| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Optyk > Optyk – pomysł

Optyk – pomysł

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma kłopoty z oczami, nawet idąc ulicą widać jak wiele osób chodzi w okularach i to nie tylko osoby starsze ale coraz więcej młodych ludzi. Coraz więcej też czasu poświęcamy siedzeniu przed komputerem. U jednych wynika to z konieczności – wykonywanej pracy, u innych – dzieci, młodzieży ten czas to surfowanie po Internecie czy granie w gry. Nie zdając sobie sprawy pewnego dnia zauważamy konieczność wizyty u okulisty a ta niejednokrotnie prowadzi do kolejnej wizyty, tym razem u optyka.

Trzeba podkreślić, że dobieranie szkieł, oprawek okularów, soczewek kontaktowych wymaga wysokich umiejętności i specjalistycznego sprzętu. Chociaż salon optyczny może otworzyć każdy – bez względu na kwalifikacje, to chcąc odnieść sukces w tej branży i mieć zadowalające obroty, to nie każdy powinien się za to brać.

Wiemy, że wzrok powinno się sprawdzać co dwa lata, przy niektórych wadach częściej. Wiele osób noszące okulary wymienia je co jakiś czas (badania podają, że statystycznie co dwa, trzy lata). Osoby używające szkieł kontaktowych muszą odwiedzać salon optyczny co kwartał lub nawet częściej.

Przeczytaj też: Pomysły na firmę - skąd czerpać

Otwierając salon optyczny trzeba też pamiętać, że jak w wielu innych dziedzinach również tu moda zmienia się co kilka lat (a jeśli chodzi o okulary przeciwsłoneczne nawet częściej). Wtedy w zasadzie cały asortyment trzeba wyprzedać, zwykle po bardzo obniżonej cenie. Ale można być spokojnym, gdyż w tej branży uwzględniając różnicę między kosztami, a ceną zarobek będzie i to niemały (dla przykładu: koszt wytworzenia plastikowych oprawek kształtuje się już od kilku złotych, a metalowych od ok. 50 zł. Zaś ceny w sklepach kształtują się od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy.).

Biorąc pod uwagę, że około 1/3 Polaków nosi okulary i jest to najczęściej kwestia zdrowia można mieć pewien stopień pewności, że otwarcie salonu optycznego to dobry interes.
Biorąc również pod uwagę fakt, że choć wydaje się to dziwne to w Polsce wykonywaniem okularów mogą zajmować się osoby niemające do tego żadnych kwalifikacji. A więc salon optyczny może otworzyć praktycznie każdy.

Tą branżą rządzi dosłownie zasada swobody działalności gospodarczej. Od kilku lat są plany wprowadzenia ustawy regulującej m.in. te kwestie ale jak na razie nic nie wskazuje na to, że ustawa taka wejdzie w najbliższym czasie w życie. Oczywiście i bez uregulowań prawnych wiadomo, że aby klient był dobrze obsłużony, trzeba być profesjonalistą, nieustannie śledzić rynek i pojawiające się nowe produkty. To osoba obsługująca klienta powinna mu doradzić, czy podpowiedzieć co wybrać.

Wyjątkiem są salony, które zdecydują się podpisać umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wówczas wymagane jest aby właściciel lub osoba zatrudniona w salonie miała odpowiednie wykształcenie dające kwalifikacje optyka lub optometry, ale takich salonów jest bardzo mało, gdyż refundacja z funduszu pary podstawowych okularów to mniej niż 10 zł, przy średniej cenie okularów 350 zł, jest śmieszną kwotą, gdyż zwykły rabat w salonie jest często wyższy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »