Kategorie

Szkoła jazdy - finansowanie

Trzeba rozważyć kilka źródeł finansowania. Kredyt, środki unijne, leasing. Warto mieć jednak oczywiście i trochę własnego grosza na start.

Dotacja z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Jeżeli jesteś osobą bezrobotną zarejestrowaną w Urzędzie Pracy i chcesz poprzez otwarcie szkoły nauki jazdy rozpocząć działalność gospodarczą, masz szansę naotrzymanie ze środków Funduszu Pracy jednorazową dotację.

 

Uzyskanietakiej pomocy wymaga jednak spełnienia szeregu warunków. Pomoc przyznawana jestna podstawie art. 46 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnieniai instytucjach rynku pracy. Wielkość pomocy nie może być wyższa niż 5-krotnośćwysokości przeciętnego wynagrodzenia. Wniosek o jej przyznanie należy złożyć wUrzędzie Pracy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Wszelkieszczegółowe informacje dotyczące wniosku (co powinno się w nim znaleźć) iszczegółowe warunki dotyczące uzyskania pomocy, uzyskasz w swoim UrzędziePracy.

 

Środki unijne

Zakładającwłasną działalność gospodarczą można skorzystać z pomocy unijnej w ramachProgramu Operacyjnego Kapitał Ludzki Działanie 6.2. Wsparcie oraz promocjaprzedsiębiorczości i samo zatrudnienia.

Wramach tego funduszu można uzyskać nawet do 40 000 PLN bezzwrotnej pomocyna start firmy. Można liczyć również na ok. 1000 PLN dotacji pomostowej,wypłacanej co miesiąc przez 6 do 12 miesięcy od rozpoczęcia działalności.

Jednymz najważniejszych warunków skorzystania z tej dotacji jest nieprowadzeniedziałalności gospodarczej w ciągu ostatnich 12 miesięcy licząc od dniaprzystąpienia do programu. W ramach tego programu pewne grupy osób sąpreferowane jak np. osoby przed 25 rokiem życia i osoby powyżej 45 roku życialub kobiety wchodzące po raz pierwszy na rynek pracy. Jednakże jeśli niespełniasz tych warunków nie oznacza to, że dotacji nie otrzymasz. W ramach tegoprogramu fundusze otrzymuje się od razu, możesz dokonać potrzebnych zakupów, adopiero na końcu rozlicza się wykorzystane środki.

Wszelkieniezbędne informacje uzyskasz w swoim Urzędzie Pracy.

Programy regionalne

Dofinansowaniemożna otrzymać też w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych działających wposzczególnych województwach. Dotacje w ramach programów regionalnych wypłacanajest w formie refundacji a to oznacza że najpierw musisz sfinansować całąinwestycję z własnych środków a dopiero potem starać się o zwrot środków.

Wiele ważnych i ciekawych informacjiznajdziesz w Internecie. M.in. na stronach:

 

WWW.funduszestrukturalne.gov.pl

WWW.fundusze-europejskie.pl

 

 

Poniżejprzedstawiona zostaje lista instytucji (z adresami internetowymi), którezajmują się m.in. udzielaniem pożyczek w poszczególnych województwach małym iśrednim przedsiębiorstwom. Na prezentowanych stronach znajdziesz informacjedotyczące pożyczek, niezbędne wnioski do pobrania.

 

Dolnośląskie

Agencja Rozwoju Regionalnego AGROREG S.A.

WWW.agroreg.com.pl

Lubelskie

Lubelska Fundacja Rozwoju - Agencja Rozwoju Regionalnego

WWW.lfr.lublin.pl

Lubuskie

Stowarzyszenie Wspierania Małej Przedsiębiorczości

WWW.swmpdobiegniew.pl

Łódzkie

Łódzka Agencja Rozwoju regionalnego S.A.

WWW.larr.lodz.pl

Małopolskie

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

WWW.marr.pl

Mazowieckie

Stowarzyszenie Rozwoju Przedsiębiorczości i Inicjatyw Lokalnych

WWW.srp.pl

Opolskie

Fundacja Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych

WWW.fundacja.opole.pl

Podkarpackie

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

WWW.rarr.rzeszow.pl

Podlaskie

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego

WWW.pfrr.bialystok.pl

Pomorskie

Słupskie Stowarzyszenie Innowacji Gospodarczych i Przedsiębiorczości

WWW.inkubator.slupsk.pl

Śląskie

Fundusz Górnośląski S.A.

WWW.fgrn.com.pl

Warmińsko-mazurskie

Warmińsko - Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

WWW.rcb-olsztyn.pl

Wielkopolskie

Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.

WWW.warp.org.pl

Zachodniopomorskie

Fundacja Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości

WWW.fundacja.koszalin.pl

 

 

Kredyt bankowy

Byćmoże zaczynając działalność gospodarczą będziesz potrzebował - nawetniewielkiego - kredytu np. na remont lokalu. Jako przedsiębiorca masz bardzoszeroką ofertę do wyboru

Pamiętajjednak, podejmując decyzję o wzięciu kredytu, aby nie iść do pierwszegolepszego banku (np. najbliżej położonego), przejrzyj oferty co najmniej kilkubanków. Porównaj oprocentowanie, wysokości marż pobieranych przez bank,wysokości rat. To wszystko będzie dla Ciebie bardzo ważne. Skorzystajewentualnie z pomocy doradcy finansowego, który przedstawi Ci różne oferty.

Pamiętaj,że biorąc kredyt musisz go potem regularnie spłacać!

 

DoradcyFinansowi:

 

WWW.Expander.pl

WWW.OpenFinance.pl

WWW.Finamo.pl

WWW.xelion.pl

WWW.goldfinance.pl

WWW.profity.com.pl

WWW.bezplatnidoradcy.pl

WWW.ackfinanse.pl

WWW.kredytdlafirm.pl

WWW.kredytydlafirm.pl

 

Banki:

 

WWW.pkobp.pl

WWW.kredytbank.pl

WWW.bph.pl

www.millenium.pl

www.multibank.pl

www.citibank.pl

www.ingbank.pl

www.polbank.pl

www.lukasbank.pl

www.wbk.pl

 

Sprawdźrównież inne oferty kredytowe np. Funduszu Mikro, powołanego w celu wspieraniarozwoju mikroprzedsiębiorczości (www.funduszmikro.pl)

 

Opłaty za kursy

Prawdopodobniepodstawowym źródłem finansowania bieżącej działalności szkoły będą opłaty zaposzczególne kursy. Pamiętaj, że kwoty te pomimo, że nikt nie stawia żadnychograniczeń, nie powinna być zbyt wygórowana. Ustalając ceny należy uwzględnićlokalne warunki rynkowe, zamożność mieszkańców, liczbę potencjalnych klientów,no i przede wszystkim ceny konkurencji.

 

 Leasingsamochodów

Ważną częścią Twojegoprzedsięwzięcia będzie wybór odpowiedniego samochodu, będzie to teżprawdopodobnie najdroższa z podejmowanych przez Ciebie inwestycji. Nieposiadając gotówki możesz skorzystać z możliwości jaką daje leasing. Finansowanieinwestycji w przedsiębiorstwie w formie leasingu, w stosunku do innych formfinansowania (np. kredyt) daje wiele korzyści przedsiębiorcy.

Korzyści podatkowe

Leasingpozwala zmniejszyć obciążenia podatkowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisamipodatkowymi, wydatki ponoszone przez leasingobiorcę (korzystającego),stanowiące spłatę określonej w umowie wartości przedmiotu leasingu, zalicza siędo kosztów uzyskania przychodu.

W przypadku leasingu operacyjnego (najczęściej wybieranego przez małych iśrednich przedsiębiorców), gdzie przedmiot leasingu zaliczany jest doskładników majątku leasingodawcy (finansującego), kosztem uzyskania przychodujest pełna kwota rat oraz cała opłata wstępna. Raty leasingowe obniżająpodstawę opodatkowania podatkiem dochodowym, a więc i wydatki leasingobiorcy.

Gdy zdecydujesz się na kupno maszyn ze środków własnych lub ze środkówpochodzących z kredytu, VAT będziesz musiał zapłacić jednorazowo. Leasingpotrzebnego Ci sprzętu pozwala rozłożyć podatek VAT na raty (VAT jestfinansowany przez leasingodawcę i później doliczany jest do miesięcznych ratleasingowych netto).
Płacony w taki sposób VAT jest traktowany jako podatek naliczony.

Uproszczoneprocedury

W przeciwieństwie dostandardowych procedur kredytowych firmy leasingowe wymagają minimumformalności. Wymogi finansowe są dużo łagodniejsze. Najczęściej należyprzedstawić podstawowe dokumenty ewidencyjne i finansowe firmy. Nie jestwymagane zabezpieczenie. Czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu finansowaniajest krótki, często tylko kilkugodzinny.

Możliwośćniewielkiego zaangażowania kapitału własnego

Leasing gwarantuje możliwośćkorzystania ze sprzętu bez konieczności angażowania większych nakładówfinansowych. Firmy leasingowe oczekują niewielkich opłat wstępnych, często jestto 5-10% wartości sprzętu, zdarzają się też oferty firm leasingowych niewymagających wpłaty początkowej.

Poniżejzamieszczona została lista producentów samochodów jakie obowiązują naegzaminach państwowych na prawo jazdy. Nim otworzysz swoją szkołę sprawdź jakamarka samochodu jest obowiązująca w województwie, w którym będziesz szkołęprowadził i tylko na takich właśnie samochodach prowadź zajęcia.

 

Producenci samochodów osobowych, na których sąprzeprowadzane egzaminy:

·     Fiat Auto Poland,

·     Citroen Polska,

·     Nissan Poland,

·     General Motors Poland: Chevroleti Opel,

·     Toyota Polska,

·     Peugeot Polska.

 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  18 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Opel Vectra B: gdzie się podziały tamte pryw… auta?

  Opel Vactra B: w zeszłym roku minęło 25 lat od premiery tego modelu, w przyszłym minie 20 lat od zakończenia jego produkcji. Co warto wiedzieć o nim?

  Pozytywne tendencje w eksporcie artykułów rolno-spożywczych

  Eksport artykułów rolno-spożywczych. Od stycznia do lipca 2021 r. wartość eksportu ogółem polskich towarów rolno-spożywczych wzrosła o 5,2%, do 20,5 mld EUR, w porównaniu z tym samym okresem roku 2020 - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  Dotacje na wymianę pieców w budynkach wielorodzinnych i Mój Prąd 4.0. - w 2022 roku

  Dotacje na wymianę pieców i Mój Prąd 4.0. Trzecia edycja programu Mój Prąd, z budżetem przekraczającym 530 mln zł, wciąż cieszy się rekordową popularnością. Do tej pory do NFOŚiGW wpłynęło już ok. 150 tys. wniosków o dofinansowanie przydomowej fotowoltaiki. Fundusz szacuje, że budżet programu wystarczy w sumie na sfinansowanie ok. 178 tys. wniosków i przy obecnym tempie za chwilę się wyczerpie. NFOŚiGW pracuje już jednak nad uruchomieniem kolejnej, czwartej edycji, która ma zachęcić prosumentów do autokonsumpcji energii wytwarzanej w gospodarstwach domowych. Trwają też prace nad poszerzeniem kolejnego, popularnego programu Czyste Powietrze o dotacje na wymianę kopciuchów w budynkach wielolokalowych.

  Duży popyt na mieszkania. Problemem deficyt gruntów

  Popyt na rynku mieszkaniowym nie słabnie, gdyż Polacy chcą kupować nowe mieszkania, a rynek jest chłonny. Powodem jest wysoki deficyt mieszkań, jeden z najniższych, na tle krajów UE, wskaźników liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców, a także sprzyjająca sytuacja makro – ocenia członek zarządu Grupy Murapol Iwona Sroka.

  Gaz dla gospodarstw domowych droższy o 7,4% od 1 października

  Cena gazu dla gospodarstw domowych. Od 1 października 2021 r. gospodarstwa domowe korzystające z taryfy PGNiG Obrót Detaliczny zapłacą za gaz więcej o 7,4 proc. PGNiG poinformowało w czwartek 16 września 2021 r., że Prezes URE zaakceptował wniosek o podwyżkę cen w taryfie. Zmiana będzie obowiązywać od października do końca 2021 roku. Stawki opłat abonamentowych oraz stawki za dystrybucję paliw gazowych pozostały bez zmian.

  Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

  Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

  Branża transportowa... przeżywa renesans

  Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.

  Roczny koszt utrzymania samochodu? Policz go z... Yanosikiem

  Roczny koszt utrzymania samochodu – ile może wynosić? Yanosik postanowił odpowiedzieć na to pytanie i udostępnił właśnie nową funkcję w aplikacji.

  Ford Mondeo Mk4: Budżetowe auto Bonda

  Ford Mondeo MK4: jeździł nim James Bond, a Top Gear okrzyknął go samochodem roku 2007. W skrócie jest lepszy niż... Ferrari.

  Nieważność decyzji administracyjnych - co się zmienia od 16 września 2021 r.

  Nieważność decyzji administracyjnych. Jeśli od decyzji administracyjnej minęło 30 lat nie wszczyna się postępowania w sprawie jej zakwestionowania - stanowią przepisy, które weszły w życie w czwartek 16 września 2021 r. Niezakończone postępowania ws. nieważności decyzji, wszczęte po 30 latach od ich ogłoszenia, zostają umorzone.

  Katowice. Kolejna edycja programu „Mieszkanie za remont”

  Program „Mieszkanie za remont”. 50 lokali w różnych częściach Katowic znalazło się w tegorocznej edycji miejskiego programu "Mieszkanie za remont", umożliwiającego wynajęcie od miasta mieszkania na preferencyjnych warunkach w zamian za jego odnowienie.

  Zakup uszkodzonego samochodu: 1/3 używek po szkodzie

  Zakup uszkodzonego samochodu? W 2019 roku 1/3 aut na rynku wtórnym miała odnotowaną szkodę. Obecnie odsetek ten zbliża się do połowy.

  Ford Kuga I 2.0 TDCI: Super Użytkowy Vóz

  Dobry SUV musi ładnie wyglądać, być przestronny i oferować poprawne osiągi połączone z niskim spalaniem. To wszystko oferuje Ford Kuga I.

  Toyota RAV4 Adventure: czarne akcenty i napęd 4x4 w standardzie

  Toyota RAV4 Adventure - japoński SUV doczekał się nowej wersji specjalnej. Auto wyróżniają czarne akcenty, srebrny dach i napęd AWD-i w standardzie.

  Większość studentów mieszka u rodziny lub znajomych

  Studenci na rynku nieruchomości. Rynek wynajmu nieruchomości zmienił się istotnie w czasie pandemii. Wzrosła liczba studentów mieszkających u rodziny lub znajomych i nieponoszących opłaty za najem – z poziomu 27% w 2020 r. do 52% w 2021 r. Jednocześnie, spadł odsetek wynajmujących nieruchomości (z 51% do 33%). Centrum AMRON, we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości i koordynatorami Programu Edukacyjnego „Nowoczesne Zarządzanie Biznesem”, opublikowało raport „Studenci na rynku nieruchomości 2021”. Jednocześnie zapowiedziano, że już w drugiej połowie września 2021 r. zostanie opublikowana kolejna edycja raportu „Portfel studenta” nt. sytuacji finansowej polskich studentów.

  UOKiK zaleca rozwagę przy kupnie nieruchomości na kredyt

  Kupno mieszkania na kredyt. Przy braniu długoletniego kredytu na kupno nieruchomości trzeba liczyć się z ryzykiem, że w tym czasie istotnie wyrosną raty, spadnie cena i wartość nieruchomości, a także nastąpią zmiany na rynku pracy powodujące obniżkę dochodów - przestrzega UOKiK.

  Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową - zmiany od 9 września

  Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową. W dniu 9 września 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, dzięki której wspólnoty mieszkaniowe będą mogły łatwiej nabywać grunty na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości budynkowych.

  W sektorze hotelowym nadal duża niepewność

  Działalność obiektów hotelowych. Mimo, iż sytuację branży nieco poprawiły wakacje, w sektorze hotelowym nadal widoczna jest duża niepewność. Branża, która jest jednym z segmentów najbardziej dotkniętych skutkami lockdownów, obawia się ponownego zamknięcia.

  Niedobór gruntów i drogie materiały budowlane zwiększają ceny mieszkań

  Wzrost cen materiałów budowlanych i kurcząca się podaż gruntów inwestycyjnych to obecnie dwie największe bolączki deweloperów mieszkaniowych. – Dziś widzimy na rynku takie sytuacje, że na niektórych inwestycjach generalny wykonawca schodzi z budowy, bo wie, że nie jest w stanie jej udźwignąć w cenie, na którą podpisał kontrakt. To oczywiście przekłada się później na inwestorów i na kupujących nieruchomości – mówi Przemysław Andrzejak, prezes Royal Sail Investment Group. Jak szacuje, średnia cena 1 mkw. mieszkania w Polsce jest dziś o około 1–1,5 tys. zł netto wyższa w stosunku do ubiegłego roku, a w przyszłym trzeba się spodziewać kolejnej, około 15-proc. podwyżki.

  GUS: w Polsce na koniec 2020 r. było ponad 15 mln mieszkań

  Zasoby mieszkaniowe. W Polsce według stanu na koniec 2020 r. odnotowano ponad 15 mln mieszkań (wzrost o 1,4 proc. w porównaniu do stanu na koniec 2019 r.), o łącznej powierzchni użytkowej 1 118,8 mln mkw., w których znajdowało się 57,4 mln izb – poinformował GUS.

  Wywołany pandemią boom mieszkaniowy trwa

  Ceny nieruchomości mieszkaniowych biją rekordy na całym świecie. W czerwcu 2021 roku został zanotowany wzrost cen nieruchomości średnio o 9,2 proc. w 55 krajach i regionach w ujęciu rok do roku – wynika z raportu kwartalnego Global House Price Index Q2 2021.

  Ubezpieczenie kredytu hipotecznego - co warto wiedzieć?

  Ubezpieczenie kredytu hipotecznego. Właśnie postanowiłeś, że złożysz wniosek o kredyt hipoteczny i zrealizujesz swoje marzenie o posiadaniu „czterech kątów” na własność. Jednak zanim bank przyzna Ci środki, powinieneś uzbroić się w wiedzę, która jest potrzebna przyszłemu kredytobiorcy. Wiesz już wszystko na temat parametrów oferty, która Cię zainteresowała, wiesz jakie czynnik wpływają na całkowity koszt kredytu, itp.? A co z ubezpieczeniem? Na jego temat istnieje wiele mitów.

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek. Czy to dobry pomysł?

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek - to nowy postulat kierowców. Tylko czy odebranie tej możliwości kierowcom TIR-ów to dobry pomysł?

  Toyota Avensis II: japoński dziadkowóz

  Stereotypowy emeryt wybiera Mercedesa. Właśnie. Stereotypowy. Starsi ludzie wbrew stereotypom równie chętnie sięgają po Toyotę.

  Strategia marketingowa przedsiębiorstwa rodzinnego - jak to zrobić?

  Strategia marketingowa przedsiębiorstwa rodzinnego. Jak wskazuje GUS - w Polsce mamy ponad 2 miliony firm rodzinnych. Generują ok. 8 milionów miejsc pracy, a ok. 60% z nich wysyła swoje produkty za granicę. Na rynku postrzegane mogą być przez pryzmat tradycji, stabilności, czy rzetelności. Czy na te aspekty warto jednak kłaść nacisk? W jaki sposób powinna być zbudowana strategia marketingowa przedsiębiorstwa rodzinnego?