| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Absolwent i działalność gospodarcza- skąd wziąć na to pieniądze?

Absolwent i działalność gospodarcza- skąd wziąć na to pieniądze?

Wielu absolwentów ma problemy ze znalezieniem pracy. Wydaje się, że idealną alternatywą dla takich osób jest otworzenie własnej firmy. Ale skąd wziąć na to pieniądze? Gdzie szukać finansowego wsparcia?

Wśród większości młodych osób istnieje przekonanie, iż nadmierna biurokracja, skomplikowane podatki i przepisy rachunkowe, duża konkurencja, trudności w uzyskaniu kredytu stoją na przeszkodzie do otwarcia własnego biznesu. Jednak mimo wszelkich trudności ponad 30% wszystkich zarejestrowanych w Polsce firm jest prowadzonych przez osoby, które nie ukończyły 30 roku życia. Błyskawicznie rośnie liczba młodych przedsiębiorców. Eksperci tłumaczą uruchomieniem dotacji, które już od kilku lat można dostać w celu założenia i rozwoju własnego przedsiębiorstwa. Zatem rodzi się pytanie gdzie szukać pieniędzy na własny biznes? Do najbardziej popularnych programów finansowania nowych przedsięwzięć należą:

  • Program Operacyjny Kapitał Ludzki- celem tego programu jest pełne wykorzystanie potencjału zasobów ludzkich poprzez wzrost zatrudnienia, podniesienie poziomu wykształcenia, zredukowanie obszarów wykluczenia społecznego oraz wsparcie budowy struktur administracyjnych państwa. W ramach uczestnictwa w tym programie można otrzymać wsparcie finansowe w kwocie do 40 000 zł jako bezzwrotna dotacja. Młody przedsiębiorca może również liczyć na wsparcie pomostowe przez 6 miesięcy.

Polecamy: Co to jest biznesplan?

  • Urząd Pracy- aby mieć możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe z PUP należy zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Wniosek o dotacje można złożyć już miesiąc po dokonaniu rejestracji. Kluczowe jest by przedstawić dobry biznesplan, który będzie ukazywał nie tylko zaangażowanie wnioskodawcy w całe przedsięwzięcie, ale również będzie przekonywał o posiadanych przez niego kompetencjach. W bieżącym roku kwota dotacji z PUP będzie wynosiła od 13 000zł do 20 000zł
  • Fundusz mikro- młodzi przedsiębiorcy mogą również liczyć na niskooprocentowaną pożyczkę na założenie i rozwój własnego biznesu w kwocie od 1 000zł do 150 000zł
  • Anioły biznesu- są to osoby, instytucje, które w zamian za określony procent udziałów inwestują w ciekawe pomysły na biznes. Na Polskim rynku najbardziej aktywnymi są IIF, Xevin Investments oraz Business Angels Seedfund. Dla Anioła biznesu najważniejszy jest pomysł, który wyróżnia się na tle branży, w której firma działa.

Trudno jest wprawdzie powiedzieć, ile z nowo utworzonych firm utrzyma się na obecnym rynku przez okres dłuższy niż rok. Ci najbardziej aktywni i przebojowi przetrwają najcięższy okres i będą się dalej rozwijać. Natomiast Ci, którzy mimo wszystko nie utrzymają się na rynku, z pewnością zdobędą doświadczenie a czas poświęcony na założenie własnego biznesu nie będzie czasem straconym.

Polecamy: Błędy związane z przygotowaniem biznesplanu

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »