Firma w internecie - czym się kierować wybierając dostawcę usług hostingowych
REKLAMA
REKLAMA
Dla wielu małych przedsiębiorców prowadzących własny e-biznes, często zbyteczne i kłopotliwe okazuje się być utrzymanie osobistego serwera. W takim przypadku warto rozważyć zakup usług hostingowych, polegających na wynajęciu od dostawcy miejsca na jego serwerach. Tego typu firmy oferują dodatkowe usługi w postaci rejestracji i utrzymania powiązanych domen na własnych serwerach DNS oraz udostępnienia kreatorów stron www, pozwalających na tworzenie witryny bez konieczności znajomości języka HTML.
Minimalna powierzchnia, jaka jest konieczna na prowadzenie własnego e-biznesu, powinna wystarczyć na obsługę strony www, poczty e-mail, bazy danych, serwera FTP oraz dodatkowych aplikacji. Dzięki oparciu swoich usług na platformie Linux/BSD/Unix większość dostawców hostingu umożliwia uruchamianie stron www oraz aplikacji napisanych w najpopularniejszych językach programowania, takich jak PHP, C++, PERL, Python i Ruby. W przypadku, gdy firma hostingowa działa także na środowisku Windows Serwer zbiór obsługiwanych języków powiększa się dodatkowo o ASP.
Opcja dla małych firm...
REKLAMA
Wśród klientów indywidualnych oraz właścicieli MŚP najpopularniejszym rozwiązaniem są platformy e-Biznes (wirtualne serwery) zapewniające obsługę strony www wraz z bazą danych oraz pocztą e-mail. Klient może dowolnie dzielić przysługującą mu powierzchnię dyskową pomiędzy wskazane powyżej usługi. Jedynym ograniczeniem w tym przypadku jest limit transferu danych, którego przekroczenie pociąga za sobą konieczność dodatkowych opłat lub wyłączenie danej usługi. W ramach serwerów dostępne są również bazy danych m.in. MySQL oraz PostgreSQL.
Aplikacje te umożliwiają stworzenie dynamicznej witryny, przez co bezpośrednio wpływają na atrakcyjność serwisu. Całość przechowywanych danych zabezpieczona jest za pomocą codziennego i całkowitego backupu danych. Funkcje zarządcze ułatwia intuicyjny panel administracyjny, do którego dostęp zapewniony jest przy użyciu przeglądarki internetowej.
...i dużych projektów internetowych
W przypadku złożonych i zaawansowanych technologicznie serwisów www oraz dużych projektów internetowych zwykłe pakiety hostingowe z całą pewnością okażą się niewystarczające. W przypadku takich rozwiązań kluczowego znaczenia nabiera wysoka dostępność i niezawodność usług, niezależność oraz swoboda w instalowaniu aplikacji.
REKLAMA
Jedną z możliwych propozycji jest skorzystanie z usług Platform e-biznesowych, polegającej na wynajęciu maszyny wirtualnej działającej niezależnie od innych w ramach jednego serwera fizycznego. Rozwiązanie to łączy zalety hostingu z serwerami fizycznymi i jest polecane, gdy projekt wymaga obsługi przez sprzęt o wydajnych procesorach i wysokiej pamięci operacyjnej, jednak nie jest na tyle duży, by zajął powierzchnię całego serwera fizycznego. Minusem jest natomiast konieczność dzielenia się serwerem z innymi użytkownikami. Chociaż poszczególne platformy e-Biznes działają niezależnie od siebie, to jednak znaczne rozbudowanie parametrów serwera może być ograniczone. Najlepszą opcją okazuje się więc być wykupienie fizycznych serwerów dedykowanych o określonej konfiguracji sprzętowej. Klient otrzymuje do dyspozycji całą powierzchnię serwera, którą może swobodnie zarządzać zgodnie z własnymi potrzebami.
Alternatywą jest tak zwana kolokacja, polegająca na wynajęciu miejsca w szafie serwerowej, lub nawet całej szafy. Po stronie dostawcy leży zapewnienie bezpieczeństwa fizycznego, zasilania, dostępu do sieci i odpowiednich warunków klimatyzacji pomieszczeń. Serwer fizyczny oraz oprogramowanie pozostają natomiast własnością klienta.
Hosting to nie wszystko...
Wykupienie usług hostingowych i rejestracja domeny nie zwalniają z konieczności dbania o własne dane. Konieczne jest również wykonywanie archiwizacji ( kategoryzowania i zapisywania) danych, która w przypadku dostawców usług hostingowych przeprowadzana jest na życzenie klienta. Archiwizację nie można jednak mylić z kopią zapasową potocznie zwaną Backupem. Przeważnie nasze dane zachowywane są przez 3 dni, a następnie zostają nadpisane. Backup jest standardem, w swojej ofercie ma go większość usługodawców, niestety nie wszyscy tworzą całkowitą kopię zapasową, w wielu przypadkach jest to tylko jakiś procent dostępnej powierzchni. Jednym z nielicznych wyjątków jest firma Kei.pl, która zapewnia w ramach usługi 100% kopii danych swoich klientów.
Poza tym, należy również pamiętać o limitach transferu oraz terminowości wykonywania opłat. Przekroczenie pułapu przesyłanych danych lub spóźnienie się z opłatą za przedłużenie domeny nawet o kilka godzin może skutkować zablokowaniem usług oraz utratą baz danych i adresu URL. Założenie własnej strony www to nie wszystko by odnieść sukces w e-biznesie. Często konieczne są również dodatkowe działania marketingowe oraz SEO. Dlatego klienci wykupujący usługi hostingowe otrzymują również kupony Google Adwords pozwalające na planowanie kampanii i pozycjonowanie własnej strony w wyszukiwarce.
Łukasz Holik - Specjalista ds. marketingu i reklamy w Kei.pl
REKLAMA
REKLAMA