REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dynamiczny rozwój przedsiębiorczości w regionie łódzkim

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Klimek-Michno Katarzyna

REKLAMA

Ponad 30 tysięcy nowych miejsc pracy powstało w Łodzi w ciągu ostatnich pięciu lat. To efekt przekształceń rynku i zmiany strategii miasta. Centra usług biznesowych, produkcja AGD, logistyka i przemysł elektroniczny to nowe branże, które zaczynają się dynamicznie rozwijać w regionie łódzkim.

- Konsekwentna realizacja strategii rozwoju gospodarczego miasta oraz stworzenie i rozwój Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przyniosły wymierne korzyści w postaci pozyskania wielu inwestycji, zwłaszcza z priorytetowych dla miasta sektorów - mówi Marek Cieślak, pierwszy wiceprezydent Miasta Łodzi, odpowiedzialny za inwestycje. - Dodatkowo wzrost gospodarczy miasta opiera się na rozwoju przedsiębiorczości oraz oprawie atrakcyjności miasta. Zaletami Łodzi, branymi pod uwagę przy tworzeniu strategii, były: jej centralna lokalizacja, rozwijająca się infrastruktura komunikacyjna oraz dostęp do doświadczonej i dobrze wykształconej kadry - dodaje.

REKLAMA

 

Łódź stopniowo się zmienia, a dowodem na to są statystyki: w 2005 r. bezrobocie sięgało 20 proc., w 2010 r. - 9,9 proc. Przybywa też inwestycji z zakresu obsługi biznesu - od 2004 r., w ciągu czterech lat ich liczba wzrosła o ponad 20 proc. W samej branży BPO i IT w ostatnich czterech latach powstało ok. 6 tysięcy nowych miejsc pracy.

 

- Do 2005 r. firmy usługowe obecne w mieście obsługiwały głównie rynek krajowy - zaznacza prezydent Marek Cieślak. - Po wprowadzeniu strategii opracowanej wspólnie z firmą McKinsey, firmy rozpoczęły działalność również na rynkach międzynarodowych. Ponadto łódzki rynek usługowy zaczął wymagać coraz bardziej zaawansowanych usług, a także różnorodnych języków obcych - innych niż angielski. Światowe koncerny coraz częściej właśnie tu przenoszą zewnętrzną obsługę księgową, finansową i serwisową swoich spółek - mówi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Wśród firm z branży BPO i IT są obecne m.in.: Fujitsu Technology Solutions, Infosys, Accenture, TomTom, SouthWestern, CERI, ACS A Xerox Company, Ericpol. W ubiegłym roku firma Nordea utworzyła w Łodzi centrum finansowo-księgowe na 250 osób. Obsługą księgową zajmuje się też otwarta tutaj spółka córka firmy PGF - BSS (Business Support Solutions). Poszerza się też grono inwestorów produkcyjnych. W ostatnich latach dołączyły do Łodzi takie firmy, jak Dell, Hutchinson czy P&G. W nowoczesne usługi inwestują też firmy produkcyjne typu Philips, GE Power Controls, Indesit, BSH.

 

Łódź - center of opportunities - pod takim hasłem od roku prowadzony jest program, promujący wizerunek Łodzi jako miasta atrakcyjnego dla inwestycji w sektor BPO oraz shared service centre (centra usług wspólnych). Na rok 2011 planowane są także działania wspierające rozwój firm IT.

 

Edukacja w Łodzi

 

Łódź - z edukacyjnego punktu widzenia - to sześć szkół wyższych państwowych i 14 szkół wyższych niepaństwowych. W ostatnich czterech latach liczba studentów wzrosła o ok. 25 proc., a absolwentów o ok. 34 proc. W roku akademickim 2009/2010 w Łodzi studiowało 120 577 studentów.

 

Aby przyciągnąć młodych ludzi i zachęcić do nauki oraz pracy w Łodzi, urząd miasta prowadzi program „Młodzi w Łodzi”. Obejmuje on m.in. stypendia dla najzdolniejszych studentów, portal praktyk i staży studenckich, szkolenia w firmach, pomoc przy otwieraniu własnej działalności gospodarczej autorom wyróżniających się biznesplanów.

 

Kolejnym etapem programu, który właśnie jest wdrażany, jest konkurs „Młodzi w Łodzi - Językowzięci” promujący naukę języków obcych, takich jak norweski, szwedzki, duński, fiński, holenderski, czeski, słowacki czy węgierski. Przewidywane są dwie kolejne edycje programu. Naukę współfinansuje w 80 proc. Urząd Miasta Łodzi.

(...)

 Katarzyna Klimek-Michno

Autorka jest dziennikarką „Dziennika Polskiego”, specjalizuje się w tematyce zarządzania zasobami ludzkimi oraz rynku pracy.

Więcej przeczytasz w artykule Od przemysłu do nowych technologii (Personel i Zarządzanie nr 6/2011)

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Personel i Zarządzanie

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

REKLAMA

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

REKLAMA

Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

REKLAMA