REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szkoła jazdy - pomysł

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów

REKLAMA

REKLAMA

Założenie w dzisiejszych czasach szkoły jazdy wydaje się być dobrym biznesem. Prawie każdy młody człowiek, który skończył lub w najbliższym czasie skończy 18 lat, marzy o zrobieniu prawa jazdy. Klientów nie powinno więc zabraknąć. Jedyny problem to ewentualna konkurencja.

Na początek powinieneś zdecydować, czy zamierzasz prowadzić małą jednoosobową szkołę jazdy z jednym samochodem. Oblicz wtedy dokładnie ilu potrzebujesz w miesiącu kursantów aby pokryć koszty i zarobić.

REKLAMA

Możesz też od razu myśleć o większym przedsięwzięciu: kilku instruktorów, kilka samochodów (wtedy pewnie najkorzystniejszy będzie leasing), kursy poranne, wieczorowe, weekendowe, może też kursy motocyklowe lub inne jeszcze kategorie prawa jazdy, czy też nauka jazdy dla niepełnosprawnych.

Kiedy podejmiesz taką decyzję zabierz się do przygotowania dobrego biznes planu (link biznes plan).

REKLAMA

Badanie rynku

Nim rozpoczniesz działalność powinieneś dobrze poznać warunki rynku na jakim zamierzasz działać i możliwości jakie może ci on dać. W odniesieniu sukcesu niezwykle pomocne będzie zrobienie badania rynku na jaki zamierzasz wejść. Szkół jazdy jest dużo, dlatego nim zaczniesz taką prowadzić dowiedz się czy masz szansę powodzenia na terenie, na którym zamierzasz działać.

Jeżeli w wybranej przez Ciebie okolicy działa już podobna firma, sprawdź dobrze czy druga bądź kolejna podobna ma rację bytu. Postaraj się wysondować ile pieniędzy osoby/firmy zainteresowane proponowanymi przez ciebie usługami są w stanie przeznaczyć na nie.

Pierwsza zasada jaka obowiązuje przy badaniu rynku, to nigdy nie zakładaj niczego „z góry” i nie wierz w opowieści z tzw. drugiej ręki, jeżeli ich nie sprawdzisz sam, no a już na pewno nie wierz reklamie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najprościej rzecz ujmując, badanie rynku polega na tym, że staramy się zdobyć możliwie najwięcej informacji o planowanym przedsięwzięciu, jego ewentualnym powodzeniu, jeszcze zanim poniesiemy zasadnicze koszty.

REKLAMA

Konkurencja

Warto w przeprowadzanym badaniu rynku dowiedzieć się jak najwięcej o konkurencji. Postaraj się znaleźć odpowiedzi na takie m.in. pytania jak:
1. Jak konkurencja angażuje się w obsługę klientów?
2. Czy są to profesjonaliści?
3. Jakie są ich mocne a jakie słabe strony?
4. Czy są jakieś niezagospodarowane obszary, które mógłbyś wykorzystać? (to pytanie warto połączyć/użyć w badaniu klientów: jakie są ich potrzeby, to rozmowa z nimi może podsunąć jakiś nowy pomysł)
5. Jakie konkurencja ma koszty?
6. Jaki mają personel (kwalifikacje)?
7. Jakie stosują zachęty dla klientów (rabaty, promocje itp.)?
8. Jak sprzedają swoje usługi (reklama, ulotki, ogłoszenia itp.)?

Oferta

Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii. To jest podstawowy cel do osiągnięcia Twoich klientów. Od Ciebie zależy jakie kursy będziesz oferował/do uzyskania jakiej kategorii prawa jazdy.

Prawo jazdy uprawnia do kierowania:
1) kategorii A - motocyklem;
2) kategorii A1 - motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3 i mocy nieprzekraczającej 11 kW;
3) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
b) pojazdem do 3,5 t, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
4) kategorii B1 - trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nieprzekraczającej 550 kg, z wyjątkiem motocykla;
5) kategorii C - pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
6) kategorii C1 - pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i nieprzekraczającej 7,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
7) kategorii D - autobusem, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
8) kategorii D1 - autobusem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 17 osób łącznie z kierowcą, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
9) kategorii T - ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami);
10) kategorii B+E, C+E lub D+E - pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą;
11) kategorii C1+E - zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w kategorii C1 i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego;
12) kategorii D1+E - zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w kategorii D1 i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego.
3. Prawo jazdy:
1) kategorii B i C+E lub B i D+E - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii B+E;
2) kategorii C+E i D - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii D+E;
3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;
4) kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E - uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami).

Kto może otrzymać prawo jazdy

Prawo jazdy otrzymuje osoba, jeżeli:
1) osiągnęła wymagany dla danej kategorii wiek;
2) uzyskała orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem, o ile jest ono wymagane;
3) odbyła wymagane dla danej kategorii szkolenie;
4) zdała z wynikiem pozytywnym egzamin państwowy wymagany dla danej kategorii;
5) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym ze względu na swoje więzi osobiste lub zawodowe albo przedstawi zaświadczenie, że studiuje od co najmniej sześciu miesięcy.

Wymagany dla danej kategorii wiek wynosi:
- 16 lat - dla kategorii A1, B1 lub T;
- 18 lat - dla kategorii A, B, B+E, C, C+E, C1 lub C1+E;
- 21 lat - dla kategorii D, D+E, D1 lub D1+E.

Osoba, która nie ukończyła 18 lat, może uzyskać prawo jazdy kategorii A1, B1 lub T za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów.

Co jest potrzebne oprócz dokumentów

• Samochód (kupiony za gotówkę, na kredyt, wzięty w leasing). Samochód musi być oczywiście taki sam jakie obowiązują na egzaminie w Twoim województwie. Pamiętaj o koniecznych przeróbkach samochodu związanych z dostosowaniem go do szkolenia kierowców (dodatkowe lusterka, pedały itd.; koszt ok. 1500 zł) oraz dla ewentualnego obniżenia kosztów związanych z wydatkami na paliwo ─ instalacja gazowa ─ cena ok. 2500 zł; (link –lokal)

• Do prowadzenia kursów niezbędna będzie sala wykładowa (sale wykładowe są wynajmowane często od szkół, bardzo często są to pracownie komputerowe. Można bowiem wówczas przetestować umiejętności kursantów, używając któregoś z programów komputerowych do nauki jazdy); (link – lokal)

• Plac manewrowy (własny lub wynajęty; Jako plac manewrowy można wynająć boisko szkolne, opustoszały po godzinach pracy parking zakładowy, lub - jeśli w danym miejscu można liczyć na stały dopływ nowych klientów - wydzierżawia plac od spółdzielni mieszkaniowej); (link- lokal)

• Następnym wydatkiem będą pomoce dydaktyczne. Istnieje kilka firm specjalizujących się w sprzedaży materiałów dla szkół jazdy. Najpotrzebniejsze materiały to: podręczniki, foliogramy, kasety wideo, programy komputerowe.
Np. www.abckierowcy.pl

Otwierając szkołę jazdy skorzystaj z ogólnie dostępnych informacji, na pewno pomogą Ci i ułatwią rozpoczęcie działalności.
Skorzystaj np. ze strony: www.prawojazdy.com.pl. Jest to strona internetowa miesięcznika motoryzacyjnego dla szkół jazdy. Znajdziesz tam wiele istotnych informacji: przepisy, testy, informacje o egzaminach, materiały szkoleniowe, sprzęt do prezentacji.

Warto też zajrzeć na stronę mojafirma.infor.pl/moto/prawo-jazdy - znajdziesz tam wszystkie potrzebne, aktualne informacje dot. uzyskania prawa jazdy.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA