REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Absolwent i działalność gospodarcza- skąd wziąć na to pieniądze?

Agata Mazur
Skąd wziąć pieniądze na działalność gospodarczą?
Skąd wziąć pieniądze na działalność gospodarczą?

REKLAMA

REKLAMA

Wielu absolwentów ma problemy ze znalezieniem pracy. Wydaje się, że idealną alternatywą dla takich osób jest otworzenie własnej firmy. Ale skąd wziąć na to pieniądze? Gdzie szukać finansowego wsparcia?

Wśród większości młodych osób istnieje przekonanie, iż nadmierna biurokracja, skomplikowane podatki i przepisy rachunkowe, duża konkurencja, trudności w uzyskaniu kredytu stoją na przeszkodzie do otwarcia własnego biznesu. Jednak mimo wszelkich trudności ponad 30% wszystkich zarejestrowanych w Polsce firm jest prowadzonych przez osoby, które nie ukończyły 30 roku życia. Błyskawicznie rośnie liczba młodych przedsiębiorców. Eksperci tłumaczą uruchomieniem dotacji, które już od kilku lat można dostać w celu założenia i rozwoju własnego przedsiębiorstwa. Zatem rodzi się pytanie gdzie szukać pieniędzy na własny biznes? Do najbardziej popularnych programów finansowania nowych przedsięwzięć należą:

REKLAMA

  • Program Operacyjny Kapitał Ludzki- celem tego programu jest pełne wykorzystanie potencjału zasobów ludzkich poprzez wzrost zatrudnienia, podniesienie poziomu wykształcenia, zredukowanie obszarów wykluczenia społecznego oraz wsparcie budowy struktur administracyjnych państwa. W ramach uczestnictwa w tym programie można otrzymać wsparcie finansowe w kwocie do 40 000 zł jako bezzwrotna dotacja. Młody przedsiębiorca może również liczyć na wsparcie pomostowe przez 6 miesięcy.

Polecamy: Co to jest biznesplan?

  • Urząd Pracy- aby mieć możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe z PUP należy zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Wniosek o dotacje można złożyć już miesiąc po dokonaniu rejestracji. Kluczowe jest by przedstawić dobry biznesplan, który będzie ukazywał nie tylko zaangażowanie wnioskodawcy w całe przedsięwzięcie, ale również będzie przekonywał o posiadanych przez niego kompetencjach. W bieżącym roku kwota dotacji z PUP będzie wynosiła od 13 000zł do 20 000zł
  • Fundusz mikro- młodzi przedsiębiorcy mogą również liczyć na niskooprocentowaną pożyczkę na założenie i rozwój własnego biznesu w kwocie od 1 000zł do 150 000zł
  • Anioły biznesu- są to osoby, instytucje, które w zamian za określony procent udziałów inwestują w ciekawe pomysły na biznes. Na Polskim rynku najbardziej aktywnymi są IIF, Xevin Investments oraz Business Angels Seedfund. Dla Anioła biznesu najważniejszy jest pomysł, który wyróżnia się na tle branży, w której firma działa.

Trudno jest wprawdzie powiedzieć, ile z nowo utworzonych firm utrzyma się na obecnym rynku przez okres dłuższy niż rok. Ci najbardziej aktywni i przebojowi przetrwają najcięższy okres i będą się dalej rozwijać. Natomiast Ci, którzy mimo wszystko nie utrzymają się na rynku, z pewnością zdobędą doświadczenie a czas poświęcony na założenie własnego biznesu nie będzie czasem straconym.

Polecamy: Błędy związane z przygotowaniem biznesplanu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA