reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Szkoła jazdy > Szkoła jazdy - pomysł

Szkoła jazdy - pomysł

Założenie w dzisiejszych czasach szkoły jazdy wydaje się być dobrym biznesem. Prawie każdy młody człowiek, który skończył lub w najbliższym czasie skończy 18 lat, marzy o zrobieniu prawa jazdy. Klientów nie powinno więc zabraknąć. Jedyny problem to ewentualna konkurencja.

Na początek powinieneś zdecydować, czy zamierzasz prowadzić małą jednoosobową szkołę jazdy z jednym samochodem. Oblicz wtedy dokładnie ilu potrzebujesz w miesiącu kursantów aby pokryć koszty i zarobić.

Możesz też od razu myśleć o większym przedsięwzięciu: kilku instruktorów, kilka samochodów (wtedy pewnie najkorzystniejszy będzie leasing), kursy poranne, wieczorowe, weekendowe, może też kursy motocyklowe lub inne jeszcze kategorie prawa jazdy, czy też nauka jazdy dla niepełnosprawnych.

Kiedy podejmiesz taką decyzję zabierz się do przygotowania dobrego biznes planu (link biznes plan).

Badanie rynku

Nim rozpoczniesz działalność powinieneś dobrze poznać warunki rynku na jakim zamierzasz działać i możliwości jakie może ci on dać. W odniesieniu sukcesu niezwykle pomocne będzie zrobienie badania rynku na jaki zamierzasz wejść. Szkół jazdy jest dużo, dlatego nim zaczniesz taką prowadzić dowiedz się czy masz szansę powodzenia na terenie, na którym zamierzasz działać.

Jeżeli w wybranej przez Ciebie okolicy działa już podobna firma, sprawdź dobrze czy druga bądź kolejna podobna ma rację bytu. Postaraj się wysondować ile pieniędzy osoby/firmy zainteresowane proponowanymi przez ciebie usługami są w stanie przeznaczyć na nie.

Pierwsza zasada jaka obowiązuje przy badaniu rynku, to nigdy nie zakładaj niczego „z góry” i nie wierz w opowieści z tzw. drugiej ręki, jeżeli ich nie sprawdzisz sam, no a już na pewno nie wierz reklamie.

Najprościej rzecz ujmując, badanie rynku polega na tym, że staramy się zdobyć możliwie najwięcej informacji o planowanym przedsięwzięciu, jego ewentualnym powodzeniu, jeszcze zanim poniesiemy zasadnicze koszty.

Konkurencja

Warto w przeprowadzanym badaniu rynku dowiedzieć się jak najwięcej o konkurencji. Postaraj się znaleźć odpowiedzi na takie m.in. pytania jak:
1. Jak konkurencja angażuje się w obsługę klientów?
2. Czy są to profesjonaliści?
3. Jakie są ich mocne a jakie słabe strony?
4. Czy są jakieś niezagospodarowane obszary, które mógłbyś wykorzystać? (to pytanie warto połączyć/użyć w badaniu klientów: jakie są ich potrzeby, to rozmowa z nimi może podsunąć jakiś nowy pomysł)
5. Jakie konkurencja ma koszty?
6. Jaki mają personel (kwalifikacje)?
7. Jakie stosują zachęty dla klientów (rabaty, promocje itp.)?
8. Jak sprzedają swoje usługi (reklama, ulotki, ogłoszenia itp.)?

Oferta

Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii. To jest podstawowy cel do osiągnięcia Twoich klientów. Od Ciebie zależy jakie kursy będziesz oferował/do uzyskania jakiej kategorii prawa jazdy.

Prawo jazdy uprawnia do kierowania:
1) kategorii A - motocyklem;
2) kategorii A1 - motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3 i mocy nieprzekraczającej 11 kW;
3) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
b) pojazdem do 3,5 t, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
4) kategorii B1 - trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nieprzekraczającej 550 kg, z wyjątkiem motocykla;
5) kategorii C - pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
6) kategorii C1 - pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i nieprzekraczającej 7,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
7) kategorii D - autobusem, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
8) kategorii D1 - autobusem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 17 osób łącznie z kierowcą, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
9) kategorii T - ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami);
10) kategorii B+E, C+E lub D+E - pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą;
11) kategorii C1+E - zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w kategorii C1 i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego;
12) kategorii D1+E - zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w kategorii D1 i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego.
3. Prawo jazdy:
1) kategorii B i C+E lub B i D+E - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii B+E;
2) kategorii C+E i D - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii D+E;
3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;
4) kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E - uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama