| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Egzekucja należności pien. > Hipoteka przymusowa, jako sposób zabezpieczenia wierzytelności

Hipoteka przymusowa, jako sposób zabezpieczenia wierzytelności

Hipoteka przymusowa na nieruchomości dłużnika, jest jednym ze sposobów zabezpieczenia wierzytelności, którą posiadamy wobec dłużnika. Nie przeceniając jej rangi i skuteczności, uznać jednak należy, iż jest to jeden z najlepszych źródeł zabezpieczenia wierzytelności.

Jeżeli przeciwko dłużnikowi z należącej do niego nieruchomości egzekucję będzie prowadził wyłącznie jeden wierzyciel, powyższa kolejność nie ma żadnego znaczenia. Jeżeli jednak egzekucję będzie prowadziło kilku wierzyciela, kolejność działania (najpierw wpis hipoteki, a potem wszczęcie egzekucji z nieruchomości) jest o tyle istotna, że nie korzystanie z pierwszeństwa zaspokojenia, jako wierzyciel hipoteczny spowoduje, iż wszyscy wierzyciele będą zaspokajani proporcjonalnie do wysokości ich wierzytelności, jeśli cena uzyskana ze sprzedaży nieruchomości nie wystarczy na pełne zaspokojenie wszystkich wierzycieli.

Komornik sprzedał nieruchomość dłużnika za kwotę 250.000 zł. Po odliczeniu kosztów postępowania egzekucyjnego, pozostała kwota 210.000 zł. Jest trzech wierzycieli, z których X ma wierzytelność na 100.000 zł, Y na kwotę 150.000 zł, zaś Z na kwotę 200.000 zł. Żaden z wierzycieli nie zabezpieczył swojej wierzytelności na hipotece dłużnika. Tak więc X otrzyma kwotę ok. 46.662 zł, Y otrzyma kwotę ok. 69.993 zł, zaś Z otrzyma kwotę ok. 93.324 zł. Gdyby Z zabezpieczył swoją wierzytelność na hipotece, otrzymałby całą kwotę 200.000 zł, zaś X i Y otrzymali by do podziału proporcjonalnego jedynie kwotę 10.000 zł.

Czytaj także

Ekspert:

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli dysponujemy tytułem wykonawczym przeciwko określonej osobie, a osoba ta jest właścicielem nieruchomości, wówczas do sądu prowadzącego księgę wieczystą danej nieruchomości należy złożyć wniosek o wpisanie hipoteki przymusowej.
Jeżeli dysponujemy tytułem wykonawczym przeciwko określonej osobie, a osoba ta jest właścicielem nieruchomości, wówczas do sądu prowadzącego księgę wieczystą danej nieruchomości należy złożyć wniosek o wpisanie hipoteki przymusowej.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »