| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Fitness > Fitness club - lokalizacja i lokal

Fitness club - lokalizacja i lokal

Dobra lokalizacja dla klubu fitness jest kluczowa. Modne np. są ostatnio inwestycje w centrach handlowych oraz kompleksach biurowych coraz więcej również powstaje fitness klubów w apartament owcach. Ale dobra lokalizacji może również oznaczać bliskość osiedli mieszkaniowych lub centrum danego miasta a ponadto dostępność miejsc parkingowych, środków komunikacji, otoczenie.

Gdzie otworzyć klub fitness?


Szukając odpowiedniego lokalu na fitness klub zwróć po prostu szczególną uwagę na lokalizację w pobliżu miejsc gdzie Twoi potencjalni klienci pracują bądź mieszkają.

Szansę powodzenia mają kluby powstające w hotelach, ale wtedy lokal może okazać się drogi, chociaż z drugiej strony ta strona turystyki rozwija się i hotele też chcą mieć coraz ciekawszą ofertę – może jest to jakiś punkt wyjścia i szansa na sukces.

Jeśli masz taką możliwość sprawdź czy klubu nie można otworzyć w pomieszczeniach szkoły, prywatnej uczelni, ośrodka kultury albo w ich bliski sąsiedztwie, będziesz miał wówczas zapewniony łatwy dostęp młodych klientów.

Wymagania wobec lokalu

Jeśli znalazłeś już dobrą lokalizację to musisz sprawdzić czy lokal spełnia wszystkie wymagania. Ważnym elementem znalezionego lokalu będzie jego powierzchnia. Opierając się na opiniach ekspertów lokal pod klub fitness  powinien mieć minimum 200 m kw, ale może mieć też 2000 m kw – wszystko zależy od Twojej koncepcji no i oczywiście możliwości finansowych.

Trzeba jednak zaznaczyć że otwierając klub powyżej 1000 m kw w ofercie powinna znaleźć się kompleksowa oferta, tzn. siłownia, aerobik, joga, indoor cycling, wellness, squash, barek etc.), kluby mniejsze powinny rozwijać węższą ofertę. Błędem jest upychanie na siłę zbyt dużej oferty w małym powierzchniowo klubie, jest tam po prostu zbyt ciasno. Klienci powinni mieć swobodę poruszania się.

Pamiętaj o uzyskaniu wszelkich wymaganych pozwoleń inspekcji budowlanej, straży pożarnej, sanepidu. Bez tego nie będziesz mógł rozpocząć działalności.

Lokal, który wybierzesz na fitness klub, musi mieć 3,3 m wysokości, odpowiednią wentylację, prysznice - jeden prysznic powinien przypadać na 15 osób, jedna umywalka na 5 osób, pomieszczenia socjalne z umywalką.

Przy takim przedsięwzięciu, jakim jest przystosowanie lokalu pod fitness klub, dobrym rozwiązaniem może okazać się zatrudnienie inspektora budowlanego (projektant z uprawnieniami), który będzie w stanie zająć się załatwieniem wszystkich niezbędnych dokumentów. Ma on możliwość przygotowania projektu - koszt ok. 3500 tys. zł - na wszystkie odbiory obiektu.

Szczegółowe przepisy dotyczące lokalu przeznaczonego na fitness klub znajdziesz w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (dzienniku ustaw z 2002 r. Nr 75, poz. 690 z późn. zmianami). W rozporządzeniu tym znajdziesz wszelkie wymagania sanitarne, przeciwpożarowe, bhp.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »