest zobowiązana do weryfikacji konsekwencji wynikających z wprowadzonych przepisów.


Zadaj pytanie na forum: Moja Firma - Finanse

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA