| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Rozwiązanie spółki cywilnej

Rozwiązanie spółki cywilnej

Wspólnik dwuosobowej spółki cywilnej chciałby się z niej wycofać – w tym momencie spółka się rozwiązuje z mocy prawa. Obaj wspólnicy chcieliby kontynuować działalność odrębnie, jako osoby fizyczne. Jak prawidłowo przeprowadzić taki proces? Jakie są obowiązki spółki i wspólników wobec urzędów? Czy jest możliwość przekształcenia spółki w dwie firmy jednoosobowe bez konieczności jej likwidacji i opłacania podatków VAT i dochodowego od remanentów? Czy sprzedaż majątku nabytego do spółki przed jej formalną likwidacją poszczególnym wspólnikom jest możliwa?

Z tabeli wynika, że opodatkowanie podatkiem dochodowym przychodów z likwidacji spółki cywilnej jest odroczone do momentu ich odpłatnego zbycia przez wspólników. Nie można odpowiedzieć wprost, czy korzystniejsza podatkowo będzie sprzedaż składników majątku przed likwidacją (zmniejszy to wartość remanentu obniżającego koszty) czy odroczenie opodatkowania do momentu sprzedaży składników przejętych w rozliczeniu likwidowanej spółki. Zbycie składników majątku wspólnikom przed likwidacją jest możliwe, ale ocena korzyści zastosowanych rozwiązań wymaga analizy konkretnego przypadku.

Rozwiązanie spółki wymaga ujęcia w ewidencji księgowej operacji dotyczących tego procesu. Jeżeli w spółce cywilnej była prowadzona podatkowa księga przychodów i rozchodów, to w przypadku rozwiązania spółki należy wpisać do niej spis z natury towarów handlowych i materiałów sporządzony na dzień likwidacji. Zestawienie przechowuje się łącznie z księgą.

Dwuosobowa spółka cywilna XXX prowadziła działalność polegającą na sprzedaży sprzętu komputerowego. Na skutek wystąpienia jednego ze wspólników spółka uległa rozwiązaniu. Sporządzono spis z natury, który został ujęty w księdze przychodów i rozchodów.

Egzekucja z majątku spółki cywilnej

Każdy ze wspólników ma po 50% udziału w zyskach. Końcowy spis z natury, sporządzony na potrzeby podatku dochodowego, wyceniono na kwotę 18 650 zł.

Przy obliczaniu dochodu wspólników najkorzystniej jest przyjąć zasadę obliczenia dochodu łącznie, tak jakby to spółka była podatnikiem podatku dochodowego, a następnie obliczyć dochód każdego ze wspólników.

TABELA 2

Obliczenie dochodu wspólników na podstawie danych z księgi przychodów i rozchodów od początku roku podatkowego do momentu likwidacji spółki oraz remanentu likwidacyjnego

Jeżeli spółka cywilna była zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych, powinna je zamknąć na dzień rozwiązania spółki, nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia rozwiązania. Na dzień zakończenia działalności należy przeprowadzić inwentaryzację oraz sporządzić sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Wynik finansowy podzielony zgodnie z umową spółki należy przekazać wspólnikom. Trzeba przy tym pamiętać, że kwoty pobierane przez wspólników w trakcie roku podatkowego w ramach podziału zysków oraz opłacane przez spółkę w imieniu wspólników składki ZUS czy też zaliczki na podatek dochodowy zmniejszają należne do wypłaty kwoty. Jeżeli zaliczki na poczet zysku przekraczają należny zysk, to wpływają one na zmniejszenie wkładu w części przekraczającej należną kwotę zysku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK