reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Dynamiczny rozwój przedsiębiorczości w regionie łódzkim

Dynamiczny rozwój przedsiębiorczości w regionie łódzkim

Ponad 30 tysięcy nowych miejsc pracy powstało w Łodzi w ciągu ostatnich pięciu lat. To efekt przekształceń rynku i zmiany strategii miasta. Centra usług biznesowych, produkcja AGD, logistyka i przemysł elektroniczny to nowe branże, które zaczynają się dynamicznie rozwijać w regionie łódzkim.


- Konsekwentna realizacja strategii rozwoju gospodarczego miasta oraz stworzenie i rozwój Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przyniosły wymierne korzyści w postaci pozyskania wielu inwestycji, zwłaszcza z priorytetowych dla miasta sektorów - mówi Marek Cieślak, pierwszy wiceprezydent Miasta Łodzi, odpowiedzialny za inwestycje. - Dodatkowo wzrost gospodarczy miasta opiera się na rozwoju przedsiębiorczości oraz oprawie atrakcyjności miasta. Zaletami Łodzi, branymi pod uwagę przy tworzeniu strategii, były: jej centralna lokalizacja, rozwijająca się infrastruktura komunikacyjna oraz dostęp do doświadczonej i dobrze wykształconej kadry - dodaje.

 

Łódź stopniowo się zmienia, a dowodem na to są statystyki: w 2005 r. bezrobocie sięgało 20 proc., w 2010 r. - 9,9 proc. Przybywa też inwestycji z zakresu obsługi biznesu - od 2004 r., w ciągu czterech lat ich liczba wzrosła o ponad 20 proc. W samej branży BPO i IT w ostatnich czterech latach powstało ok. 6 tysięcy nowych miejsc pracy.

 

- Do 2005 r. firmy usługowe obecne w mieście obsługiwały głównie rynek krajowy - zaznacza prezydent Marek Cieślak. - Po wprowadzeniu strategii opracowanej wspólnie z firmą McKinsey, firmy rozpoczęły działalność również na rynkach międzynarodowych. Ponadto łódzki rynek usługowy zaczął wymagać coraz bardziej zaawansowanych usług, a także różnorodnych języków obcych - innych niż angielski. Światowe koncerny coraz częściej właśnie tu przenoszą zewnętrzną obsługę księgową, finansową i serwisową swoich spółek - mówi.

 

Wśród firm z branży BPO i IT są obecne m.in.: Fujitsu Technology Solutions, Infosys, Accenture, TomTom, SouthWestern, CERI, ACS A Xerox Company, Ericpol. W ubiegłym roku firma Nordea utworzyła w Łodzi centrum finansowo-księgowe na 250 osób. Obsługą księgową zajmuje się też otwarta tutaj spółka córka firmy PGF - BSS (Business Support Solutions). Poszerza się też grono inwestorów produkcyjnych. W ostatnich latach dołączyły do Łodzi takie firmy, jak Dell, Hutchinson czy P&G. W nowoczesne usługi inwestują też firmy produkcyjne typu Philips, GE Power Controls, Indesit, BSH.

 

Łódź - center of opportunities - pod takim hasłem od roku prowadzony jest program, promujący wizerunek Łodzi jako miasta atrakcyjnego dla inwestycji w sektor BPO oraz shared service centre (centra usług wspólnych). Na rok 2011 planowane są także działania wspierające rozwój firm IT.

 

Łódź - z edukacyjnego punktu widzenia - to sześć szkół wyższych państwowych i 14 szkół wyższych niepaństwowych. W ostatnich czterech latach liczba studentów wzrosła o ok. 25 proc., a absolwentów o ok. 34 proc. W roku akademickim 2009/2010 w Łodzi studiowało 120 577 studentów.

 

Aby przyciągnąć młodych ludzi i zachęcić do nauki oraz pracy w Łodzi, urząd miasta prowadzi program „Młodzi w Łodzi”. Obejmuje on m.in. stypendia dla najzdolniejszych studentów, portal praktyk i staży studenckich, szkolenia w firmach, pomoc przy otwieraniu własnej działalności gospodarczej autorom wyróżniających się biznesplanów.

 

Kolejnym etapem programu, który właśnie jest wdrażany, jest konkurs „Młodzi w Łodzi - Językowzięci” promujący naukę języków obcych, takich jak norweski, szwedzki, duński, fiński, holenderski, czeski, słowacki czy węgierski. Przewidywane są dwie kolejne edycje programu. Naukę współfinansuje w 80 proc. Urząd Miasta Łodzi.

(...)

 Katarzyna Klimek-Michno

Autorka jest dziennikarką „Dziennika Polskiego”, specjalizuje się w tematyce zarządzania zasobami ludzkimi oraz rynku pracy.

Więcej przeczytasz w artykule Od przemysłu do nowych technologii (Personel i Zarządzanie nr 6/2011)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Personel i Zarządzanie
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama