| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > BIG - czyli jak sprawdzać kontrahentów i odzyskiwać należności

BIG - czyli jak sprawdzać kontrahentów i odzyskiwać należności

Reputacja płatnicza jest ważnym czynnikiem decydującym o nawiązaniu współpracy z danym kontrahentem lub klientem. Informacja, że ktoś terminowo wywiązuje się z zobowiązań płatniczych, znacznie zwiększa prawdopodobieństwo, iż również przy naszej transakcji partner biznesowy zapłaci na czas.


W uzyskaniu tej informacji pomoże Biuro Informacji Gospodarczej, które zbiera i udostępnia dane o przeterminowanym zadłużeniu. Do niego można także zgłaszać dłużników i w ten sposób łatwo odzyskiwać należności.

Biura Informacji Gospodarczej (BIG) przyjmują, przechowują i udostępniają informacje gospodarcze, tj. informacje o przeterminowanych zobowiązaniach płatniczych konsumentów i przedsiębiorców. Działają na podstawie ustawy z 14 lutego 2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych.

W Polsce funkcjonują trzy Biura Informacji Gospodarczej:

• InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej SA z siedzibą w Warszawie, którego akcjonariuszami są: Biuro Informacji Kredytowej SA, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA i Związek Banków Polskich;

• Europejski Rejestr Informacji Finansowej Biuro Informacji Gospodarczej SA z siedzibą również w Warszawie, którego właścicielem jest firma Kruk SA, oraz

• Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA z siedzibą we Wrocławiu, którego właścicielem jest pani Małgorzata Kaczmarska.

Największą ilością informacji gospodarczych dysponuje InfoMonitor. Posiada łącznie dostęp do 3 mln informacji gospodarczych o przedsiębiorcach i konsumentach, pochodzących z Bankowego Rejestru Związku Banków Polskich, bazy Biura Informacji Kredytowej i Centralnej Ewidencji Dłużników InfoMonitora. Pozostałe dwa biura, czyli Krajowy Rejestr Długów i Europejski Rejestr Informacji Finansowej, posiadają własne bazy z informacjami gospodarczymi.

Informacja gospodarcza informuje o terminowym lub nieterminowym spłacaniu zobowiązań przez przedsiębiorcę lub konsumenta, a także o fakcie posłużenia się podrobionym lub cudzym dokumentem wobec przedsiębiorcy. Gdy informacja dotyczy przeterminowanego zadłużenia, określana jest jako negatywna. Informacja negatywna w przypadku konsumenta oznacza zaległość, która wynosi 200 zł, a w przypadku przedsiębiorcy - 500 zł, a jest wymagalne od minimum 60 dni. W przypadku informacji o rzetelnym wywiązywaniu się z zobowiązań mamy do czynienia z informacją pozytywną.

W zależności od tego, czy informacja gospodarcza dotyczy przedsiębiorcy czy konsumenta, składają się na nią inne dane.

Tabela. Informacja gospodarcza

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych dokładnie określa podmioty, które mogą przekazywać informacje do biur. Jeśli mówimy o przedsiębiorcy, to może tego dokonać każdy inny przedsiębiorca, który ma z nim podpisaną umowę. W przypadku konsumentów informacje mogą przekazywać banki, firmy ubezpieczeniowe, leasingowe, faktoringowe i forfaitingowe, operatorzy lub podmioty udostępniające usługi telekomunikacyjne, podmioty świadczące usługi dostawy energii elektrycznej, ciepła, gazu, a także wywozu śmieci, oraz pośrednicy kredytowi, wydawcy kart płatniczych, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, firmy pożyczkowe i poręczeniowe, operatorzy TV kablowej i satelitarnej, jak również firmy świadczące usługi przewozu osób w komunikacji publicznej oraz Wojskowa Agencja Mieszkaniowa.

Sprawdzanie kontrahenta

Ważne jest, aby dłużnik miał świadomość, że nieuregulowanie płatności wiąże się z utrudnieniami w funkcjonowaniu w obrocie gospodarczym, a w przypadku przedsiębiorcy ogranicza możliwości rozwoju firmy. Wpis do ewidencji dłużników może uniemożliwić transakcje handlowe i zawieranie umów z nowymi partnerami biznesowymi, utrudnia negocjowanie kredytu w banku, zakup telefonu czy kupno na raty. Ogranicza także dostęp do innych towarów lub usług lub sprawia, że otrzymywane są na gorszych warunkach. Podmioty współpracujące z danym Biurem Informacji Gospodarczej, zanim zdecydują o sprzedaży towarów lub usług, sprawdzają rzetelność płatniczą i terminowość w wywiązywaniu się z zobowiązań potencjalnych klientów.

Biuro Informacji Gospodarczej może udzielić informacji o przedsiębiorcy osobie fizycznej lub innemu przedsiębiorcy, a o konsumencie - każdemu przedsiębiorcy, który posiada od niego upoważnienie. Dodatkowe informacje pochodzące z sektora bankowego dostępne są wyłącznie dla przedsiębiorcy na podstawie upoważnienia konsumenta lub przedsiębiorcy, którego dotyczą.

Aby podjąć współpracę z BIG-iem, należy, po pierwsze, określić warunki tej współpracy, tj. określić, czym jesteśmy zainteresowani. Czy planujemy weryfikację kontrahentów, czy też zamierzamy korzystać z „miękkiej windykacji”. Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy. W zależności od ilości informacji gospodarczych, które chcemy pobierać lub przekazywać, można podpisać z biurem umowę strategiczną lub abonamentową. Warto pamiętać o tym, że można mieć umowy podpisane z kilkoma BIG-ami. Na tej podstawie uzyskuje się login i hasło, które pozwalają poprzez stronę www.infomonitor.pl korzystać z ewidencji dłużników i pobierać raporty z informacjami gospodarczymi lub przekazywać dane na temat swoich nierzetelnych kontrahentów lub klientów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK