REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dynamiczny rozwój przedsiębiorczości w regionie łódzkim

Klimek-Michno Katarzyna

REKLAMA

Ponad 30 tysięcy nowych miejsc pracy powstało w Łodzi w ciągu ostatnich pięciu lat. To efekt przekształceń rynku i zmiany strategii miasta. Centra usług biznesowych, produkcja AGD, logistyka i przemysł elektroniczny to nowe branże, które zaczynają się dynamicznie rozwijać w regionie łódzkim.

- Konsekwentna realizacja strategii rozwoju gospodarczego miasta oraz stworzenie i rozwój Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przyniosły wymierne korzyści w postaci pozyskania wielu inwestycji, zwłaszcza z priorytetowych dla miasta sektorów - mówi Marek Cieślak, pierwszy wiceprezydent Miasta Łodzi, odpowiedzialny za inwestycje. - Dodatkowo wzrost gospodarczy miasta opiera się na rozwoju przedsiębiorczości oraz oprawie atrakcyjności miasta. Zaletami Łodzi, branymi pod uwagę przy tworzeniu strategii, były: jej centralna lokalizacja, rozwijająca się infrastruktura komunikacyjna oraz dostęp do doświadczonej i dobrze wykształconej kadry - dodaje.

REKLAMA

 

Łódź stopniowo się zmienia, a dowodem na to są statystyki: w 2005 r. bezrobocie sięgało 20 proc., w 2010 r. - 9,9 proc. Przybywa też inwestycji z zakresu obsługi biznesu - od 2004 r., w ciągu czterech lat ich liczba wzrosła o ponad 20 proc. W samej branży BPO i IT w ostatnich czterech latach powstało ok. 6 tysięcy nowych miejsc pracy.

 

- Do 2005 r. firmy usługowe obecne w mieście obsługiwały głównie rynek krajowy - zaznacza prezydent Marek Cieślak. - Po wprowadzeniu strategii opracowanej wspólnie z firmą McKinsey, firmy rozpoczęły działalność również na rynkach międzynarodowych. Ponadto łódzki rynek usługowy zaczął wymagać coraz bardziej zaawansowanych usług, a także różnorodnych języków obcych - innych niż angielski. Światowe koncerny coraz częściej właśnie tu przenoszą zewnętrzną obsługę księgową, finansową i serwisową swoich spółek - mówi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Wśród firm z branży BPO i IT są obecne m.in.: Fujitsu Technology Solutions, Infosys, Accenture, TomTom, SouthWestern, CERI, ACS A Xerox Company, Ericpol. W ubiegłym roku firma Nordea utworzyła w Łodzi centrum finansowo-księgowe na 250 osób. Obsługą księgową zajmuje się też otwarta tutaj spółka córka firmy PGF - BSS (Business Support Solutions). Poszerza się też grono inwestorów produkcyjnych. W ostatnich latach dołączyły do Łodzi takie firmy, jak Dell, Hutchinson czy P&G. W nowoczesne usługi inwestują też firmy produkcyjne typu Philips, GE Power Controls, Indesit, BSH.

 

Łódź - center of opportunities - pod takim hasłem od roku prowadzony jest program, promujący wizerunek Łodzi jako miasta atrakcyjnego dla inwestycji w sektor BPO oraz shared service centre (centra usług wspólnych). Na rok 2011 planowane są także działania wspierające rozwój firm IT.

 

Edukacja w Łodzi

 

Łódź - z edukacyjnego punktu widzenia - to sześć szkół wyższych państwowych i 14 szkół wyższych niepaństwowych. W ostatnich czterech latach liczba studentów wzrosła o ok. 25 proc., a absolwentów o ok. 34 proc. W roku akademickim 2009/2010 w Łodzi studiowało 120 577 studentów.

 

Aby przyciągnąć młodych ludzi i zachęcić do nauki oraz pracy w Łodzi, urząd miasta prowadzi program „Młodzi w Łodzi”. Obejmuje on m.in. stypendia dla najzdolniejszych studentów, portal praktyk i staży studenckich, szkolenia w firmach, pomoc przy otwieraniu własnej działalności gospodarczej autorom wyróżniających się biznesplanów.

 

Kolejnym etapem programu, który właśnie jest wdrażany, jest konkurs „Młodzi w Łodzi - Językowzięci” promujący naukę języków obcych, takich jak norweski, szwedzki, duński, fiński, holenderski, czeski, słowacki czy węgierski. Przewidywane są dwie kolejne edycje programu. Naukę współfinansuje w 80 proc. Urząd Miasta Łodzi.

(...)

 Katarzyna Klimek-Michno

Autorka jest dziennikarką „Dziennika Polskiego”, specjalizuje się w tematyce zarządzania zasobami ludzkimi oraz rynku pracy.

Więcej przeczytasz w artykule Od przemysłu do nowych technologii (Personel i Zarządzanie nr 6/2011)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Personel i Zarządzanie

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA