| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Czym jest firma? Ochrona firmy – cz. I

Czym jest firma? Ochrona firmy – cz. I

Jednym z podstawowych środków służących wyróżnieniu się na konkurencyjnym rynku jest używanie różnego rodzaju oznaczeń. Używanie oznaczeń często może doprowadzić do konfliktów z konkurentami. Przedmiotem tych konfliktów może być np. prawo do pierwszeństwa posługiwania się danym oznaczeniem bądź nieuczciwe wykorzystanie renomy związanej z oznaczeniem przysługującym innemu przedsiębiorcy. Istnienie różnych rodzajów oznaczeń powoduje jednakże trudność w wyborze właściwych środków ochrony.

W przypadku spółki komandytowej niezwykle istotna jest regulacja mówiąca, że nazwisko komandytariusza (a więc wspólnika, którego odpowiedzialność za zobowiązania spółki jest ograniczona) nie może być zamieszczane w firmie spółki. W przypadku zamieszczenia nazwiska lub firmy (nazwy) komandytariusza w firmie spółki, komandytariusz ten odpowiada wobec osób trzecich tak jak komplementariusz (a więc bez ograniczenia).

Firma spółki komandytowo-akcyjnej

Firma spółki komandytowo-akcyjnej powinna zawierać nazwiska jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie „spółka komandytowo-akcyjna”. Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „S.K.A.”. Jeżeli komplementariuszem jest osoba prawna, firma spółki komandytowo-akcyjnej powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) tej osoby prawnej z dodatkowym oznaczeniem „spółka komandytowo-akcyjna”. Nie wyklucza to zamieszczenia nazwiska komplementariusza, który jest osobą fizyczną.

Zobacz również: Rejestracja spółki cywilnej w CEIDG

Podobnie jak w przypadku spółki komandytowej, istotne jest, że nazwisko albo firma (nazwa) akcjonariusza nie może być zamieszczane w firmie spółki. W przypadku zamieszczenia nazwiska albo firmy (nazwy) akcjonariusza w firmie spółki akcjonariusz ten odpowiada wobec osób trzecich tak jak komplementariusz.

Firma spółki z o.o.

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością firma spółki może być obrana dowolnie. Firma powinna jednak zawierać dodatkowe oznaczenie „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”. Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „spółka z o.o.” lub „sp. z o.o.”.

Zobacz: Śmierć wspólnika w spółce cywilnej – aspekty prawne i podatkowe

Firma spółki akcyjnej

Również w przypadku spółki akcyjnej firma spółki może być obrana dowolnie; powinna zawierać dodatkowe oznaczenie „spółka akcyjna”. Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „S.A.”.

Istnieje również szereg przepisów, które zastrzegają możliwość używania określonych słów dla podmiotów prowadzących konkretną działalność, jak np. „bank”, fundusz inwestycyjny”, „klinika” i wiele innych.

Zobacz też: Umowa o zakazie konkurencji z członkiem zarządu spółki z o.o.

Ochrona firmy

Co zrobić gdy np.:

  • konkurent rozpoczyna działalność pod firmą identyczną bądź łudząco podobną do firmy już funkcjonującej w obrocie?
  • konkurent wykorzystuje firmę innego przedsiębiorcy, rozpowszechniając nieprawdziwe wiadomości na temat jego działalności?
  • konkurent podszywa się pod firmę innego przedsiębiorcy w celu wykorzystania jej renomy?
  • prawo do firmy zostało w jakikolwiek inny sposób zagrożone bądź naruszone?

Zobacz: Umowa o zakazie konkurencji z członkiem zarządu spółki z o.o.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK