REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Dysk twardy
Dysk twardy
Czy.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszych czasach w zasadzie nikt już nie może sobie wyobrazić życia bez komputera, tak w firmie jak i w domu. Dlatego też w przypadku, gdy komputer nagle przestaje działać chcemy by ktoś szybko go naprawił.

Komputer i sprzęty z nim związane (np. drukarki, skanery i inne) stały się nieodzowną i niezbędną częścią życia wielu osób. Z komputerów korzystają różne grupy od uczniów, studentów, gospodyń domowych, osób starszych, po wielkie i małe firmy często korzystające z super profesjonalnego sprzętu i najnowszej technologii.

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób korzystających z komputerów mniej lub bardziej profesjonalnie dla własnej przyjemności zdobywa szeroką wiedzę z zakresu informatyki i nowych technologii. Nawet nie mając wykształcenia informatycznego są w stanie, korzystając na co dzień z komputera, rozwiązać pojawiające się problemy.

Cały czas powstają nowe specjalistyczne programy do obsługi np. dla coraz to innych grup zawodowych, powstają programy dla księgowych, prawników, tłumaczy, inżynierów, architektów, grafików. Rodzi się więc konieczność profesjonalnego instalowania i koordynowania działania tych programów a dla firm zarządzania funkcjonującymi sieciami czy wręcz najpierw tworzenie ich. 

Jednakże korzystanie ze sprzętu komputerowego niesie ze sobą też zagrożenia i sytuacje wręcz dramatyczne utraty ważnych danych przy awarii sprzętu czy zainfekowania wirusem. Wtedy staje się niezbędna pomoc specjalisty, który odzyska utracone dane, naprawi sprzęt, zarchiwizuje dużą ilość danych.

REKLAMA

Potrzeba korzystania z usług profesjonalistów z tej dziedziny stale rośnie. Szczególnie, że nie dysponujemy w Polsce zbyt dobrą obsługą w tym zakresie. Jeżeli ktoś otworzy profesjonalną firmę usług komputerowych ma dużą szansę po pewnym czasie zyskać stałych klientów i odnieść sukces. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzeba jednak zacząć od rozsądnej oceny własnych możliwości. Czy jesteś w stanie zając się obsługa firm, założyć poważną działalność, zatrudnić pracowników. Czy też skupisz się, przynajmniej na początku na samodzielnej obsłudze klientów indywidualnych i niewielkich firm działających w Twojej okolicy? Oto pierwszy wybór przed jakim staniesz planując swoją działalność.

Co jest potrzebne?

Największym wyzwaniem dla osoby, która chce zacząć działalność w tym biznesie jest posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności w zakresie obsługi i naprawy kompterów. Niezbędne, wymagane umiejętności będą zależały od skali świadczonych usług. 

Zazwyczaj działalność małej firmy usługowej zaczyna się od bezpłatnej pomocy niesionej rodzinie i znajomym na zasadzie przysługi. Gdy pomoc taka okazuje się być wartościową, to niejednokrotnie zaczyna się myśleć o profesjonalnym udzielania pomocy za konkretne pieniądze

Polecamy: Jak założyć firmę

Naturalnie jakieś wykształcenie informatyczne będzie tu ogromnie pomocne, ale niewątpliwie trzeba mieć to coś co powoduje że komputer jest nam bliski. Kosztujące setki czy tysiące złotych kursy komputerowe również są przydatne, ale podobnie jak "zwykłe" szkoły nie dają one pewności, że będziemy posiadali "to coś" pomagające osiągnąć sukces.

W uzupełnianiu wiedzy i poznawaniu nowych trendów przydadzą się również fora internetowe – szczególnie anglojęzyczne na których to zasób wiedzy jest wprost niewyobrażalny w porównaniu z forami w języku polskim.

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Warto korzystać z dostępnych portali internetowych na których można wymieniać opinie, dowiadywać się o nowościach rynkowych, sprzętowych, grach, programach, innych aktualnościach. Są tam dostępne pliki do pobrania, informacje o targach, dostępne newslettery. Przykładowo można wymienić:

www.pcmac.pl
www.thg.pl
www.computersun.pl
www.pccentre.pl

Od czego zacząć

Można przyjąć wariant minimum czyli komputer (laptop) – komputer taki powinien zapewniać podstawowe funkcje takie jak dostęp do internetu czy edytorów tekstu – i telefon aby klienci mieli stałą możliwość kontraktu.

Drugi wariant to oprócz komputera i telefonu, własna strona internetowa, która może być dobrą i praktyczną wizytówką przedsięwzięcia.

Samochód osobowy – chodzi o to aby móc dojechać do klienta oraz tam udzielić profesjonalnej pomocy. Lepsza mobilność jest zawsze atutem.

Kolejny niezbędny sprzęt to dodatkowy zaawansowany technicznie komputer (najlepiej laptop) – w celu świadczenia wydajniejszej pomocy oraz oferowania szerszego pakietu usług (testowanie oprogramowania, wydajne szyfrowanie i archiwizacja), dobrym pomysłem jest zakupienie lepszego niż przeciętny sprzętu.

Wydajny laptop to koszt rzędu pięciu tysięcy złotych. I jeszcze mobilny dostęp do sieci Internet (typu Blueconnect) – nie zawsze istnieje możliwość połączenia się z Internetem w domu klienta w celu na przykład pobrania dodatkowego oprogramowania do uszkodzonego komputera lub znalezienia pomocy na forum internetowym. W związku z tym profesjonalny technik zawsze powinien dysponować własnym bezprzewodowym dostępem do sieci Internet.

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Jakie świadczyć usługi?

Pomysłów na działalność może być wiele, ale niewątpliwie trzeba od czegoś zacząć, jeśli jesteś w tym nowy, zacznij od mniejszej ilość usług ale wykonuj je naprawdę profesjonalnie i szybko (komputer dla wielu osób jest niezbędny w pracy i jego utrata może być naprawdę dużym problemem) a następnie zyskując klientów, jeśli czujesz się na siłach wprowadzaj nowe usługi.

Twoja oferta może obejmować np.:
• Obsługę klientów indywidualnych (dojazd do domu)
• Obsługę małych i średnich firm – twoja okolica
• Usuwanie bieżących awarii komputerowych.
• Konfigurację komputera i urządzeń peryferyjnych.
• Modernizację sprzętu komputerowego.
• Konfigurację sieci typu LAN i WLAN (Wi-Fi).
• Konfigurację Internetu oraz programów pocztowych.
• Archiwizację danych
• Inne wybrane usługi.

Sprzęt serwisowy

Większość napraw komputerów sprowadza się do sprawdzenia podzespołów i ewentualnej podmianie na sprawny. Aby to móc zrobić warto mieć sporo rodzajów najpopularniejszego sprzętu. Aby mieć kilka płyt głównych, kilka dobrych zasilaczy, procesory, dyski twarde i pamięci trzeba wyłożyć około 2000 zł. Absolutną podstawą jest posiadanie w walizce przynajmniej dwóch dobrych zasilaczy, karty graficznej, baterii do płyty głównej i kilka pamięci.

Sporą częścią usług serwisowych będzie diagnozowanie problemów z software’m, instalacja oprogramowania czy usuwanie wirusów. W związku z tym na pewno wersje instalacyjne systemów operacyjnych mogą okazać się przydatne, pendrive lub przenośny dysk USB do zgrania danych w razie reinstalacji systemu, kilka płyt z programami serwisowymi. 

Obsługa firm

Firmy najczęściej oprócz standardowej obsługi sprzętu komputerowego chcą też mieć zapewniony serwis drukarek, kser, czy kas fiskalnych. Każda dodatkowa usługa to atut firmy. 

Firmy również szukają serwisantów od oprogramowania dla firm. Warto sprawdzić, jakie oprogramowanie jest wdrażane w twoim regionie i spróbować zostać jego serwisantem. Firmy tworzące i sprzedające oprogramowanie zazwyczaj oferują kursy i szkolenia dokształcające. Przy okazji można zająć się sprzedażą i wdrażaniem oprogramowania przez co zwiększyć i wzbogacić naszą ofertę. 

Firmy zazwyczaj nie chcą abyśmy z nimi współpracowali na zasadzie pogotowia komputerowego więc prędzej czy później powinniśmy zaproponować stałą opiekę nad sprzętem komputerowym i oprogramowaniem. Dlatego warto podpisać umowę serwisową.

W takiej umowie określamy za co odpowiadamy, ile raz w miesiącu powinniśmy się zjawić w firmie celem sprawdzenia poprawności działania sprzętu, czas reakcji i kwotę miesięcznej opłaty za usługę. Gdy już firma zdecyduje się na taką współpracę zapewne większość zakupów nowego sprzętu będzie przechodziło przez nas co również przyniesie nam wymierny zysk.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA