REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pizzeria - finansowanie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Pizzeria - finansowanie
Pizzeria - finansowanie

REKLAMA

REKLAMA

Najczęściej zakładamy firmy za zaoszczędzone lub pożyczone pieniądze. Na małą pizzerię potrzeba co najmniej 150 tys. zł na początek. Warto też pomyśleć o funduszach pomocowych. Dobry pomysł bywa często nagradzany w postaci dotacji.

Środki unijne

Zakładając własną działalność gospodarczą można skorzystać z pomocy unijnej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Działanie 6.2. Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samo zatrudnienia.

W ramach tego funduszu można uzyskać nawet do 40 000 PLN bezzwrotnej pomocy na start firmy. Można liczyć również na ok. 1000 PLN dotacji pomostowej, wypłacanej co miesiąc przez 6 do 12 miesięcy od rozpoczęcia działalności.

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z najważniejszych warunków skorzystania z tej dotacji jest nieprowadzenie działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 12 miesięcy licząc od dnia przystąpienia do programu. W tramach tego programu pewne grupy osób są preferowane jak np. osoby przed 25 rokiem życia i osoby powyżej 45 roku życia lub kobiety wchodzące po raz pierwszy na rynek pracy.

Jednakże jeśli nie spełniasz tych warunków nie oznacza to, że dotacji nie otrzymasz. W ramach tego programu fundusze otrzymuje się od razu, możesz dokonać potrzebnych zakupów, a dopiero na końcu rozlicza się wykorzystane środki.

Wszelkie niezbędne informacje uzyskasz w swoim Urzędzie Pracy.

Inną możliwością dofinansowania unijnego z jakiego możesz skorzystać jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Działania 3.1.2. Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw. Wysokość dotacji, jaką można uzyskać w ramach tego funduszu zależy od ilości miejsc pracy jaka zostanie utworzona po zrealizowaniu projektu.

W ramach tego programu pieniądze mogą uzyskać nie tylko firmy powstające ale również już działające. Dotację w ramach tego programu można otrzymać na projekty realizowane w gminach do max 20 tys. mieszkańców.

Wszelkich informacji o środkach unijnych w ramach tego projektu można uzyskać w regionalnych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Programy regionalne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dofinansowanie można otrzymać też w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych działających w poszczególnych województwach. Dotacje w ramach programów regionalnych wypłacana jest w formie refundacji a to oznacza że najpierw musisz sfinansować całą inwestycję z własnych środków a dopiero potem starać się o zwrot środków.

Wiele ważnych i ciekawych informacji znajdziesz w Internecie. M.in. na stronach:
www.funduszestrukturalne.gov.pl
www.fundusze-europejskie.pl


Poniżej przedstawiona zostaje lista instytucji (z adresami internetowymi), które zajmują się m.in. udzielaniem pożyczek w poszczególnych województwach małym i średnim przedsiębiorstwom. Na prezentowanych stronach znajdziesz informacje dotyczące pożyczek, niezbędne wnioski do pobrania.

Dolnośląskie Agencja Rozwoju Regionalnego AGROREG S.A.
WWW.agroreg.com.pl

Lubelskie Lubelska Fundacja Rozwoju - Agencja Rozwoju Regionalnego
WWW.lfr.lublin.pl

Lubuskie Stowarzyszenie Wspierania Małej Przedsiębiorczości
WWW.swmpdobiegniew.pl

Łódzkie Łódzka Agencja Rozwoju regionalnego S.A.
WWW.larr.lodz.pl

Małopolskie Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
WWW.marr.pl

Mazowieckie Stowarzyszenie Rozwoju Przedsiębiorczości i Inicjatyw Lokalnych
WWW.srp.pl

Opolskie Fundacja Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych
WWW.fundacja.opole.pl

Podkarpackie Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
WWW.rarr.rzeszow.pl

Podlaskie Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego
WWW.pfrr.bialystok.pl

Pomorskie Słupskie Stowarzyszenie Innowacji Gospodarczych i Przedsiębiorczości
WWW.inkubator.slupsk.pl

Śląskie Fundusz Górnośląski S.A.
WWW.fgrn.com.pl
Warmińsko-mazurskie Warmińsko - Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
WWW.rcb-olsztyn.pl

Wielkopolskie Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.
WWW.warp.org.pl

Zachodniopomorskie Fundacja Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości
WWW.fundacja.koszalin.pl


Kredyt

Być może zaczynając działalność gospodarczą będziesz potrzebował - nawet niewielkiego - kredytu np. na remont lokalu. Jako przedsiębiorca masz bardzo szeroką ofertę do wyboru

Pamiętaj jednak, podejmując decyzję o wzięciu kredytu, aby nie iść do pierwszego lepszego banku (np. najbliżej położonego), przejrzyj oferty co najmniej kilku banków. Porównaj oprocentowanie, wysokości marż pobieranych przez bank, wysokości rat. To wszystko będzie dla Ciebie bardzo ważne. Skorzystaj ewentualnie z pomocy doradcy finansowego, który przedstawi Ci różne oferty.

Pamiętaj, że biorąc kredyt musisz go potem regularnie spłacać!

Doradcy Finansowi:
WWW.Expander.pl
WWW.OpenFinance.pl
WWW.Finamo.pl
WWW.xelion.pl
WWW.goldfinance.pl
WWW.profity.com.pl
WWW.bezplatnidoradcy.pl
WWW.ackfinanse.pl
WWW.kredytdlafirm.pl
WWW.kredytydlafirm.pl

Banki:
WWW.pkobp.pl
WWW.kredytbank.pl
WWW.bph.pl
WWW.millenium.pl
WWW.multibank.pl
WWW.citibank.pl
WWW.ingbank.pl
WWW.polbank.pl
WWW.lukasbank.pl
WWW.wbk.pl

Sprawdź również inne oferty kredytowe np. Funduszu Mikro, powołanego w celu wspierania rozwoju mikroprzedsiębiorczości
WWW.funduszmikro.pl.

Anna Konarzewska-Żuczek

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

REKLAMA

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA