REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szkoła jazdy - pomysł

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów

REKLAMA

REKLAMA

Założenie w dzisiejszych czasach szkoły jazdy wydaje się być dobrym biznesem. Prawie każdy młody człowiek, który skończył lub w najbliższym czasie skończy 18 lat, marzy o zrobieniu prawa jazdy. Klientów nie powinno więc zabraknąć. Jedyny problem to ewentualna konkurencja.

Na początek powinieneś zdecydować, czy zamierzasz prowadzić małą jednoosobową szkołę jazdy z jednym samochodem. Oblicz wtedy dokładnie ilu potrzebujesz w miesiącu kursantów aby pokryć koszty i zarobić.

REKLAMA

Możesz też od razu myśleć o większym przedsięwzięciu: kilku instruktorów, kilka samochodów (wtedy pewnie najkorzystniejszy będzie leasing), kursy poranne, wieczorowe, weekendowe, może też kursy motocyklowe lub inne jeszcze kategorie prawa jazdy, czy też nauka jazdy dla niepełnosprawnych.

Kiedy podejmiesz taką decyzję zabierz się do przygotowania dobrego biznes planu (link biznes plan).

REKLAMA

Badanie rynku

Nim rozpoczniesz działalność powinieneś dobrze poznać warunki rynku na jakim zamierzasz działać i możliwości jakie może ci on dać. W odniesieniu sukcesu niezwykle pomocne będzie zrobienie badania rynku na jaki zamierzasz wejść. Szkół jazdy jest dużo, dlatego nim zaczniesz taką prowadzić dowiedz się czy masz szansę powodzenia na terenie, na którym zamierzasz działać.

Jeżeli w wybranej przez Ciebie okolicy działa już podobna firma, sprawdź dobrze czy druga bądź kolejna podobna ma rację bytu. Postaraj się wysondować ile pieniędzy osoby/firmy zainteresowane proponowanymi przez ciebie usługami są w stanie przeznaczyć na nie.

Pierwsza zasada jaka obowiązuje przy badaniu rynku, to nigdy nie zakładaj niczego „z góry” i nie wierz w opowieści z tzw. drugiej ręki, jeżeli ich nie sprawdzisz sam, no a już na pewno nie wierz reklamie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najprościej rzecz ujmując, badanie rynku polega na tym, że staramy się zdobyć możliwie najwięcej informacji o planowanym przedsięwzięciu, jego ewentualnym powodzeniu, jeszcze zanim poniesiemy zasadnicze koszty.

REKLAMA

Konkurencja

Warto w przeprowadzanym badaniu rynku dowiedzieć się jak najwięcej o konkurencji. Postaraj się znaleźć odpowiedzi na takie m.in. pytania jak:
1. Jak konkurencja angażuje się w obsługę klientów?
2. Czy są to profesjonaliści?
3. Jakie są ich mocne a jakie słabe strony?
4. Czy są jakieś niezagospodarowane obszary, które mógłbyś wykorzystać? (to pytanie warto połączyć/użyć w badaniu klientów: jakie są ich potrzeby, to rozmowa z nimi może podsunąć jakiś nowy pomysł)
5. Jakie konkurencja ma koszty?
6. Jaki mają personel (kwalifikacje)?
7. Jakie stosują zachęty dla klientów (rabaty, promocje itp.)?
8. Jak sprzedają swoje usługi (reklama, ulotki, ogłoszenia itp.)?

Oferta

Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii. To jest podstawowy cel do osiągnięcia Twoich klientów. Od Ciebie zależy jakie kursy będziesz oferował/do uzyskania jakiej kategorii prawa jazdy.

Prawo jazdy uprawnia do kierowania:
1) kategorii A - motocyklem;
2) kategorii A1 - motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3 i mocy nieprzekraczającej 11 kW;
3) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
b) pojazdem do 3,5 t, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
4) kategorii B1 - trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nieprzekraczającej 550 kg, z wyjątkiem motocykla;
5) kategorii C - pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
6) kategorii C1 - pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i nieprzekraczającej 7,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
7) kategorii D - autobusem, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
8) kategorii D1 - autobusem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 17 osób łącznie z kierowcą, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
9) kategorii T - ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami);
10) kategorii B+E, C+E lub D+E - pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą;
11) kategorii C1+E - zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w kategorii C1 i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego;
12) kategorii D1+E - zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w kategorii D1 i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego.
3. Prawo jazdy:
1) kategorii B i C+E lub B i D+E - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii B+E;
2) kategorii C+E i D - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii D+E;
3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;
4) kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E - uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami).

Kto może otrzymać prawo jazdy

Prawo jazdy otrzymuje osoba, jeżeli:
1) osiągnęła wymagany dla danej kategorii wiek;
2) uzyskała orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem, o ile jest ono wymagane;
3) odbyła wymagane dla danej kategorii szkolenie;
4) zdała z wynikiem pozytywnym egzamin państwowy wymagany dla danej kategorii;
5) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym ze względu na swoje więzi osobiste lub zawodowe albo przedstawi zaświadczenie, że studiuje od co najmniej sześciu miesięcy.

Wymagany dla danej kategorii wiek wynosi:
- 16 lat - dla kategorii A1, B1 lub T;
- 18 lat - dla kategorii A, B, B+E, C, C+E, C1 lub C1+E;
- 21 lat - dla kategorii D, D+E, D1 lub D1+E.

Osoba, która nie ukończyła 18 lat, może uzyskać prawo jazdy kategorii A1, B1 lub T za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów.

Co jest potrzebne oprócz dokumentów

• Samochód (kupiony za gotówkę, na kredyt, wzięty w leasing). Samochód musi być oczywiście taki sam jakie obowiązują na egzaminie w Twoim województwie. Pamiętaj o koniecznych przeróbkach samochodu związanych z dostosowaniem go do szkolenia kierowców (dodatkowe lusterka, pedały itd.; koszt ok. 1500 zł) oraz dla ewentualnego obniżenia kosztów związanych z wydatkami na paliwo ─ instalacja gazowa ─ cena ok. 2500 zł; (link –lokal)

• Do prowadzenia kursów niezbędna będzie sala wykładowa (sale wykładowe są wynajmowane często od szkół, bardzo często są to pracownie komputerowe. Można bowiem wówczas przetestować umiejętności kursantów, używając któregoś z programów komputerowych do nauki jazdy); (link – lokal)

• Plac manewrowy (własny lub wynajęty; Jako plac manewrowy można wynająć boisko szkolne, opustoszały po godzinach pracy parking zakładowy, lub - jeśli w danym miejscu można liczyć na stały dopływ nowych klientów - wydzierżawia plac od spółdzielni mieszkaniowej); (link- lokal)

• Następnym wydatkiem będą pomoce dydaktyczne. Istnieje kilka firm specjalizujących się w sprzedaży materiałów dla szkół jazdy. Najpotrzebniejsze materiały to: podręczniki, foliogramy, kasety wideo, programy komputerowe.
Np. www.abckierowcy.pl

Otwierając szkołę jazdy skorzystaj z ogólnie dostępnych informacji, na pewno pomogą Ci i ułatwią rozpoczęcie działalności.
Skorzystaj np. ze strony: www.prawojazdy.com.pl. Jest to strona internetowa miesięcznika motoryzacyjnego dla szkół jazdy. Znajdziesz tam wiele istotnych informacji: przepisy, testy, informacje o egzaminach, materiały szkoleniowe, sprzęt do prezentacji.

Warto też zajrzeć na stronę mojafirma.infor.pl/moto/prawo-jazdy - znajdziesz tam wszystkie potrzebne, aktualne informacje dot. uzyskania prawa jazdy.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA