REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólna waluta rośnie w siłę

Euro ma przed sobą coraz lepsze perspektywy, co sprzyja aprecjacji silnie powiązanego z nim złotego.
Euro ma przed sobą coraz lepsze perspektywy, co sprzyja aprecjacji silnie powiązanego z nim złotego.

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich dniach na rynku euro zaszła spektakularna zmiana. Wspólna waluta znacznie umocniła się względem dolara. Jej kurs wzrósł z około 1,29 USD do przeszło 1,34 USD. Euro poprawiło również swoje notowania względem franka szwajcarskiego, osiągając wartość 1,29 CHF wobec 1,25 CHF wcześniej.

REKLAMA

Co więcej, można zakładać, że to nie koniec korzystnej passy wspólnej waluty. Na wykresach EUR/USD i EUR/CHF przeszliśmy istotne opory, co zapowiada dalszy ruch w górę. W przypadku EUR/USD można liczyć nawet na dotarcie w okolice 1,375, a EUR/CHF może osiągnąć 1,33. Taki obrót spraw sprzyjałby aprecjacji złotego, na którego kondycję bardzo istotnie wpływa zachowanie euro. Kurs koszyka walut, złożonego po połowie z euro i dolara, spadł wczoraj poniżej dołka z 5 stycznia, co zapowiada właśnie dalszy wzrost wartości złotego.

REKLAMA

Gwałtowne zmiany na rynkach walutowych są pochodną ustąpienia strachu przed nasileniem kryzysu zadłużeniowego w peryferyjnych państwach strefy euro. Okazało się, że ani Portugalia ani Hiszpania nie miały zbyt dużych trudności z uplasowaniem emisji papierów skarbowych. To zostało korzystnie odebrane przez inwestorów, co przy wciąż dobrych wiadomościach gospodarczych skutkowało odnowieniem się popytu na bardziej ryzykowne aktywa. Dlatego zyskują akcje i surowce, a tracą frank szwajcarski czy dolar oraz słabo zachowują się metale szlachetne.

Przeczytaj również: Które fundusze hedgingowe przyniosły największe zyski w grudniu 2010?

Dziś inwestorzy będą czekać na wyniki JP Morgan, które zostaną podane jeszcze przed rozpoczęciem sesji w USA. Na razie rezultaty amerykańskich firm nie rozczarowują, czego kolejnym potwierdzeniem był dobry wynik Intela.

Światowe rynki nieruchomości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Norweski narodowy fundusz emerytalny zamierza w dalszym ciągu inwestować w nieruchomości, co uwidacznia coraz bardziej pozytywny stosunek do tego rynku.

Polecamy serwis: Budżet domowy

REKLAMA

Norweski narodowy fundusz emerytalny, do którego trafiają środki pochodzące z eksportu ropy naftowej i gazu, w ciągu najbliższych 6 miesięcy zwiększyć zaangażowanie na rynkach nieruchomości w Wielkiej Brytanii i Francji. Fundusz dysponuje 524 mld USD i jest drugim co do wielkości na świecie tego typy podmiotem, zaraz po funduszu z Abu Dhabi. W minionym roku norweski fundusz uzyskał zgodę rządu na ulokowanie w nieruchomościach 5% aktywów. Najgłośniejszą dotąd inwestycją tego podmiotu było kupno londyńskiej Regent Street, popularnej dzielnicy handlowej, za 712 mln USD.

Na kolejne kroki, mające schłodzić koniunkturę na rynku nieruchomości, zdecydował się Singapur. Podniesiono tam podatek od sprzedaży mieszkań oraz wymogi przy zaciąganiu drugiego kredytu hipotecznego. Teraz prywatni klienci mogą zaciągnąć drugi kredyt na maksimum 60% wartości nieruchomości. Podatek na mieszkania, sprzedawane w wciągu roku od zakupu, zwiększył się pięciokrotnie, do 16%..

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA