Firmy walczą o przetrwanie – skutki COVID-19 dla przedsiębiorców
REKLAMA
REKLAMA
Ocena sytuacji finansowej badanych firm nie napawa optymizmem, zarówno wyniki bieżące, jak i ocena perspektyw zmian. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Business Centre Club i 4 Business & People znaczny spadek wyników finansowych dotyczy co czwartej firmy,
REKLAMA
Pesymistyczne nastroje wśród firm
Tylko 14% firm ocenia, iż ich obroty pierwszego półrocza przekroczą te z I półrocza 2019 roku, podczas gdy spadki deklaruje ok. 70%,
27% firm ocenia, że ich obroty w pierwszym półroczu 2020 r. będą niższe od zeszłorocznych wyników w analogicznym okresie roku o ponad 30% (warto zauważyć, że w ocenie kwietnia w II edycji naszego badania na ponad 30% spadek wskazywało 32% firm, a zatem najgorszy miesiąc pandemii oceniono tylko nieznacznie gorzej niż całe półrocze), 17% firm przewiduje znaczny spadek przychodów także w drugim półroczu w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
REKLAMA
- Ostatnie miesiące były dla wielu przedsiębiorców prawdziwym testem sprawności działania. Konieczność dostosowania do b. złych warunków funkcjonowania, lockdown, liczba i tempo wprowadzanych przez Parlament i rząd zmian legislacyjnych mogły przyprawić o zawrót głowy niejednego przedsiębiorcę. Po raz kolejny polscy przedsiębiorcy zdali taki test. Jednak perspektywa kolejnego półrocza nie jest optymistyczna. Prognozy dotyczące najbliższej przyszłości w odniesieniu do sytuacji z okresu pandemii potwierdzają brak poprawy nastrojów. Co czwarta firma uważa, że „kolejne miesiące będą porównywalne do obecnej trudnej sytuacji, a co trzeci przedsiębiorca twierdzi, że najtrudniejsze przed nim - mówi Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club
Jak dodaje Katarzyna Lorenc, prezes 4 Business & People, ekspertka BCC ds. rynku pracy oraz zarządzania i efektywności pracy, z badania jasno wynika rekomendacja dla rządu, aby do minimum ograniczyć zmienność prawa, a skupić się na objaśnianiu i upraszczaniu dzisiejszych rozwiązań oraz odłożyć co najmniej do końca roku istotne zmiany systemowe (jak PPK), a także na razie nierealne na dziś ustawowe podwyżki płacy minimalnej, pozostawiając wysokość płac do uzgodnienia między pracownikiem i pracodawcą, co w czasie kryzysu, przy solidarnym zrozumieniu przez nich tej sytuacji, zdało egzamin.
Przedsiębiorcy nadal mają obawy o swoją przyszłość. Jak wynika z raportu 58% badanych prognozuje spadek przychodów, a 60% ma problemy z płynnością finansową. Zaledwie 17% ma poczucie, że najgorsze mają za sobą. Warte podkreślenia jest natomiast to, iż pracodawcy nie poddają się, poszukują nowych rynków (47%) i reorganizują firmy (34%). Optymizm i wiara we własne siły na pewno będą bardzo potrzebne, bo nie wiadomo co nas czeka, gdy skończą działania pomocowe państwa.
Praca zdalna tak czy nie?
49% przedsiębiorców uważa, że praca zdalna dezintegruje organizację oraz zmniejsza satysfakcję z pracy (42%). Dane te nie pokrywają się z opiniami pracowników i pokazują, że kwestie te nie są tak jednoznaczne jak się dotychczas wydawało.
Badanie zostało przeprowadzone w formie kwestionariusza online na przełomie czerwca i lipca 2020 roku. W badaniu wzięło udział 1800 przedsiębiorców.
Marek Goliszewski, prezes BCC, przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC
Katarzyna Lorenc, ekspertka BCC ds. rynku pracy oraz zarządzania i efektywności pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.