REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O czym należy pamiętać przy podejmowaniu decyzji o założeniu firmy

O czym należy pamiętać przy podejmowaniu decyzji o założeniu firmy /shutterstock.com
O czym należy pamiętać przy podejmowaniu decyzji o założeniu firmy /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Chcesz założyć własną firmę, ale zastanawiasz się, jak to zrobić? Postaramy się Ci w tym pomóc i pokazać niezbędne kroki. O czym należy pamiętać?

Zanim zdecydujesz na przygodę z własnym biznesem, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Jeśli pracujesz na etacie, zastanów się, czy założenie firmy będzie bardziej opłacalne. Sprawdź, jakie koszty będą wiązać się z prowadzeniem firmy w porównaniu do etatu.

REKLAMA

Musisz również ustalić, ile pieniędzy musisz mieć na start firmy i kiedy zacznie ona przynosić zyski. Pomocny w tym będzie biznesplan.

Przemyśl też, czy chcesz prowadzić firmę samodzielnie, czy ze wspólnikiem. To jedna z najważniejszych decyzji, którą będziesz musiał podjąć już na starcie. Od niej zależeć będą m.in. Twoje obowiązki jak przedsiębiorcy.

Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych spraw, o których powinieneś pamiętać, zanim podejmiesz decyzję o własnej firmie.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zastanów się, czy opłaca Ci się zakładać firmę i czy będzie ona przynosiła oczekiwane zyski

Jeśli pracujesz na etacie i zastanawiasz się, czy bardziej opłacalne byłoby dla Ciebie przejście na samozatrudnienie, sprawdź jakie są koszty i obowiązki przy własnej działalności. W oszacowaniu kosztów i zysków z działalności pomoże Ci biznesplan.

Skorzystaj z doradztwa biznesowego

Zanim założysz firmę, skorzystaj z pomocy doświadczonych przedsiębiorców i ekspertów. Istnieje wiele ośrodków doradztwa i programów dla nowych firm – skorzystaj z nich! Przykładem może być m.in. Akademia PARP. Jeśli jesteś bezrobotny i myślisz o własnym biznesie, skontaktuj się ze swoim urzędem pracy.

Sprawdź, czy musisz rejestrować swoją firmę

Nie zawsze trzeba rejestrować działalność gospodarczą. Sprawdź, w jakich przypadkach powinieneś zakładać firmę. Jeśli wykonujesz drobną działalność, a Twoje przychody w całym roku nie przekroczą 50% płacy minimalnej, możesz prowadzić tzw. działalność nierejestrową i nie zgłaszać jej do urzędu.

Samodzielnie czy ze wspólnikiem? Wybierz odpowiednią formę działalności

Czy jesteś w stanie samodzielnie sfinansować start Twojego biznesu i jesteś pewien, że sam go sprawnie poprowadzisz? Wybór formy działalności (np. samozatrudnienie albo spółka) to jedna z najważniejszych decyzji przy zakładaniu firmy. Jeśli założysz spółkę, zyski i odpowiedzialność będą rozłożone na wspólników. Zanim założysz firmę, dowiedz się jakie rodzaje działalności możesz prowadzić, jakie są między nimi różnice (podatki, odpowiedzialność wspólników, księgowość, ZUS).

Zobacz: Finanse na start

Znajdź finanse na start

Przed startem zastanów się, czy masz odpowiednie środki na start firmy, zakup wyposażenia, towarów, wypłaty dla pracowników. Nie musisz finansować firmy całkowicie z własnych pieniędzy. Fundusze na rozpoczęcie działalności oferują m.in. urzędy pracy, ale również instytucje prowadzące programy dla młodych przedsiębiorców (np. Wsparcie w Starcie). Możesz skorzystać również z dofinansowania UE.

Nie wiesz jak założyć i prowadzić firmę? Skorzystaj z gotowych rozwiązań

Jeśli chcesz założyć własny biznes ale masz wątpliwości, czy dasz radę dobrze go prowadzić, możesz skorzystać z gotowych modeli prowadzenia firmy, takich jak np. franczyza albo działalność agencyjna.

Źródło: biznes.gov

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

    Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

    Kalendarz marketingowy – czym jest i jak może pomóc w działalności małej firmy?

    Co to jest kalendarz marketingowy? Jak można wykorzystać to narzędzie do marketingu internetowego małych i średnich firm?

    Polska największym producentem jabłek w UE. Jabłek jemy jednak mało

    Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej oraz 4. ich producentem na świecie. Mimo, że w naszym kraju tych owoców jest pod dostatkiem, a jabłko jest promowane jako owoc narodowy, jego spożycie nie rośnie. W gospodarstwach domowych zjada się rocznie ok. 11-12 kg jabłek na osobę.

    Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

    W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

    REKLAMA

    Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

    Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

    Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

    Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

    Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

    Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

    Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

    W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

    REKLAMA

    Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

    Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

    Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

    Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

    REKLAMA