| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Pizzeria > Pizzeria - finansowanie

Pizzeria - finansowanie

Najczęściej zakładamy firmy za zaoszczędzone lub pożyczone pieniądze. Na małą pizzerię potrzeba co najmniej 150 tys. zł na początek. Warto też pomyśleć o funduszach pomocowych. Dobry pomysł bywa często nagradzany w postaci dotacji.

Środki unijne

Zakładając własną działalność gospodarczą można skorzystać z pomocy unijnej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Działanie 6.2. Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samo zatrudnienia.

W ramach tego funduszu można uzyskać nawet do 40 000 PLN bezzwrotnej pomocy na start firmy. Można liczyć również na ok. 1000 PLN dotacji pomostowej, wypłacanej co miesiąc przez 6 do 12 miesięcy od rozpoczęcia działalności.

Jednym z najważniejszych warunków skorzystania z tej dotacji jest nieprowadzenie działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 12 miesięcy licząc od dnia przystąpienia do programu. W tramach tego programu pewne grupy osób są preferowane jak np. osoby przed 25 rokiem życia i osoby powyżej 45 roku życia lub kobiety wchodzące po raz pierwszy na rynek pracy.

Jednakże jeśli nie spełniasz tych warunków nie oznacza to, że dotacji nie otrzymasz. W ramach tego programu fundusze otrzymuje się od razu, możesz dokonać potrzebnych zakupów, a dopiero na końcu rozlicza się wykorzystane środki.

Wszelkie niezbędne informacje uzyskasz w swoim Urzędzie Pracy.

Inną możliwością dofinansowania unijnego z jakiego możesz skorzystać jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Działania 3.1.2. Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw. Wysokość dotacji, jaką można uzyskać w ramach tego funduszu zależy od ilości miejsc pracy jaka zostanie utworzona po zrealizowaniu projektu.

W ramach tego programu pieniądze mogą uzyskać nie tylko firmy powstające ale również już działające. Dotację w ramach tego programu można otrzymać na projekty realizowane w gminach do max 20 tys. mieszkańców.

Wszelkich informacji o środkach unijnych w ramach tego projektu można uzyskać w regionalnych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Programy regionalne

Dofinansowanie można otrzymać też w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych działających w poszczególnych województwach. Dotacje w ramach programów regionalnych wypłacana jest w formie refundacji a to oznacza że najpierw musisz sfinansować całą inwestycję z własnych środków a dopiero potem starać się o zwrot środków.

Wiele ważnych i ciekawych informacji znajdziesz w Internecie. M.in. na stronach:
www.funduszestrukturalne.gov.pl
www.fundusze-europejskie.pl


Poniżej przedstawiona zostaje lista instytucji (z adresami internetowymi), które zajmują się m.in. udzielaniem pożyczek w poszczególnych województwach małym i średnim przedsiębiorstwom. Na prezentowanych stronach znajdziesz informacje dotyczące pożyczek, niezbędne wnioski do pobrania.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »