REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Jarosław Krasnodęmbski
Pieniądze na start firmy
Pieniądze na start firmy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoby, które chcą założyć własną działalność gospodarczą, ale nie mają na to pieniędzy, mogą poszukiwać potrzebnych środków w funduszach Unii Europejskiej. Na co może liczyć osoba, która chce założyć własną działalność? Jak złożyć wniosek o dotację?

Dotacje

Osoba, chcąca założyć własny biznes może liczyć na bezzwrotną dotację w wysokości 40 tysięcy złotych. Jednak, aby dostać tą dotacje należy zmieścić się w określonych kryteriach. Niestety nie każdy będzie miał możliwość otrzymania bezzwrotnej dotacji. Wspomniane kryteria związane są z trudną sytuacją osoby na rynku pracy. O dotację mogą zatem starać się osoby długotrwale bezrobotne, kobiety powracające do pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym, osoby przed 25 rokiem życia oraz po 45 roku życia, jak również osoby zamieszkałe na wsi.

REKLAMA

Redakcja poleca: PITY 2015 z płytą CD

Dotacja jest wypłacana wyłącznie osobom niepracującym.

Dotacja w wysokości 40 tysięcy złotych jest zasadniczo bezzwrotna, o ile przedsiębiorca utrzyma swoja działalność co najmniej przez rok. Jeżeli firma nie utrzyma się przez ten okres na rynku, przedsiębiorca będzie musiał zwrócić otrzymaną dotację wraz z naliczonymi przez ten czas odsetkami.

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Korzystne pożyczki na innowacje dla przedsiębiorców

Duża popularność tego rodzaju pomocy, spowodowała, że w wielu województwach skończyły się już fundusze na bezzwrotne dotacje. Aby sprawdzić czy w Twoim województwie pieniądze na dotacje są jeszcze dostępne należy skontaktować się z punktem informacyjnym o funduszach europejskich, który działa przy każdym urzędzie marszałkowskim.

Polecamy: Samochód w firmie – zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

Mikropożyczki

REKLAMA

W odróżnieniu od dotacji mikropożyczki podlegają zwrotowi. Aby ubiegać się o mikropożyczkę należy posiadać co najmniej minimalny kapitał początkowy, niezbędny do uruchomienia przedsięwzięcia. Mikropożyczki kierowane są przede wszystkim do studentów, absolwentów studiów, pracowników naukowych, którzy planują założyć innowacyjną firmę. Jednak próbować może każdy i często kończy się to powodzeniem. Wysokość pożyczki zależy od potrzeb rozpoczynającego działalność i może wynosić maksymalnie do 50 tysięcy złotych.  

Mikropożyczka jest oprocentowana w preferencyjny sposób. Oznacza to, że jej oprocentowanie nie może przekroczyć 8,91 procent. Pośrednik udzielający mikropożyczki nie może pobierać od przedsiębiorcy żadnych innych opłat, czy naliczać dodatkowych prowizji. Pośrednikami przy mikropożyczkach są przede wszystkim fundusze pożyczkowe, wybierane przez urzędy marszałkowskie lub wojewódzkie urzędy pracy. Wybór odbywa się na podstawie procedury konkursowej.

Aby otrzymać dotację lub mikropożyczkę należy zarejestrować swoją działalność gospodarczą. Wynika to z faktu, że zarówno bezzwrotna dotacja jak i mikropożyczka nie mogą być wypłacone osobie fizycznej.

Zobacz: Jak założyć działalność gospodarczą? - CEIDG

 Szkolenia dla młodych przedsiębiorców

Przedsiębiorcy, którzy otrzymają na starcie swojej działalności dotację lub mikropożyczkę od pośredników, objęci są również systemem szkoleń przygotowujących ich do prowadzenia swojej firmy. Szkolenia oraz doradztwo oferowane przez pośredników są bezpłatne.

Jak złożyć wniosek o dotację?

REKLAMA

Najważniejszym punktem starań o dotację lub mikropożyczkę jest złożenie poprawnego wniosku do właściwej instytucji. Jak już było wspomniane wcześniej osoba chcąca założyć swoją własną działalność powinna dowiedzieć się w urzędzie marszałkowskim o możliwości ubiegania się o dotację. Jeżeli fundusze na bezzwrotne dotacje są już w danym województwie wyczerpane warto zastanowić się nad preferencyjną mikropożyczką. Procedura składania wniosku w obu tych przypadkach jest niemal identyczna.

Mając swój własny pomysł na biznes należy zgłosić się z nim do jednego z projektów realizowanych przez pośredników. Pośrednikami mogą być m.in. agencje rozwoju regionalnego, fundacje zajmujące się promocją przedsiębiorczości oraz wspomniane już fundusze pożyczkowe. Informacje o pośrednikach można uzyskać w urzędach marszałkowskich.

Następnym krokiem jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który można pobrać na stronie internetowej wybranego przez nas operatora lub funduszu pożyczkowego. Formularz zgłoszeniowy stanowi wstępną weryfikację. Tylko najlepiej rokujący pomysł na biznes zostanie zaproszony do udziału w projekcie.

Uczestnik zakwalifikowany do dalszego etapu odbywa cykl szkoleń oraz jest zobowiązany do sporządzenia biznesplanu planowanej działalności. Biznesplan jest składany razem z wnioskiem. Wniosek z dołączonym biznesplanem jest oceniany przez specjalnie powołaną komisję. Komisja tworzy listę rankingową, osoby znajdujące się na czele rankingu otrzymują dofinansowanie.

Zobacz: ABC umowy pożyczki

Pośrednik podpisuje z przedsiębiorcą umowę o przyznaniu mikropożyczki lub bezzwrotnej dotacji.

Wypłata pomocy materialnej będzie miała miejsce dopiero po zarejestrowaniu działalności gospodarczej. Pośrednik określa termin w jakim działalność gospodarcza powinna zostać zarejestrowana.

Zobacz serwis: Finanse na start

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

REKLAMA

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

REKLAMA