Niskoprocentowa pożyczka na założenie działalności gospodarczej
REKLAMA
REKLAMA
Weź pożyczkę na działalność i zostań swoim szefem
Od początku funkcjonowania programu udzielono pożyczek na działalność gospodarczą na łączną kwotę 279,67 mln zł. Powstało ponad 4000 firm. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać niskooprocentowaną pożyczkę na działalność gospodarczą?
REKLAMA
Niskooprocentowana pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej to jeden z instrumentów rynku pracy skierowany do osób zainteresowanych rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej realizowany przez pośredników finansowych wybieranych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Na rozpoczęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów usług doradczych i szkoleniowych, można otrzymać pożyczkę w wysokości do 100 proc. kosztów podjęcia działalności, nie wyższej jednak niż 20-krotność wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie do 96 784,80 zł
Polecamy: Split payment od 1 listopada 2019 r.
Oprocentowanie pożyczki jest stałe w całym okresie kredytowania i wynosi w skali roku 0,25 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski (0,44 proc. w skali roku), a dla poszukujących pracy niepozostających w zatrudnieniu lub niewykonujących innej pracy zarobkowej opiekunów osób niepełnosprawnych 0,1 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski.
Kto może ubiegać się o pożyczkę
O pożyczkę mogą ubiegać się osoby bezrobotne, poszukujący pracy absolwenci, studenci ostatniego roku studiów oraz poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu lub niewykonujący innej pracy zarobkowej opiekun osoby niepełnosprawnej.
Dodatkowe kryteria, które należy spełnić przy ubieganiu się o pożyczkę, to: niekaralność w okresie 2 lat poprzedzających złożenie wniosku za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, nieprowadzenie działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie dokumentów. Kryteria zawierają również warunek nieprzekroczenia pomocy de minimis.
Otrzymanie pożyczki wymaga również deklaracji, nie tylko zwrotu środków w określonym terminie, ale również niezawieszania działalności, przechowywania dokumentacji czy poddawania się kontroli.
Możliwość umorzenia części pożyczki
Okres spłaty pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej nie może być dłuższy niż 7 lat, z możliwością skorzystania z karencji w spłacie kapitału na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.
Po upływie co najmniej 3 miesięcy od rozpoczęcia spłaty pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej można ubiegać się o pożyczkę na utworzenie stanowiska pracy (do 29 035,44 zł).
Minister właściwy do spraw pracy może umorzyć jednorazowo należności z tytułu udzielonej pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej w kwocie pozostałej do spłaty pożyczki udzielonej na utworzenie pierwszego stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, wraz z odsetkami po spełnieniu określonych warunków.
Bezpłatne doradztwo i szkolenia
Osoby ubiegające się o pożyczkę na podjęcie działalności mogą korzystać z bezpłatnego doradztwa i szkoleń. Pośrednicy finansowi oraz współpracujące z nimi instytucje udzielają profesjonalnych usług doradczo-szkoleniowych z niezbędnego dla pożyczkobiorcy zakresu dotyczącego zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej.
Lista instytucji, które świadczą usługi doradcze i udzielają pożyczek oraz wniosek do pobrania znajdują się na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.
REKLAMA
REKLAMA