REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przebieg rekrutacji kandydatów na franczyzobiorców

Edyta Gajda
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Umowa franczyzy zawierana jest z reguły na okres kilku lat, nie jest to oczywiście regułą z uwagi na fakt iż każda z sieci określa to indywidualnie. Niektóre z funkcjonujących systemów franczyzowych nie udzielają wyłączności terytorialnej inne ściśle określają teren działalności przyszłego franczyzobiorcy. Franczyzobiorca, po odbyciu szkolenia, akceptacji oferty proponowanej przez daną sieć, zawarciu umowy franczyzy oraz zapłacie na rzecz franczyzobiorcy przewidzianych tą umową kwot licencyjnych może rozpoczynać działalność.

REKLAMA

Zanim jednak do tego dojdzie sieci oferujące systemy franczyzowe wnikliwie rekrutują potencjalnych partnerów franczyzowych. Istotnym jest podkreślenie faktu, że nieco inne aspekty brane są pod uwagę w przypadku systemów świadczących usługi, a inne w przypadku sieci handlowych.

REKLAMA

Franczyza usługowa to przede wszystkim jakość i marka. Franczyzodawca sprzedaje franczyzobiorcy licencję wraz z pomysłem na prowadzenie biznesu, a w zamian oczekuje przede wszystkim wysokich kwalifikacji, wiedzy oraz rzetelności. Ma to duże znaczenie, by w wyniku sprzedaży licencji do korzystania ze znaku firmowego nie utracił na jakości świadczonych usług oraz nie została zepsuta reputacja franczyzodawcy na rynku. Inaczej jest w przypadku franczyzowych sieci handlowych, które w ramach licencji sprzedają franczyzobiorcy pomysł na biznes oraz kontakty na kontrahentów, towar danej marki, wystrój punktów handlowych oraz, reklamę sieciową. Niezależnie jednak od rodzaju oferowanej franczyzy franczyzodawca wnikliwie dobiera potencjalnego partnera w osobie franczyzobiorcy.

Finanse we franczyzie...

REKLAMA

W niektórych systemach franczyzowych dobór związany jest również z kwestią finansową. Franczyzodawca przestrzega zasady, że pieniądze inwestowane przez Franczyzobiorcę muszą stanowić jego własność (nieobciążoną żadnymi roszczeniami) lub pochodzić z kredytu bankowego. Za pieniądze własne nie są uważane pożyczki prywatne, pieniądze uzyskane z zastawu na majątku prywatnym oraz kredyt hipoteczny uzyskany pod zastaw nieruchomości. Kwalifikacje wymagane od Franczyzobiorcy są zawsze najistotniejszą jednak kwestią doboru. Franczyzodawcy oferujący swe systemy poszukują ludzi przedsiębiorczych, którzy chcieliby pracować w ramach dużego zespołu, odnoszącego sukcesy, a jednocześnie posiadać własne przedsiębiorstwo i na bieżąco nim kierować.

Franczyzodawcy w większości wymagają od swych Franczyzobiorców pełnego poświęcenia czasu, wysiłku i zaangażowania w prowadzenie swojego punktu franczyzowego. Oznacza to, że Franczyzobiorca musi mieszkać w pobliżu siedziby działającego w sieci biznesu i na bieżąco bezpośrednio nim zarządzać. Dlatego też nie są zainteresowani inwestorami bądź osobami prowadzącymi wiele interesów. Szukają ludzi otwartych na rozwój, radzących sobie z zarządzaniem dużą grupą pracowników, zorientowanych na zadowolenie klientów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cechy dobrego franczyzobiorcy

Potencjalny franczyzobiorca powinien posiadać cechy takie jak duch przedsiębiorczości, silne pragnienie odniesienia sukcesu,umiejętności kierowania ludźmi oraz doświadczenie w prowadzeniu interesów i zarządzaniu. Większość franczyzodawców nie wymaga doświadczenia w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.Najistotniejsza jest chęć pełnego poświęcenia czasu i wysiłku bieżącemu zarządzaniu funkcjonowaniem jednostki franczyzowej. Franczyzodawca oczywiście ze swej strony zapewnia program szkoleniowy dla franczyzobiorców.

Weryfikacja kandydatów na franczyzobiorców odbywa się na podstawie określonych kryteriów. Jest to proces złożony i dość indywidualnie dopasowany do specyfiki oferowanego systemu franczyzowego. Każdy z franczyzodawców szuka dynamicznych osób gotowych zaangażować określone środki finansowe, swój czas oraz umiejętności by rozbudowywać sieć i trwale wzmacniać wizerunek i markę na danym obszarze.

Edyta Gajda
Auxilium S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA