| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Szkoła jazdy > Szkoła jazdy - finansowanie

Szkoła jazdy - finansowanie

Trzeba rozważyć kilka źródeł finansowania. Kredyt, środki unijne, leasing. Warto mieć jednak oczywiście i trochę własnego grosza na start.

Dotacja z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Jeżeli jesteś osobą bezrobotną zarejestrowaną w Urzędzie Pracy i chcesz poprzez otwarcie szkoły nauki jazdy rozpocząć działalność gospodarczą, masz szansę naotrzymanie ze środków Funduszu Pracy jednorazową dotację.

 

Uzyskanietakiej pomocy wymaga jednak spełnienia szeregu warunków. Pomoc przyznawana jestna podstawie art. 46 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnieniai instytucjach rynku pracy. Wielkość pomocy nie może być wyższa niż 5-krotnośćwysokości przeciętnego wynagrodzenia. Wniosek o jej przyznanie należy złożyć wUrzędzie Pracy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Wszelkieszczegółowe informacje dotyczące wniosku (co powinno się w nim znaleźć) iszczegółowe warunki dotyczące uzyskania pomocy, uzyskasz w swoim UrzędziePracy.

 

Środki unijne

Zakładającwłasną działalność gospodarczą można skorzystać z pomocy unijnej w ramachProgramu Operacyjnego Kapitał Ludzki Działanie 6.2. Wsparcie oraz promocjaprzedsiębiorczości i samo zatrudnienia.

Wramach tego funduszu można uzyskać nawet do 40 000 PLN bezzwrotnej pomocyna start firmy. Można liczyć również na ok. 1000 PLN dotacji pomostowej,wypłacanej co miesiąc przez 6 do 12 miesięcy od rozpoczęcia działalności.

Jednymz najważniejszych warunków skorzystania z tej dotacji jest nieprowadzeniedziałalności gospodarczej w ciągu ostatnich 12 miesięcy licząc od dniaprzystąpienia do programu. W ramach tego programu pewne grupy osób sąpreferowane jak np. osoby przed 25 rokiem życia i osoby powyżej 45 roku życialub kobiety wchodzące po raz pierwszy na rynek pracy. Jednakże jeśli niespełniasz tych warunków nie oznacza to, że dotacji nie otrzymasz. W ramach tegoprogramu fundusze otrzymuje się od razu, możesz dokonać potrzebnych zakupów, adopiero na końcu rozlicza się wykorzystane środki.

Wszelkieniezbędne informacje uzyskasz w swoim Urzędzie Pracy.

Programy regionalne

Dofinansowaniemożna otrzymać też w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych działających wposzczególnych województwach. Dotacje w ramach programów regionalnych wypłacanajest w formie refundacji a to oznacza że najpierw musisz sfinansować całąinwestycję z własnych środków a dopiero potem starać się o zwrot środków.

Wiele ważnych i ciekawych informacjiznajdziesz w Internecie. M.in. na stronach:

 

WWW.funduszestrukturalne.gov.pl

WWW.fundusze-europejskie.pl

 

 

Poniżejprzedstawiona zostaje lista instytucji (z adresami internetowymi), którezajmują się m.in. udzielaniem pożyczek w poszczególnych województwach małym iśrednim przedsiębiorstwom. Na prezentowanych stronach znajdziesz informacjedotyczące pożyczek, niezbędne wnioski do pobrania.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Diana Borowiecka

Specjalista ds. PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »