REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przebiega badanie obszaru „Rzeczowe aktywa trwałe” sprawozdania finansowego?

Badanie może obejmować dodatkowe zagadnienia zgodnie ze specyfiką branży, firmy lub celu sporządzania sprawozdania finansowego.
Badanie może obejmować dodatkowe zagadnienia zgodnie ze specyfiką branży, firmy lub celu sporządzania sprawozdania finansowego.

REKLAMA

REKLAMA

Lepiej dwa razy sprawdzić niż raz się pomylić – ta praktyczna prawda sprawdza się w przypadku telewizorów, kurków z gazem i kranów z wodą tuż przed wakacyjnym wyjazdem na lazurowe plaże rodem z folderów biur podróży. Równie dobrze sprawdza się w przypadku analizy sprawozdań finansowych. Oto 33 obszary które warto sprawdzić, badając „Rzeczowe aktywa trwałe”.

Tekst fragmentu:

REKLAMA

  • (1) Sporządź tabelę wiodącą do pozycji bilansowej i sprawdź salda których kont składają się na wartości wykazane w sprawozdaniu finansowym.
  • (2) Sprawdź zgodność danych ewidencji księgowej i sprawozdania finansowego.
  • (3) Sprawdź czy ewidencja analityczna jest zgodna z ewidencją syntetyczną.
  • (4) Sprawdź czy wszystkie składniki wykazane w sprawozdaniu finansowym spełniają definicję aktywów.
  • (5) Sprawdź czy przeprowadzono inwentaryzację rzeczowych aktywów trwałych oraz czy zachowano terminy określone w ustawie o rachunkowości.
  • (6) Sprawdź na jaki dzień dokonano inwentaryzacji rzeczowych aktywów trwałych.
  • (7) Sprawdź czy poprawnie rozliczono i zewidencjonowano ewentualne różnice inwentaryzacyjne.
  • (9) Jeżeli poprzedni rok podlegał badaniu, sprawdź zwiększenia i zmniejszenia rzeczowych aktywów trwałych w badanym okresie. (9a) Jeżeli sprawozdanie finansowe za poprzedni rok (lub za poprzednie lata) nie podlegało badaniu, sprawdź istotne pozycje składające się na wartość rzeczowych składników aktywów trwałych na dzień bilansowy.
  • (10) Jeżeli poprzedni rok podlegał badaniu, sprawdź prawidłowość wyceny nowych składników rzeczowych aktywów trwałych. (10a) Jeżeli sprawozdanie finansowe za poprzedni rok nie podlegało badaniu, sprawdź prawidłowość wyceny istotnych pozycji składników przyjętych w latach poprzednich.

Polecamy: 9 popularnych błędów w sprawozdaniach finansowych – rzeczowe aktywa trwałe

  • (11) Sprawdź czy istnieją rzeczowe aktywa trwałe wykorzystywane przez jednostkę i niewykazane w sprawozdaniu finansowym.
  • (12) Sprawdź prawidłowość przyjętych stawek umorzeniowych rzeczowych aktywów trwałych (zgodność z ustawą o rachunkowości oraz z przyjętymi zasadami/polityką rachunkowości).
  • (13) Sprawdź ciągłość stosowanych stawek umorzeniowych rzeczowych aktywów trwałych ze stawkami stosowanymi w latach poprzednich.
  • (14) Jeżeli nastąpiła zmiana stawek, sprawdź czy wynika ona ze zmian w zasadach/polityce rachunkowości i czy skutki zmian prawidłowo ujęto w informacji dodatkowej.
  • (15) Sprawdź czy w jednostce nie wystąpiły przesłanki zaistnienia trwałej utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych zgodnie z KSR 4.
  • (16) Sprawdź czy kwota amortyzacji jest zgodna z kwotą umorzenia.
  • (17) W przypadku różnic między amortyzacją podatkową i rachunkową (bilansową) sprawdź czy odpowiednie wartości zaliczono do podatkowych kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.
  • (18) Sprawdź prawidłowość wyksięgowania likwidowanych i zbywanych rzeczowych aktywów trwałych.
  • (19) W przypadku sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych sprawdź czy jednostka stosowała ceny rynkowe.
  • (20) Sprawdź prawidłowość wyceny gruntów posiadanych na podstawie prawa wieczystego użytkowania gruntów.
  • (21) Sprawdź czy zawarte przez jednostkę umowy leasingu, najmu, dzierżawy i inne nie noszą znamion leasingu finansowego w rozumieniu ustawy o rachunkowości oraz KSR 5.
  • (22) W przypadku powstania takich umów sprawdź prawidłowość rozliczenia leasingu finansowego na kontach
  • (23) W przypadku finansowania zakupu środków trwałych kredytami lub pożyczkami sprawdź prawidłowość rozliczenia kosztów obsługi zadłużenia.
  • (24) W przypadku finansowania zakupu środków trwałych ze źródeł rządowych sprawdź prawidłowość rozliczenia dotacji.

Polecamy: Odpowiedzialność spółek za zobowiązania wspólników

  • (25) Sprawdź czy jednostka prawidłowo zewidencjonowała koszty związane z ulepszeniem środków trwałych.
  • (26) Sprawdź zasadność wykazania zaliczek na środki trwałe w budowie.
  • (27) Sprawdź zasadność utrzymywania wartości środków trwałych w budowie – czy kierownictwo jednostki nie ma planów zaniechania inwestycji.
  • (28) Sprawdź czy wartość poszczególnych pozycji w bilansie jest zgodna z danymi wykazanymi w rachunku zysków i strat oraz w informacji dodatkowej.
  • (29) Sprawdź czy informacje o zabezpieczeniach ustanowionych na rzeczowych aktywach trwałych wykorzystywanych przez jednostkę zostały ujawnione w informacji dodatkowej.

Polecamy: Jak biegły rewident przeprowadza sprawozdanie finansowe w spółce z o.o.?

  • (30) Sprawdź czy jednostka zapewniła porównywalność danych.
  • (31) Sprawdź stan prawny gruntów.
  • (32) Sprawdź pozabilansowe środki trwale, tytuły uznania ich za pozabilansowe (najem, dzierżawa itd.).
  • (33) Sprawdź możliwość dysponowania majątkiem (zabezpieczenia takie jak: hipoteki, zastawy, gwarancje, przewłaszczenia itd.).

Badanie może obejmować dodatkowe zagadnienia zgodnie ze specyfiką branży, firmy lub celu sporządzania sprawozdania finansowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższy fragment pochodzi z książki „Dokumentacja biegłego rewidenta z badania sprawozdań finansowych” Agnieszki Piechockiej-Kałużnej, Agnieszki Kryśkiewicz-Burnos, Radosława Kałużnego (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA