REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć stację benzynową - koncesja

Konrad Marszałek
Koncesja przy zakładaniu stacji benzynowej
Koncesja przy zakładaniu stacji benzynowej
Nissan

REKLAMA

REKLAMA

Przy chęci założenia stacji benzynowej przedsiębiorca musi starać się o uzyskanie koncesji. Decydując się na prowadzenie takiej działalności gospodarczej musi spełnić szereg innych wymogów. Jak założyć stację benzynową?

Wniosek o koncesję

Wniosek o przyznanie koncesji na  sprzedaż paliw powinno się złożyć do prezesa Urzędu Regulacji Energetyk.  Ustawodawca nie przewiduje określonego formularza jaki powinno się złożyć jednak musi on zawierać: określenie koncesjonowanego przedmiotu działalności oraz projektu planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zaopatrzenia na paliwa, poinformowanie o dotychczasowej działalności wnioskodawcy, określenie czasu, na jaki koncesja ma być udzielona (koncesji udziela się na czas oznaczony, nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 50 lat), określenie środków, jakimi dysponuje podmiot ubiegający się o koncesję, w celu zapewnienia prawidłowego wykonywania działalności objętej wnioskiem, oznaczenie wnioskodawcy, jego siedziby, numeru NIP, numeru w rejestrze przedsiębiorców lub ewidencji.

REKLAMA

Miejsce wypłaty wynagrodzenia – jak określić?

Opłaty i czas wydania koncesji

Gdy już dostaniemy wymarzona koncesje musimy ponieść opłaty a będą to: około 600 zł opłaty skarbowej poniesionej jednorazowo i opłaty corocznej stanowiącej wysokość iloczynu przychodów uzyskanych z działalności objętej koncesją oraz współczynnika opłat (0,0006 dla energii elektrycznej, ciepła i paliw gazowych oraz 0,0004 dla pozostałych paliw), przy czym opłata ta nie może być mniejsza niż 200 zł i nie większa niż 1.000.000 zł.

Organ wydający koncesje ma od 30 do 60 dni na jej wydanie zakładając, że nie będziemy wzywani do uzupełnienie braków formalnych.

Porozmawiaj na Forum

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lokalizacja stacji benzynowej

Mamy do wyboru dwie możliwości albo wybudować od zera albo kupić gotową.

REKLAMA

Pierwsze rozwiązanie jest bardzo długim procesem. Musimy posiadać tytuł prawny gruntu, na którym zamierzamy wybudować stację, konieczne jest posiadanie miejscowego planu zagospodarowania, uzyskanie zgody na budowę stacji wraz z projektem określającym warunki techniczne stacji czy uzyskać pozwolenie na eksploatowanie.

Decydując się na przejęcie stacji musimy starać się o ponowne wydanie koncesji. Jednak rozwiązanie to jest o tyle ciekawą propozycja, że nie musimy martwic się skomplikowanymi regulacjami prawa budowlanego. Kupując gotowy obiekt można uzyskać promesę Urzędu Regulacji Energetyk albo wejście do spółki nabywając udziały jak wspólnik.

Kontrola działalności

Nasza działalność będzie z pewnością kontrolowana przez różne organy administracji publicznej m.in. w zakresie prawidłowo wydawanego paliwa czy sprawności urządzeń aby nie zaszkodzić środowisku. Przez pierwsze 30 lat eksploatacji wykonuje się kontrolę co 10 lat, następnie co 6 lat.

Jak założyć gabinet kosmetyczny – krok po kroku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA