REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Tytuł wykonawczy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Akt notarialny jako tytuł egzekucyjny

Podstawą egzekucji sądowej jest tytuł wykonawczy, to jest tytuł egzekucyjny, któremu sąd nadał klauzulę wykonalności. Zgodnie z Art. 777 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (dalej: KPC) tytułami egzekucyjnym obok prawomocnych orzeczeń sądu, wyroków sądu polubownego oraz ugód zawartych przed tymi sądami są także akty notarialne, w których dłużnik poddał się egzekucji i które spełniają inne warunki w tym artykule określone. Nadana tytułowi egzekucyjnemu przez sąd klauzula wykonalności stwierdza, że tytuł uprawnia do egzekucji, a ponadto w razie potrzeby oznacza zakres egzekucji.

E-egzekucja: elektroniczne zajęcie rachunku bankowego

8 września 2016 r. weszły w życie przepisy dotyczące m.in. postępowania egzekucyjnego, umożliwiające szybszą egzekucję wierzytelności za sprawą elektronicznego zajęcia rachunku bankowego, a z dniem 1 marca 2017 r. zaczną obowiązywać także przepisy dotyczące elektronicznej licytacji.

Jak złożyć wniosek do komornika?

Ściąganie należności przysługujących wierzycielowi przez komornika możliwe jest dopiero po udowodnieniu istnienia roszczenia i dokonaniu kilku czynności formalnych.

Tytuł wykonawczy

Aby udać się do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji, trzeba dysponować tytułem wykonawczym. Czym jest tytuł wykonawczy?

REKLAMA

Klauzula wykonalności

Prawomocne orzeczenie sądowe jest tytułem egzekucyjnym. By jednak na jego podstawie wszcząć egzekucję należy najpierw uzyskać klauzulę wykonalności, którą nadaje sąd na wniosek wierzyciela. Tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności nazywany jest tytułem wykonawczym.

Tytuł egzekucyjny

Wszczęcie egzekucji jest możliwe gdy posiadamy tytuł egzekucyjny, który następnie zostanie zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Tytułem egzekucyjnym jest m.in. prawomocne orzeczenie sądowe, lecz również i ugoda.

Uzyskanie klauzuli wykonalności na małżonka dłużnika

Tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.

Egzekucja z majątku wspólnego małżonków

Egzekucja z majątku wspólnego małżonków dopuszczalna jest, jeżeli tytuł wykonawczy wystawiony został jedynie przeciwko jednemu z nich – dłużnikowi, a wierzyciel uzyskał klauzulę wykonalności na drugiego małżonka.

REKLAMA

Pojęcie tytułu wykonawczego

Tytuł wykonawczy jest podstawą prowadzenia postępowania egzekucyjnego. Na jego podstawie Komornik może prowadzić egzekucję przeciwko osobie w nim wskazanej.

Czy wspólnik spółki jawnej ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki wykreślonej z rejestru?

Sąd Najwyższy (dalej „SN”) w uchwale z dnia 4 września 2009 r. wyraził pogląd, iż wykreślenie spółki jawnej z rejestru przedsiębiorców nie wyłącza nadania tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko spółce klauzuli wykonalności przeciwko wspólnikowi ponoszącemu odpowiedzialność za zobowiązania wymienione w tytule egzekucyjnym.

Przeniesienie klauzuli wykonalności

Zdarza się, że z uwagi na ryzykowną egzekucję, wierzyciel dokona cesji wierzytelności, dysponując już tytułem egzekucyjnym (czy nawet wykonawczym). Nabywca wierzytelności może wówczas dokonać przepisania klauzuli wykonalności na swoją rzecz. Podobne uprawnienia, przysługują spadkobiercom powoda.

Ekspresowa klauzula wykonalności

Opatrzenie tytułu egzekucyjnego klauzulą wykonalności jako prosta czynność sądowa powinno być szybkie- sądy są do tego zobligowane ustawowo.

Czym jest bankowy tytuł egzekucyjny?

W umowie kredytu znalazłeś klauzulę tzw. bankowego tytułu egzekucyjnego. Dla banku jest to bardzo wygodne zabezpieczenie kredytu. Dla niesumiennego dłużnika to spory kłopot. Bardzo szybko do jego drzwi może zapukać komornik.

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności

Uzyskanie wyroku sądowego to dopiero połowa dochodzenia roszczenia. Po zakończeniu postępowania sądowego należy przeprowadzić egzekucję komorniczą. Aby tego dokonać należy posiadać tytuł wykonawczy.

Kiedy może nastąpić wszczęcie egzekucji z urzędu?

W postępowaniu egzekucyjnym zasadą jest, iż wszczęcie postępowania następuje na wniosek. Jednakże istnieją pewne wyjątki kiedy to wszczęcie egzekucji może nastąpić z urzędu.

Wydanie dalszego i ponownego tytułu wykonawczego

Wprowadzenie do obrotu prawnego kilku identycznych pod względem podmiotowym (ten sam dłużnik) i przedmiotowym (ta sama kwota) tytułów wykonawczych czy też kilku egzemplarzy danego tytułu wykonawczego grozi ponownym egzekwowaniem świadczenia, które uprzednio było już wyegzekwowane. Dlatego też istnieje zasada, iż dopuszczalne jest wydanie wierzycielowi tylko jednego tytułu wykonawczego.

Odpowiedzialność osób niewymienionych w pierwotnym tytule wykonawczym

W toku postępowania egzekucyjnego może dojść do takiej sytuacji, że do zaspokojenia wierzyciela będą zobowiązane także osoby niewymienione w pierwotnym tytule wykonawczym jako dłużnicy albo dłużnicy będą obowiązani spełnić świadczenie na rzecz osób, które nie były wymienione w pierwotnym tytule jako wierzyciele.

REKLAMA