| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Pośrednictwo finansowe > Jak założyć firmę pośrednictwa finansowego - pomysł

Jak założyć firmę pośrednictwa finansowego - pomysł

Osoby poszukujące pomysłu na biznes, którego rozkręcenie nie niesie za sobą konieczności dokonania wysokich inwestycji na początkowym etapie i ponoszenia znacznych kosztów miesięcznych, powinny w pierwszej kolejności rozważyć wszelkie formy pośrednictwa handlowego. Ekspert omawia branżę pośrednictwa finansowego.

Często spotykane plakaty z wyrywanymi karteczkami świadczą o tym, że jest to raczej produkt impulsywny, po który sięgają osoby chcące szybko uzyskać gotówkę. Oferowanie tzw. chwilówek nie wydaje się prestiżowe w przeciwieństwie do np. inwestycji w wino w beczkach czy papiery wartościowe i przez wiele osób może być uznane za wątpliwe moralnie. Z całą pewnością jednak na prywatne pożyczki zawsze znajdą się chętni, bez względu na koniunkturę.

Polecamy: Wybór formy opodatkowania dochodów firmy

Pośrednictwo finansowe często traktowane jest jako dodatkowe źródło dochodów. Sprzedawcy sprzętu użytecznego przy prowadzeniu działalności gospodarczej, np. komputerów, mogą nawiązać współpracę z firmami leasingowymi, dzięki czemu ich klientom łatwiej będzie kupować wyposażenie firm. Standardem jest współpraca punktów detalicznych z systemami sprzedaży ratalnej. Pośrednicy w obrocie nieruchomościami oferują zazwyczaj swoim klientom kredyty hipoteczne.

Coraz popularniejszym zjawiskiem jest łączenie usług księgowych czy prawniczych z pośrednictwem finansowym. Wiedza prawników, podobnie jak zdolności analityczne księgowych, bywają przydatne przy wyborze odpowiedniego ubezpieczenia czy znalezieniu bezpiecznego sposobu finansowania. W bardzo małych miejscowościach pośrednictwo finansowe często bywa łączone z prowadzeniem sklepu, kolektury Totalizatora Sportowego czy nawet usług fryzjerskich.

Sprzyja temu okoliczność, że wiele instytucji finansowych nie wymaga realizowania sztywno określonych wolumenów sprzedaży. W dzisiejszych czasach już prawie nikt nie pamięta, że banki spółdzielcze i spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe, wywodzą się od przyparafialnych kas, którymi pod koniec XIX i na początku XX w. zarządzali księża wspólnie z zaangażowanymi parafianami, nazywanych również "stefczykówkami" czy też "rajfajzenówkami". Można więc śmiało postawić tezę, że traktowanie usług finansowych jako pobocznej działalności ma bardzo bogatą tradycję.

Oczywiście nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Decyzja w tym przedmiocie zależeć będzie od takich czynników, jak konkurencja na lokalnym rynku, wiedza i zainteresowania adepta pośrednictwa, nawiązane przez niego kontakty biznesowe.

W przypadku osób rozpoczynających przygodę z pośrednictwem, więcej argumentów przemawia za specjalizacją, zwłaszcza w miastach, gdzie istnieje duża konkurencja.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »