REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Trzeba rozważyć kilka źródeł finansowania. Kredyt, środki unijne, leasing. Warto mieć jednak oczywiście i trochę własnego grosza na start.

Dotacja z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej

REKLAMA

Jeżeli jesteś osobą bezrobotną zarejestrowaną w Urzędzie Pracy i chcesz poprzez otwarcie szkoły nauki jazdy rozpocząć działalność gospodarczą, masz szansę naotrzymanie ze środków Funduszu Pracy jednorazową dotację.

 

Uzyskanietakiej pomocy wymaga jednak spełnienia szeregu warunków. Pomoc przyznawana jestna podstawie art. 46 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnieniai instytucjach rynku pracy. Wielkość pomocy nie może być wyższa niż 5-krotnośćwysokości przeciętnego wynagrodzenia. Wniosek o jej przyznanie należy złożyć wUrzędzie Pracy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Wszelkieszczegółowe informacje dotyczące wniosku (co powinno się w nim znaleźć) iszczegółowe warunki dotyczące uzyskania pomocy, uzyskasz w swoim UrzędziePracy.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Środki unijne

Zakładającwłasną działalność gospodarczą można skorzystać z pomocy unijnej w ramachProgramu Operacyjnego Kapitał Ludzki Działanie 6.2. Wsparcie oraz promocjaprzedsiębiorczości i samo zatrudnienia.

Wramach tego funduszu można uzyskać nawet do 40 000 PLN bezzwrotnej pomocyna start firmy. Można liczyć również na ok. 1000 PLN dotacji pomostowej,wypłacanej co miesiąc przez 6 do 12 miesięcy od rozpoczęcia działalności.

Jednymz najważniejszych warunków skorzystania z tej dotacji jest nieprowadzeniedziałalności gospodarczej w ciągu ostatnich 12 miesięcy licząc od dniaprzystąpienia do programu. W ramach tego programu pewne grupy osób sąpreferowane jak np. osoby przed 25 rokiem życia i osoby powyżej 45 roku życialub kobiety wchodzące po raz pierwszy na rynek pracy. Jednakże jeśli niespełniasz tych warunków nie oznacza to, że dotacji nie otrzymasz. W ramach tegoprogramu fundusze otrzymuje się od razu, możesz dokonać potrzebnych zakupów, adopiero na końcu rozlicza się wykorzystane środki.

Wszelkieniezbędne informacje uzyskasz w swoim Urzędzie Pracy.

Programy regionalne

Dofinansowaniemożna otrzymać też w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych działających wposzczególnych województwach. Dotacje w ramach programów regionalnych wypłacanajest w formie refundacji a to oznacza że najpierw musisz sfinansować całąinwestycję z własnych środków a dopiero potem starać się o zwrot środków.

Wiele ważnych i ciekawych informacjiznajdziesz w Internecie. M.in. na stronach:

 

WWW.funduszestrukturalne.gov.pl

WWW.fundusze-europejskie.pl

 

 

Poniżejprzedstawiona zostaje lista instytucji (z adresami internetowymi), którezajmują się m.in. udzielaniem pożyczek w poszczególnych województwach małym iśrednim przedsiębiorstwom. Na prezentowanych stronach znajdziesz informacjedotyczące pożyczek, niezbędne wnioski do pobrania.

 

Dolnośląskie

Agencja Rozwoju Regionalnego AGROREG S.A.

WWW.agroreg.com.pl

Lubelskie

Lubelska Fundacja Rozwoju - Agencja Rozwoju Regionalnego

WWW.lfr.lublin.pl

Lubuskie

Stowarzyszenie Wspierania Małej Przedsiębiorczości

WWW.swmpdobiegniew.pl

Łódzkie

Łódzka Agencja Rozwoju regionalnego S.A.

WWW.larr.lodz.pl

Małopolskie

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

WWW.marr.pl

Mazowieckie

Stowarzyszenie Rozwoju Przedsiębiorczości i Inicjatyw Lokalnych

WWW.srp.pl

Opolskie

Fundacja Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych

WWW.fundacja.opole.pl

Podkarpackie

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

WWW.rarr.rzeszow.pl

Podlaskie

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego

WWW.pfrr.bialystok.pl

Pomorskie

Słupskie Stowarzyszenie Innowacji Gospodarczych i Przedsiębiorczości

WWW.inkubator.slupsk.pl

Śląskie

Fundusz Górnośląski S.A.

WWW.fgrn.com.pl

Warmińsko-mazurskie

Warmińsko - Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

WWW.rcb-olsztyn.pl

Wielkopolskie

Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.

WWW.warp.org.pl

Zachodniopomorskie

Fundacja Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości

WWW.fundacja.koszalin.pl

 

 

Kredyt bankowy

Byćmoże zaczynając działalność gospodarczą będziesz potrzebował - nawetniewielkiego - kredytu np. na remont lokalu. Jako przedsiębiorca masz bardzoszeroką ofertę do wyboru

Pamiętajjednak, podejmując decyzję o wzięciu kredytu, aby nie iść do pierwszegolepszego banku (np. najbliżej położonego), przejrzyj oferty co najmniej kilkubanków. Porównaj oprocentowanie, wysokości marż pobieranych przez bank,wysokości rat. To wszystko będzie dla Ciebie bardzo ważne. Skorzystajewentualnie z pomocy doradcy finansowego, który przedstawi Ci różne oferty.

Pamiętaj,że biorąc kredyt musisz go potem regularnie spłacać!

 

DoradcyFinansowi:

 

WWW.Expander.pl

WWW.OpenFinance.pl

WWW.Finamo.pl

WWW.xelion.pl

WWW.goldfinance.pl

WWW.profity.com.pl

WWW.bezplatnidoradcy.pl

WWW.ackfinanse.pl

WWW.kredytdlafirm.pl

WWW.kredytydlafirm.pl

 

Banki:

 

WWW.pkobp.pl

WWW.kredytbank.pl

WWW.bph.pl

www.millenium.pl

www.multibank.pl

www.citibank.pl

www.ingbank.pl

www.polbank.pl

www.lukasbank.pl

www.wbk.pl

 

Sprawdźrównież inne oferty kredytowe np. Funduszu Mikro, powołanego w celu wspieraniarozwoju mikroprzedsiębiorczości (www.funduszmikro.pl)

 

Opłaty za kursy

Prawdopodobniepodstawowym źródłem finansowania bieżącej działalności szkoły będą opłaty zaposzczególne kursy. Pamiętaj, że kwoty te pomimo, że nikt nie stawia żadnychograniczeń, nie powinna być zbyt wygórowana. Ustalając ceny należy uwzględnićlokalne warunki rynkowe, zamożność mieszkańców, liczbę potencjalnych klientów,no i przede wszystkim ceny konkurencji.

 

 Leasingsamochodów

Ważną częścią Twojegoprzedsięwzięcia będzie wybór odpowiedniego samochodu, będzie to teżprawdopodobnie najdroższa z podejmowanych przez Ciebie inwestycji. Nieposiadając gotówki możesz skorzystać z możliwości jaką daje leasing. Finansowanieinwestycji w przedsiębiorstwie w formie leasingu, w stosunku do innych formfinansowania (np. kredyt) daje wiele korzyści przedsiębiorcy.

Korzyści podatkowe

Leasingpozwala zmniejszyć obciążenia podatkowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisamipodatkowymi, wydatki ponoszone przez leasingobiorcę (korzystającego),stanowiące spłatę określonej w umowie wartości przedmiotu leasingu, zalicza siędo kosztów uzyskania przychodu.

W przypadku leasingu operacyjnego (najczęściej wybieranego przez małych iśrednich przedsiębiorców), gdzie przedmiot leasingu zaliczany jest doskładników majątku leasingodawcy (finansującego), kosztem uzyskania przychodujest pełna kwota rat oraz cała opłata wstępna. Raty leasingowe obniżająpodstawę opodatkowania podatkiem dochodowym, a więc i wydatki leasingobiorcy.

Gdy zdecydujesz się na kupno maszyn ze środków własnych lub ze środkówpochodzących z kredytu, VAT będziesz musiał zapłacić jednorazowo. Leasingpotrzebnego Ci sprzętu pozwala rozłożyć podatek VAT na raty (VAT jestfinansowany przez leasingodawcę i później doliczany jest do miesięcznych ratleasingowych netto).
Płacony w taki sposób VAT jest traktowany jako podatek naliczony.

Uproszczoneprocedury

W przeciwieństwie dostandardowych procedur kredytowych firmy leasingowe wymagają minimumformalności. Wymogi finansowe są dużo łagodniejsze. Najczęściej należyprzedstawić podstawowe dokumenty ewidencyjne i finansowe firmy. Nie jestwymagane zabezpieczenie. Czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu finansowaniajest krótki, często tylko kilkugodzinny.

Możliwośćniewielkiego zaangażowania kapitału własnego

Leasing gwarantuje możliwośćkorzystania ze sprzętu bez konieczności angażowania większych nakładówfinansowych. Firmy leasingowe oczekują niewielkich opłat wstępnych, często jestto 5-10% wartości sprzętu, zdarzają się też oferty firm leasingowych niewymagających wpłaty początkowej.

Poniżejzamieszczona została lista producentów samochodów jakie obowiązują naegzaminach państwowych na prawo jazdy. Nim otworzysz swoją szkołę sprawdź jakamarka samochodu jest obowiązująca w województwie, w którym będziesz szkołęprowadził i tylko na takich właśnie samochodach prowadź zajęcia.

 

Producenci samochodów osobowych, na których sąprzeprowadzane egzaminy:

·     Fiat Auto Poland,

·     Citroen Polska,

·     Nissan Poland,

·     General Motors Poland: Chevroleti Opel,

·     Toyota Polska,

·     Peugeot Polska.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA