REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szkoła jazdy - finansowanie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów

REKLAMA

REKLAMA

Trzeba rozważyć kilka źródeł finansowania. Kredyt, środki unijne, leasing. Warto mieć jednak oczywiście i trochę własnego grosza na start.

Dotacja z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej

REKLAMA

Jeżeli jesteś osobą bezrobotną zarejestrowaną w Urzędzie Pracy i chcesz poprzez otwarcie szkoły nauki jazdy rozpocząć działalność gospodarczą, masz szansę naotrzymanie ze środków Funduszu Pracy jednorazową dotację.

 

Uzyskanietakiej pomocy wymaga jednak spełnienia szeregu warunków. Pomoc przyznawana jestna podstawie art. 46 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnieniai instytucjach rynku pracy. Wielkość pomocy nie może być wyższa niż 5-krotnośćwysokości przeciętnego wynagrodzenia. Wniosek o jej przyznanie należy złożyć wUrzędzie Pracy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Wszelkieszczegółowe informacje dotyczące wniosku (co powinno się w nim znaleźć) iszczegółowe warunki dotyczące uzyskania pomocy, uzyskasz w swoim UrzędziePracy.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Środki unijne

Zakładającwłasną działalność gospodarczą można skorzystać z pomocy unijnej w ramachProgramu Operacyjnego Kapitał Ludzki Działanie 6.2. Wsparcie oraz promocjaprzedsiębiorczości i samo zatrudnienia.

Wramach tego funduszu można uzyskać nawet do 40 000 PLN bezzwrotnej pomocyna start firmy. Można liczyć również na ok. 1000 PLN dotacji pomostowej,wypłacanej co miesiąc przez 6 do 12 miesięcy od rozpoczęcia działalności.

Jednymz najważniejszych warunków skorzystania z tej dotacji jest nieprowadzeniedziałalności gospodarczej w ciągu ostatnich 12 miesięcy licząc od dniaprzystąpienia do programu. W ramach tego programu pewne grupy osób sąpreferowane jak np. osoby przed 25 rokiem życia i osoby powyżej 45 roku życialub kobiety wchodzące po raz pierwszy na rynek pracy. Jednakże jeśli niespełniasz tych warunków nie oznacza to, że dotacji nie otrzymasz. W ramach tegoprogramu fundusze otrzymuje się od razu, możesz dokonać potrzebnych zakupów, adopiero na końcu rozlicza się wykorzystane środki.

Wszelkieniezbędne informacje uzyskasz w swoim Urzędzie Pracy.

Programy regionalne

Dofinansowaniemożna otrzymać też w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych działających wposzczególnych województwach. Dotacje w ramach programów regionalnych wypłacanajest w formie refundacji a to oznacza że najpierw musisz sfinansować całąinwestycję z własnych środków a dopiero potem starać się o zwrot środków.

Wiele ważnych i ciekawych informacjiznajdziesz w Internecie. M.in. na stronach:

 

WWW.funduszestrukturalne.gov.pl

WWW.fundusze-europejskie.pl

 

 

Poniżejprzedstawiona zostaje lista instytucji (z adresami internetowymi), którezajmują się m.in. udzielaniem pożyczek w poszczególnych województwach małym iśrednim przedsiębiorstwom. Na prezentowanych stronach znajdziesz informacjedotyczące pożyczek, niezbędne wnioski do pobrania.

 

Dolnośląskie

Agencja Rozwoju Regionalnego AGROREG S.A.

WWW.agroreg.com.pl

Lubelskie

Lubelska Fundacja Rozwoju - Agencja Rozwoju Regionalnego

WWW.lfr.lublin.pl

Lubuskie

Stowarzyszenie Wspierania Małej Przedsiębiorczości

WWW.swmpdobiegniew.pl

Łódzkie

Łódzka Agencja Rozwoju regionalnego S.A.

WWW.larr.lodz.pl

Małopolskie

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

WWW.marr.pl

Mazowieckie

Stowarzyszenie Rozwoju Przedsiębiorczości i Inicjatyw Lokalnych

WWW.srp.pl

Opolskie

Fundacja Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych

WWW.fundacja.opole.pl

Podkarpackie

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

WWW.rarr.rzeszow.pl

Podlaskie

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego

WWW.pfrr.bialystok.pl

Pomorskie

Słupskie Stowarzyszenie Innowacji Gospodarczych i Przedsiębiorczości

WWW.inkubator.slupsk.pl

Śląskie

Fundusz Górnośląski S.A.

WWW.fgrn.com.pl

Warmińsko-mazurskie

Warmińsko - Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

WWW.rcb-olsztyn.pl

Wielkopolskie

Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.

WWW.warp.org.pl

Zachodniopomorskie

Fundacja Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości

WWW.fundacja.koszalin.pl

 

 

Kredyt bankowy

Byćmoże zaczynając działalność gospodarczą będziesz potrzebował - nawetniewielkiego - kredytu np. na remont lokalu. Jako przedsiębiorca masz bardzoszeroką ofertę do wyboru

Pamiętajjednak, podejmując decyzję o wzięciu kredytu, aby nie iść do pierwszegolepszego banku (np. najbliżej położonego), przejrzyj oferty co najmniej kilkubanków. Porównaj oprocentowanie, wysokości marż pobieranych przez bank,wysokości rat. To wszystko będzie dla Ciebie bardzo ważne. Skorzystajewentualnie z pomocy doradcy finansowego, który przedstawi Ci różne oferty.

Pamiętaj,że biorąc kredyt musisz go potem regularnie spłacać!

 

DoradcyFinansowi:

 

WWW.Expander.pl

WWW.OpenFinance.pl

WWW.Finamo.pl

WWW.xelion.pl

WWW.goldfinance.pl

WWW.profity.com.pl

WWW.bezplatnidoradcy.pl

WWW.ackfinanse.pl

WWW.kredytdlafirm.pl

WWW.kredytydlafirm.pl

 

Banki:

 

WWW.pkobp.pl

WWW.kredytbank.pl

WWW.bph.pl

www.millenium.pl

www.multibank.pl

www.citibank.pl

www.ingbank.pl

www.polbank.pl

www.lukasbank.pl

www.wbk.pl

 

Sprawdźrównież inne oferty kredytowe np. Funduszu Mikro, powołanego w celu wspieraniarozwoju mikroprzedsiębiorczości (www.funduszmikro.pl)

 

Opłaty za kursy

Prawdopodobniepodstawowym źródłem finansowania bieżącej działalności szkoły będą opłaty zaposzczególne kursy. Pamiętaj, że kwoty te pomimo, że nikt nie stawia żadnychograniczeń, nie powinna być zbyt wygórowana. Ustalając ceny należy uwzględnićlokalne warunki rynkowe, zamożność mieszkańców, liczbę potencjalnych klientów,no i przede wszystkim ceny konkurencji.

 

 Leasingsamochodów

Ważną częścią Twojegoprzedsięwzięcia będzie wybór odpowiedniego samochodu, będzie to teżprawdopodobnie najdroższa z podejmowanych przez Ciebie inwestycji. Nieposiadając gotówki możesz skorzystać z możliwości jaką daje leasing. Finansowanieinwestycji w przedsiębiorstwie w formie leasingu, w stosunku do innych formfinansowania (np. kredyt) daje wiele korzyści przedsiębiorcy.

Korzyści podatkowe

Leasingpozwala zmniejszyć obciążenia podatkowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisamipodatkowymi, wydatki ponoszone przez leasingobiorcę (korzystającego),stanowiące spłatę określonej w umowie wartości przedmiotu leasingu, zalicza siędo kosztów uzyskania przychodu.

W przypadku leasingu operacyjnego (najczęściej wybieranego przez małych iśrednich przedsiębiorców), gdzie przedmiot leasingu zaliczany jest doskładników majątku leasingodawcy (finansującego), kosztem uzyskania przychodujest pełna kwota rat oraz cała opłata wstępna. Raty leasingowe obniżająpodstawę opodatkowania podatkiem dochodowym, a więc i wydatki leasingobiorcy.

Gdy zdecydujesz się na kupno maszyn ze środków własnych lub ze środkówpochodzących z kredytu, VAT będziesz musiał zapłacić jednorazowo. Leasingpotrzebnego Ci sprzętu pozwala rozłożyć podatek VAT na raty (VAT jestfinansowany przez leasingodawcę i później doliczany jest do miesięcznych ratleasingowych netto).
Płacony w taki sposób VAT jest traktowany jako podatek naliczony.

Uproszczoneprocedury

W przeciwieństwie dostandardowych procedur kredytowych firmy leasingowe wymagają minimumformalności. Wymogi finansowe są dużo łagodniejsze. Najczęściej należyprzedstawić podstawowe dokumenty ewidencyjne i finansowe firmy. Nie jestwymagane zabezpieczenie. Czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu finansowaniajest krótki, często tylko kilkugodzinny.

Możliwośćniewielkiego zaangażowania kapitału własnego

Leasing gwarantuje możliwośćkorzystania ze sprzętu bez konieczności angażowania większych nakładówfinansowych. Firmy leasingowe oczekują niewielkich opłat wstępnych, często jestto 5-10% wartości sprzętu, zdarzają się też oferty firm leasingowych niewymagających wpłaty początkowej.

Poniżejzamieszczona została lista producentów samochodów jakie obowiązują naegzaminach państwowych na prawo jazdy. Nim otworzysz swoją szkołę sprawdź jakamarka samochodu jest obowiązująca w województwie, w którym będziesz szkołęprowadził i tylko na takich właśnie samochodach prowadź zajęcia.

 

Producenci samochodów osobowych, na których sąprzeprowadzane egzaminy:

·     Fiat Auto Poland,

·     Citroen Polska,

·     Nissan Poland,

·     General Motors Poland: Chevroleti Opel,

·     Toyota Polska,

·     Peugeot Polska.

 

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA