REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć firmę pośrednictwa finansowego - formalności

Kioskprawny.pl
Kancelaria prawnicza
Jak założyć firmę pośrednictwa finansowego?
Jak założyć firmę pośrednictwa finansowego?

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli zamierzasz rozkręcić biznes w zakresie pośrednictwa finansowego, musisz, jak każdy inny świeżo upieczony przedsiębiorca, przebrnąć przez formalności związane z rejestracją działalności gospodarczej. Wbrew obiegowej opinii nie nastręcza to większych trudności. Niniejszy artykuł, pomyślany jako przewodnik dla osób rozpoczynających działalność, pomoże przejść przez wszystkie etapy rejestracji.

Wiele spośród zawartych w nim uwag będzie aktualna niedługo ponad miesiąc, w związku z uruchomieniem Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. Centralną ewidencję prowadzić będzie w systemie teleinformatycznym minister właściwy do spraw gospodarki Jeżeli obietnice Ministerstwa Gospodarki zostaną spełnione, to już od 1 lipca 2011 r. każdy będzie mógł zarejestrować działalność przez Internet, za pomocą formularza CEIDG. Niniejszy artykuł może być jednak w pełni użyteczny dla osób, które zamierzają zarejestrować działalność przed pierwszym lipca.

REKLAMA

Polecamy: Wszystko co powinieneś wiedzieć o CEIDG

REKLAMA

W pierwszej kolejności przyszły pośrednik finansowy, działający samodzielnie lub jako wspólnik spółki cywilnej, powinien udać się do urzędu gminy lub miasta, aby dokonać rejestracji w Ewidencji Działalności gospodarczej. Rejestracja wygląda w ten sposób, że wypełnia się formularz EDG-1, a następnie składa w tzw. jednym okienku. Aktualnie przy składaniu EDG-1 od wniosku nie trzeba uiścić opłaty administracyjnej. Warto, przed odwiedzeniem urzędu, pobrać formularz (pobierz formularz EDG-1) ze strony i wypełnić go w domu. Dzięki temu czas spędzony w urzędzie można ograniczyć do minimum.

Pewnym problemem może być oznaczenie w domu numeru PKD, tzn. Polskiej Klasyfikacji Działalności. Warto w związku z tym skorzystać z jednej z wielu internetowych wyszukiwarek PKD. Na podstawie EDG-1 przedsiębiorca zostaje wpisany do ewidencji działalności gospodarczej, Główny Urząd Statystyczny nadaje mu REGON, zostaje też zgłoszony do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jako płatnik składek, a informacja o rozpoczęciu działalności gospodarczej trafia również do właściwego urzędu skarbowego. W praktyce większość spośród wymienionych wyżej instytucji i tak trzeba odwiedzić, a zasada jednego okienka realizowana jest w ten sposób, że pomimo kilku stanowisk, tylko przy jednym z nich obsługiwani są interesanci.

REKLAMA

Drugim etapem jest odwiedzenie właściwego Urzędu Skarbowego. Chociaż według zasady „jednego okienka”, kopie wydanych przez organ ewidencyjny dokumentów oraz potwierdzone za zgodność z oryginałem kserokopie złożonego przez przedsiębiorcę wniosku EDG-1 (z załącznikami) przesyłane są w terminie 3 dni roboczych od daty wydania dokumentu do podanego przez przedsiębiorcę urzędu skarbowego, w wielu przypadkach konieczna jest wizyta w Urzędzie Skarbowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dotyczy to sytuacji, kiedy przyszły podatnik:
1) wybierze opodatkowanie w formie: karty podatkowej, ryczałtu ewidencjonowanego, podatku liniowego – przed dniem rozpoczęcia działalności,
2) wybierze rejestrację jako podatnik VAT – przed dniem dokonania pierwszej czynności opodatkowanej,
3) wybierze kwartalne wpłaty zaliczek na podatek dochodowy – przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej,
4) będzie ewidencjonował obrót za pomocą kas rejestrujących – przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania,
5) będzie prowadził działalność wyłącznie w formie spółki cywilnej – wtedy trzeba złożyć formularz NIP-2.

Powstaje w związku z tym pytanie, kiedy pośrednik finansowy musi być podatnikiem podatku VAT. Zasadniczo usługi kompleksowe, które są świadczone dla banków na podstawie umów o współpracę są zwolnione z VAT.

Jeżeli wcześniejsze etapy masz już za sobą, nie powinieneś zapominać o ZUS. Osoba prowadząca działalność gospodarczą, ma obowiązek zgłosić się w terminie 7 dni od daty rozpoczęcia działalności do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego (zgłoszenie ZUS ZUA albo ZUS ZZA), niezależnie od złożenia wniosku EDG-1, w formie elektronicznej lub pisemnej bezpośrednio do Zakładu.

Obowiązujące przepisy nie nakładają na przedsiębiorcę obowiązku posiadania rachunku bankowego. Jego brak uniemożliwi jednak działanie w charakterze pośrednika finansowego.

Rachunek firmowy będzie potrzebny nie tylko do dokonywania płatności wobec ZUS lub US, ale także do otrzymywania prowizji od kontrahentów.

Do założenia rachunku bankowego potrzebujesz:
1) dowodu osobistego,
2) kserokopii wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej,
3) kserokopii dokumentu nadania numeru REGON, wydanego przez GUS,
4) dokumentu poświadczającego posiadanie NIP ( w niektórych bankach),
5) pieczątki.

Polecamy: Jak założyć firmę pośrednictwa finansowego - nawiązywanie współpracy

Z założeniem działalności gospodarczej często wiąże się konieczność wynajęcia lokalu, w którym działalność ma być prowadzona. Od przedsiębiorcy zależy, czy będzie działał jako doradca mobilny, czy też zamierza wynająć lokal, w którym będzie obsługiwał interesantów. Zarówno podjęcie decyzji o sposobie prowadzenia działalności (tzn. mobilnie czy stacjonarnie), jak i ewentualnie wybór lokalu, ma strategiczne znaczenie. W związku z tym umowa najmu powinna być skonsultowana z prawnikiem lub osobą mającą duże doświadczenie w prowadzeniu działalności. To samo dotyczy umowy agencyjnej i franczyzy. Pozwoli to uniknąć błędów, które, szczególnie w pierwszym etapie działalności, mogą przyczynić się do utraty płynności finansowej.

Na koniec warto zaznaczyć, że do prowadzenia działalności polegającej na pośrednictwie, czy nawet doradztwie finansowym, nie są potrzebne żadne szczególne pozwolenia czy udokumentowanie kompetencji.

W praktyce zawód doradcy finansowego często mylony jest z zawodem doradcy inwestycyjnego. Jest to oczywiście nieporozumienie. Aby zostać doradcą inwestycyjnym, należy zdać trudny, trzyetapowy egzamin organizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego, w toku którego kandydat musi wykazać się dużą wiedzą z określonych dziedzin. Posiadanie takiej wiedzy nie jest konieczne, aby pośredniczyć w udzielaniu kredytów i pożyczek.

Polecamy: Jak założyć firmę pośrednictwa finansowego - pomysł

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA