| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak założyć stację benzynową - koncesja

Jak założyć stację benzynową - koncesja

Przy chęci założenia stacji benzynowej przedsiębiorca musi starać się o uzyskanie koncesji. Decydując się na prowadzenie takiej działalności gospodarczej musi spełnić szereg innych wymogów. Jak założyć stację benzynową?

Wniosek o koncesję

Wniosek o przyznanie koncesji na  sprzedaż paliw powinno się złożyć do prezesa Urzędu Regulacji Energetyk.  Ustawodawca nie przewiduje określonego formularza jaki powinno się złożyć jednak musi on zawierać: określenie koncesjonowanego przedmiotu działalności oraz projektu planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zaopatrzenia na paliwa, poinformowanie o dotychczasowej działalności wnioskodawcy, określenie czasu, na jaki koncesja ma być udzielona (koncesji udziela się na czas oznaczony, nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 50 lat), określenie środków, jakimi dysponuje podmiot ubiegający się o koncesję, w celu zapewnienia prawidłowego wykonywania działalności objętej wnioskiem, oznaczenie wnioskodawcy, jego siedziby, numeru NIP, numeru w rejestrze przedsiębiorców lub ewidencji.

Miejsce wypłaty wynagrodzenia – jak określić?

Opłaty i czas wydania koncesji

Gdy już dostaniemy wymarzona koncesje musimy ponieść opłaty a będą to: około 600 zł opłaty skarbowej poniesionej jednorazowo i opłaty corocznej stanowiącej wysokość iloczynu przychodów uzyskanych z działalności objętej koncesją oraz współczynnika opłat (0,0006 dla energii elektrycznej, ciepła i paliw gazowych oraz 0,0004 dla pozostałych paliw), przy czym opłata ta nie może być mniejsza niż 200 zł i nie większa niż 1.000.000 zł.

Organ wydający koncesje ma od 30 do 60 dni na jej wydanie zakładając, że nie będziemy wzywani do uzupełnienie braków formalnych.

Porozmawiaj na Forum

Lokalizacja stacji benzynowej

Mamy do wyboru dwie możliwości albo wybudować od zera albo kupić gotową.

Pierwsze rozwiązanie jest bardzo długim procesem. Musimy posiadać tytuł prawny gruntu, na którym zamierzamy wybudować stację, konieczne jest posiadanie miejscowego planu zagospodarowania, uzyskanie zgody na budowę stacji wraz z projektem określającym warunki techniczne stacji czy uzyskać pozwolenie na eksploatowanie.

Decydując się na przejęcie stacji musimy starać się o ponowne wydanie koncesji. Jednak rozwiązanie to jest o tyle ciekawą propozycja, że nie musimy martwic się skomplikowanymi regulacjami prawa budowlanego. Kupując gotowy obiekt można uzyskać promesę Urzędu Regulacji Energetyk albo wejście do spółki nabywając udziały jak wspólnik.

Kontrola działalności

Nasza działalność będzie z pewnością kontrolowana przez różne organy administracji publicznej m.in. w zakresie prawidłowo wydawanego paliwa czy sprawności urządzeń aby nie zaszkodzić środowisku. Przez pierwsze 30 lat eksploatacji wykonuje się kontrolę co 10 lat, następnie co 6 lat.

Jak założyć gabinet kosmetyczny – krok po kroku

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »