REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pralnia - finansowanie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów

REKLAMA

REKLAMA

Brak wystarczających środków finansowych, mających pomóc w urzeczywistnieniu Twojego pomysłu na własny biznes, może okazać się najważniejszą przeszkodą w jego realizacji. Rzadko jesteśmy w stanie dysponować własnymi środkami w wystarczającej wysokości. Dlatego też należy rozważyć kilka możliwości i oczywiście wykorzystać te najlepsze.

KREDYT BANKOWY

Być może zaczynając działalność gospodarczą będziesz potrzebował - nawet niewielkiego - kredytu np. na remont lokalu. Jako przedsiębiorca masz bardzo szeroką ofertę do wyboru.

Pamiętaj jednak, podejmując decyzję o wzięciu kredytu, aby nie iść do pierwszego lepszego banku (np. najbliżej położonego), przejrzyj oferty co najmniej kilku banków. Porównaj oprocentowanie, wysokości marż pobieranych przez bank, wysokości rat. To wszystko będzie dla Ciebie bardzo ważne. Skorzystaj ewentualnie z pomocy doradcy finansowego, który przedstawi Ci różne oferty.  Pamiętaj, że biorąc kredyt musisz go potem regularnie spłacać!

REKLAMA

Doradcy Finansowi:
www.Expander.pl
www.OpenFinance.pl
www.Finamo.pl
www.xelion.pl
www.goldfinance.pl
www.profity.com.pl
www.bezplatnidoradcy.pl
www.ackfinanse.pl
www.kredytdlafirm.pl
www.kredytydlafirm.pl

Banki:
www.pkobp.pl
www.kredytbank.pl
www.bph.pl
www.millenium.pl
www.multibank.pl
www.citibank.pl
www.ingbank.pl
www.polbank.pl
www.lukasbank.pl
www.wbk.pl

Sprawdź również inne oferty kredytowe np. Funduszu Mikro, powołanego w celu wspierania rozwoju mikroprzedsiębiorczości www.funduszmikro.pl.

REKLAMA

LEASING

Otwierając kwiaciarnię będziesz potrzebował odpowiedniego samochodu dostawczego, aby codziennie dowozić świeżekwiaty i inne akcesoria. Jeśli nie dysponujesz takim samochodembędziesz musiał go nabyć. Jeśli masz na ten cel przeznaczoną własnągotówkę w zasadzie nie ma problemu wybierasz odpowiadającą Ci markę iidziesz do salonu (jeśli ma to być nowy samochód) lub szukasz ofertsamochodów używanych i kupujesz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Znajdziesz się w trochę trudniejszej sytuacji gdy pieniędzy niemasz. Pozostaje Ci kredyt bankowy lub wygodniejsza forma dlaprzedsiębiorcy leasing.
Najkrócej można zdefiniować umowę leasingu wnastępujący sposób: polega ona na tym, że jedna strona(przedsiębiorca-leasingodawca), kupuje na warunkach określonych wumowie leasingu określoną rzecz od osoby trzeciej, którą oddajenastępnie drugiej stronie tej umowy (leasingobiorcy) na czas określony,do używania i pobierania pożytków. 

Inną możliwością leasingu jest po prostu zawarcie umowy, w którejjedna ze stron zobowiązuje się oddać do używania i pobierania pożytkówrzecz stanowiącą jej własność. Jest to tzw. forma leasingubezpośredniego, ze względu na to że jest zawierana bez przedsiębiorstwa„trzeciego” a leasingodawcą jest samo przedsiębiorstwo produkcyjne.

REKLAMA

Korzyści z leasingu
Finansowanie inwestycji wprzedsiębiorstwie w formie leasingu (np. samochodów dostawczych) wstosunku do innych form finansowania (np. poprzez kredyt bankowy) dajewiele korzyści.

Korzyści podatkowe
Leasing pozwalazmniejszyć obciążenia podatkowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisamipodatkowymi, wydatki ponoszone przez leasingobiorcę (korzystającego),stanowiące spłatę określonej w umowie wartości przedmiotu leasingu (np.samochodu), zalicza się do kosztów uzyskania przychodu.

W przypadku leasingu operacyjnego (częściej wybieranego przez małychi średnich przedsiębiorców), gdzie przedmiot leasingu zaliczany jest doskładników majątku leasingodawcy (finansującego), kosztem uzyskaniaprzychodu jest pełna kwota rat oraz cała opłata wstępna. Ratyleasingowe obniżają podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym, a więci wydatki leasingobiorcy.

Gdy zdecydujesz się na kupno samochoduze środków własnych lub ze środków pochodzących z kredytu, VAT będzieszmusiał zapłacić jednorazowo. Leasing samochodu pozwala rozłożyć podatekVAT na raty (VAT jest finansowany przez leasingodawcę i późniejdoliczany jest do miesięcznych rat leasingowych netto).
Płacony wtaki sposób VAT jest traktowany jako podatek naliczony, co pozwala wprzypadku samochodów osobowych kwotę podatku naliczonego stanowi 60proc. kwoty podatku określonej w fakturze. W tym przypadku kwotapodatku naliczonego nie może być jednak wyższa niż 6 000 zł.

Uproszczone procedury
Wprzeciwieństwie do standardowych procedur kredytowych firmy leasingowewymagają minimum formalności. Wymogi finansowe są dużo łagodniejsze.Najczęściej należy przedstawić podstawowe dokumenty ewidencyjne ifinansowe firmy. Nie jest wymagane zabezpieczenie. Czas oczekiwania nadecyzję o przyznaniu finansowania jest krótki, często tylkokilkugodzinny. Dodatkowo w pakietach zawarte jest ubezpieczeniesamochodu, jego rejestracja, czy nawet likwidacja szkody.

Możliwość niewielkiego zaangażowania kapitału własnego
Leasinggwarantuje dostęp do niezbędnych środków transportu bez ponoszeniawiększych nakładów finansowych. Firmy leasingowe oczekują niewielkichopłat wstępnych, często jest 5-10% wartości samochodu.

Oferty leasingowe
Nanaszym rynku znajdziesz wiele firm oferujących leasing samochodów.Zanim podejmiesz ostateczną decyzję zapoznaj się z ofertamiprzynajmniej kilku i wybierz najkorzystniejszą dla siebie.
www.autofirmowe.pl
www.leasing48.pl
www.leaseplan.pl
www.supercar.pl
www.finansowanietransportu.pl
www.goldfinance.pl
www.leasing.autoelf.pl


Środki unijne


Każda osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą może liczyćna wsparcie finansowe w formie dotacji unijnej swoich działań, podwarunkiem, że spełni określone wymagania oraz, że działalność ta jestpierwszą działalnością gospodarczą danej osoby (przy niektórychdotacjach istnieje wymóg nie prowadzenie działalności gospodarczejprzez określony czas przed złożeniem wniosku dotację). Osoby, którepodejmują działalność gospodarczą po raz kolejny, mogą ubiegać się odotacje jako działający przedsiębiorcy.

Chcąc uzyskać bezzwrotną dotację na rozpoczęciedziałalności gospodarczej nie możesz mieć zarejestrowanej działalnościzanim rozpoczniesz ubieganie się o dotacje.

Uwaga! Środki z Unii Europejskiej

Inwestując wartozastanowić się czy w Twoim regionie masz możliwość otrzymania środkówunijnych w formie dofinansowania działalności gospodarczej. Jest wieleprogramów rozwoju małej przedsiębiorczości.

Najprostsze posunięcie to wyprawa do miejscowego Urzędu Pracy iuzyskanie informacji o możliwościach uzyskania dofinansowania. Częstoodbywa się to w ten sposób, że przedstawia się biznes plan (druk dowypełnienia z biznes planem otrzymasz w urzędzie).

Szczegółowe zasady udzielania dotacji z Funduszu Pracy narozpoczęcie działalności gospodarczej określają regulaminy przyjęteprzez poszczególne Powiatowe Urzędy Pracy.

Pokaż że to Twój pomysł jest rewelacyjny, że warto wniego zainwestować, jeżeli na terenie na którym chcesz otworzyćkwiaciarnię funkcjonuje już inna pokaż czym będzie się Twojawyróżniała. Przyda Ci się to też później.

Chcąc otrzymać pieniądze trzeba być zarejestrowanym w UrzędziePracy. Dostając druki do wypełnienia musisz wiedzieć dokładnie na comają być przeznaczone środki z dotacji np. na wyposażenie takie jakkasa fiskalna, meble, urządzenia pralnicze.

Są UP, w których np. raz na miesiąc zbiera się komisja i decyduje ośrodkach. Może być tak jak np. w Mazowieckim UP, gdzie organizowane sąszkolenia „ABC działalności gospodarczej” realizowane w ramach projektu„Rynek Pracy Czeka”. Ich uczestnicy składają wnioski o przyznaniejednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej.

Wiele ważnych i ciekawych informacji znajdziesz w Internecie, m.in. na stronach:
www.funduszestrukturalne.gov.pl
www.fundusze-europejskie.pl


Poniżej przedstawiona zostaje lista instytucji (z adresamiinternetowymi), które zajmują się m.in. udzielaniem pożyczek wposzczególnych województwach małym i średnim przedsiębiorstwom. Naprezentowanych stronach znajdziesz informacje dotyczące pożyczek,niezbędne wnioski do pobrania.

Dolnośląskie - Agencja Rozwoju Regionalnego AGROREG S.A.  www.agroreg.com.pl

Lubelskie - Lubelska Fundacja Rozwoju - Agencja Rozwoju Regionalnego www.lfr.lublin.pl

Lubuskie - Stowarzyszenie Wspierania Małej Przedsiębiorczości www.swmpdobiegniew.pl

Łódzkie - Łódzka Agencja Rozwoju regionalnego S.A. www.larr.lodz.pl

Małopolskie - Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. www.marr.pl

Mazowieckie - Stowarzyszenie Rozwoju Przedsiębiorczości i Inicjatyw Lokalnych www.srp.pl

Opolskie Fundacja Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych www.fundacja.opole.pl

Podkarpackie Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. www.rarr.rzeszow.pl

Podlaskie Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego www.pfrr.bialystok.pl

Pomorskie Słupskie Stowarzyszenie Innowacji Gospodarczych i Przedsiębiorczości www.inkubator.slupsk.pl

Śląskie Fundusz Górnośląski S.A. www.fgrn.com.pl

Warmińsko-mazurskie Warmińsko - Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. www.rcb-olsztyn.pl

Wielkopolskie Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. www.warp.org.pl

Zachodniopomorskie Fundacja Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości www.fundacja.koszalin.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

REKLAMA

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA