REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firma w internecie - czym się kierować wybierając dostawcę usług hostingowych

Łukasz Holik

REKLAMA

Trudno wyobrazić sobie prowadzenie własnej firmy w Internecie bez zaplecza w postaci solidnego hostingu. Wśród mnogości ofert na rynku warto jednak zwracać uwagę na niuanse w postaci dodatkowych usług i opcji. Może się bowiem okazać, że inwestując stosunkowo niewielkie pieniądze otrzymasz pełen zestaw narzędzi potrzebnych do prowadzenia strony www.

 

REKLAMA

Dla wielu małych przedsiębiorców prowadzących własny e-biznes, często zbyteczne i kłopotliwe okazuje się być utrzymanie osobistego serwera. W takim przypadku warto rozważyć zakup usług hostingowych, polegających na wynajęciu od dostawcy miejsca na jego serwerach. Tego typu firmy oferują dodatkowe usługi w postaci rejestracji i utrzymania powiązanych domen na własnych serwerach DNS oraz udostępnienia kreatorów stron www, pozwalających na tworzenie witryny bez konieczności znajomości języka HTML.

 

Minimalna powierzchnia, jaka jest konieczna na prowadzenie własnego e-biznesu, powinna wystarczyć na obsługę strony www, poczty e-mail, bazy danych, serwera FTP oraz dodatkowych aplikacji. Dzięki oparciu swoich usług na platformie Linux/BSD/Unix większość dostawców hostingu umożliwia uruchamianie stron www oraz aplikacji napisanych w najpopularniejszych językach programowania, takich jak PHP, C++, PERL, Python i Ruby. W przypadku, gdy firma hostingowa działa także na środowisku Windows Serwer zbiór obsługiwanych języków powiększa się dodatkowo o ASP.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opcja dla małych firm...

 

REKLAMA

Wśród klientów indywidualnych oraz właścicieli MŚP najpopularniejszym rozwiązaniem są platformy e-Biznes (wirtualne serwery) zapewniające obsługę strony www wraz z bazą danych oraz pocztą e-mail. Klient może dowolnie dzielić przysługującą mu powierzchnię dyskową pomiędzy wskazane powyżej usługi. Jedynym ograniczeniem w tym przypadku jest limit transferu danych, którego przekroczenie pociąga za sobą konieczność dodatkowych opłat lub wyłączenie danej usługi. W ramach serwerów dostępne są również bazy danych m.in. MySQL oraz PostgreSQL.

Aplikacje te umożliwiają stworzenie dynamicznej witryny, przez co bezpośrednio wpływają na atrakcyjność serwisu. Całość przechowywanych danych zabezpieczona jest za pomocą codziennego i całkowitego backupu danych. Funkcje zarządcze ułatwia intuicyjny panel administracyjny, do którego dostęp zapewniony jest przy użyciu przeglądarki internetowej.

 

...i dużych projektów internetowych

 

W przypadku złożonych i zaawansowanych technologicznie serwisów www oraz dużych projektów internetowych zwykłe pakiety hostingowe z całą pewnością okażą się niewystarczające. W przypadku takich rozwiązań kluczowego znaczenia nabiera wysoka dostępność i niezawodność usług, niezależność oraz swoboda w instalowaniu aplikacji.

 

REKLAMA

Jedną z możliwych propozycji jest skorzystanie z usług Platform e-biznesowych, polegającej na wynajęciu maszyny wirtualnej działającej niezależnie od innych w ramach jednego serwera fizycznego. Rozwiązanie to łączy zalety hostingu z serwerami fizycznymi i jest polecane, gdy projekt wymaga obsługi przez sprzęt o wydajnych procesorach i wysokiej pamięci operacyjnej, jednak nie jest na tyle duży, by zajął powierzchnię całego serwera fizycznego. Minusem jest natomiast konieczność dzielenia się serwerem z innymi użytkownikami. Chociaż poszczególne platformy e-Biznes działają niezależnie  od siebie, to jednak znaczne rozbudowanie parametrów serwera może być ograniczone. Najlepszą opcją okazuje się więc być wykupienie fizycznych serwerów dedykowanych o określonej  konfiguracji sprzętowej. Klient otrzymuje do dyspozycji całą powierzchnię serwera, którą może swobodnie zarządzać zgodnie z własnymi potrzebami.

Alternatywą jest tak zwana kolokacja, polegająca na wynajęciu miejsca w szafie serwerowej, lub nawet całej szafy. Po stronie dostawcy leży zapewnienie bezpieczeństwa fizycznego, zasilania, dostępu do sieci i odpowiednich warunków klimatyzacji pomieszczeń. Serwer fizyczny oraz oprogramowanie pozostają natomiast własnością klienta.

 

Hosting to nie wszystko...

 

Wykupienie usług hostingowych i rejestracja domeny nie zwalniają z konieczności dbania o własne dane. Konieczne jest również wykonywanie archiwizacji ( kategoryzowania i zapisywania) danych, która w przypadku dostawców usług hostingowych przeprowadzana jest na życzenie klienta.  Archiwizację nie można jednak mylić z kopią zapasową potocznie zwaną Backupem. Przeważnie nasze dane zachowywane są przez 3 dni, a następnie zostają nadpisane. Backup jest standardem, w swojej ofercie ma go większość usługodawców, niestety nie wszyscy tworzą całkowitą kopię zapasową, w wielu przypadkach jest to tylko jakiś procent dostępnej powierzchni. Jednym z nielicznych wyjątków jest firma Kei.pl, która zapewnia w ramach usługi 100% kopii danych swoich klientów.

 

Poza tym, należy również pamiętać o limitach transferu oraz terminowości wykonywania opłat. Przekroczenie pułapu przesyłanych danych lub spóźnienie się z opłatą za przedłużenie domeny nawet o kilka godzin może skutkować zablokowaniem usług oraz utratą baz danych i adresu URL.  Założenie własnej strony www to nie wszystko by odnieść sukces w e-biznesie. Często konieczne są również dodatkowe działania marketingowe oraz SEO. Dlatego klienci wykupujący usługi hostingowe otrzymują również kupony Google Adwords pozwalające na planowanie kampanii i pozycjonowanie własnej strony w wyszukiwarce.

 

Łukasz Holik - Specjalista ds. marketingu i reklamy w Kei.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA