REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przebieg rekrutacji kandydatów na franczyzobiorców

Edyta Gajda
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Umowa franczyzy zawierana jest z reguły na okres kilku lat, nie jest to oczywiście regułą z uwagi na fakt iż każda z sieci określa to indywidualnie. Niektóre z funkcjonujących systemów franczyzowych nie udzielają wyłączności terytorialnej inne ściśle określają teren działalności przyszłego franczyzobiorcy. Franczyzobiorca, po odbyciu szkolenia, akceptacji oferty proponowanej przez daną sieć, zawarciu umowy franczyzy oraz zapłacie na rzecz franczyzobiorcy przewidzianych tą umową kwot licencyjnych może rozpoczynać działalność.

REKLAMA

Zanim jednak do tego dojdzie sieci oferujące systemy franczyzowe wnikliwie rekrutują potencjalnych partnerów franczyzowych. Istotnym jest podkreślenie faktu, że nieco inne aspekty brane są pod uwagę w przypadku systemów świadczących usługi, a inne w przypadku sieci handlowych.

REKLAMA

Franczyza usługowa to przede wszystkim jakość i marka. Franczyzodawca sprzedaje franczyzobiorcy licencję wraz z pomysłem na prowadzenie biznesu, a w zamian oczekuje przede wszystkim wysokich kwalifikacji, wiedzy oraz rzetelności. Ma to duże znaczenie, by w wyniku sprzedaży licencji do korzystania ze znaku firmowego nie utracił na jakości świadczonych usług oraz nie została zepsuta reputacja franczyzodawcy na rynku. Inaczej jest w przypadku franczyzowych sieci handlowych, które w ramach licencji sprzedają franczyzobiorcy pomysł na biznes oraz kontakty na kontrahentów, towar danej marki, wystrój punktów handlowych oraz, reklamę sieciową. Niezależnie jednak od rodzaju oferowanej franczyzy franczyzodawca wnikliwie dobiera potencjalnego partnera w osobie franczyzobiorcy.

Finanse we franczyzie...

REKLAMA

W niektórych systemach franczyzowych dobór związany jest również z kwestią finansową. Franczyzodawca przestrzega zasady, że pieniądze inwestowane przez Franczyzobiorcę muszą stanowić jego własność (nieobciążoną żadnymi roszczeniami) lub pochodzić z kredytu bankowego. Za pieniądze własne nie są uważane pożyczki prywatne, pieniądze uzyskane z zastawu na majątku prywatnym oraz kredyt hipoteczny uzyskany pod zastaw nieruchomości. Kwalifikacje wymagane od Franczyzobiorcy są zawsze najistotniejszą jednak kwestią doboru. Franczyzodawcy oferujący swe systemy poszukują ludzi przedsiębiorczych, którzy chcieliby pracować w ramach dużego zespołu, odnoszącego sukcesy, a jednocześnie posiadać własne przedsiębiorstwo i na bieżąco nim kierować.

Franczyzodawcy w większości wymagają od swych Franczyzobiorców pełnego poświęcenia czasu, wysiłku i zaangażowania w prowadzenie swojego punktu franczyzowego. Oznacza to, że Franczyzobiorca musi mieszkać w pobliżu siedziby działającego w sieci biznesu i na bieżąco bezpośrednio nim zarządzać. Dlatego też nie są zainteresowani inwestorami bądź osobami prowadzącymi wiele interesów. Szukają ludzi otwartych na rozwój, radzących sobie z zarządzaniem dużą grupą pracowników, zorientowanych na zadowolenie klientów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cechy dobrego franczyzobiorcy

Potencjalny franczyzobiorca powinien posiadać cechy takie jak duch przedsiębiorczości, silne pragnienie odniesienia sukcesu,umiejętności kierowania ludźmi oraz doświadczenie w prowadzeniu interesów i zarządzaniu. Większość franczyzodawców nie wymaga doświadczenia w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.Najistotniejsza jest chęć pełnego poświęcenia czasu i wysiłku bieżącemu zarządzaniu funkcjonowaniem jednostki franczyzowej. Franczyzodawca oczywiście ze swej strony zapewnia program szkoleniowy dla franczyzobiorców.

Weryfikacja kandydatów na franczyzobiorców odbywa się na podstawie określonych kryteriów. Jest to proces złożony i dość indywidualnie dopasowany do specyfiki oferowanego systemu franczyzowego. Każdy z franczyzodawców szuka dynamicznych osób gotowych zaangażować określone środki finansowe, swój czas oraz umiejętności by rozbudowywać sieć i trwale wzmacniać wizerunek i markę na danym obszarze.

Edyta Gajda
Auxilium S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA