REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poradnik przedsiębiorcy: co warto wiedzieć o sekurytyzacji?

Portal  Procesowy
Wydawcą portalu jest kancelaria Wardyński i Wspólnicy.
Sekurytyzacja wierzytelności / Fot. Fotolia
Sekurytyzacja wierzytelności / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca może zawrzeć z funduszem sekurytyzacyjnym umowę przelewu wierzytelności, jednak skuteczne przeniesienie na nabywcę wierzytelności prawa własności rzeczy sprzedanych oznaczonych co do gatunku może wymagać zawiadomienia dłużnika.

Czym jest sekurytyzacja?

Sekurytyzacja polega w uproszczeniu na nabywaniu wierzytelności i przekształcaniu ich w papiery wartościowe. Od strony prawnej kluczowym elementem transakcji sekurytyzacji jest nabycie wierzytelności. W tym celu zawierana jest umowa przelewu wierzytelności.

REKLAMA

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego wskutek zawarcia umowy przelewu na nabywcę wierzytelności przechodzą wszystkie związane z nią prawa. Chodzi tutaj m.in. o prawa wynikające z ustanowienia hipoteki i zastawu cywilnego oraz rejestrowego. Z reguły jednak przedsiębiorcy nie ustanawiają wspomnianych praw w celu zabezpieczenia bieżących należności handlowych powstałych z tytułu zrealizowanych umów sprzedaży. Wymagałoby to bowiem niewspółmiernych nakładów operacyjnych i finansowych w stosunku do wartości wierzytelności. Zamiast tego stosuje się zastrzeżenie własności rzeczy sprzedanej.

POBIERZ WZÓR: Umowa sprzedaży na raty z zastrzeżeniem prawa własności

Zastrzeżenie własności

Zastrzeżenie własności rzeczy sprzedanej polega na modyfikacji treści umowy sprzedaży w ten sposób, że własność rzeczy zostaje przeniesiona na kupującego dopiero z chwilą, gdy dokona on całkowitej zapłaty ceny. Skutkiem takiej modyfikacji jest pozostanie do czasu całkowitej zapłaty ceny prawa własności rzeczy sprzedanej przy sprzedawcy. Umożliwia to właścicielowi sprzedanej rzeczy odzyskanie tejże rzeczy, jeśli kupujący nie wywiąże się z obowiązku zapłaty ceny.

Zobacz serwis: Umowa sprzedaży

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wprowadzając taki zapis, należy jednak mieć świadomość, że przeniesienie prawa własności, nawet jeżeli stanowi ono warunek wykonywania praw związanych z zastrzeżeniem własności rzeczy sprzedanej, rządzone jest innymi przepisami niż przepisy o przelewie wierzytelności. Jeżeli bowiem przedmiotem umowy sprzedaży zawartej z zastrzeżeniem własności są rzeczy oznaczone tylko co do gatunku, do przeniesienia ich własności potrzebne jest obok umowy dodatkowo przeniesienie posiadania rzeczy. Inaczej mówiąc, w praktyce pojawia się wątpliwość, czy samo zawarcie umowy przelewu jednocześnie przenosi własność rzeczy sprzedanej z zastrzeżeniem własności, czy też potrzebne jest dokonanie dodatkowych czynności, tj. przeniesienie ich posiadania.

Wobec braku wyraźnych wskazówek w orzecznictwie najbezpieczniejszym rozwiązaniem wydaje się spełnienie przesłanek wymaganych zarówno dla dokonania przelewu wierzytelności, jak i dla przeniesienia własności rzeczy oznaczonych co do gatunku. W tym celu, obok zawarcia umowy przelewu, należałoby przenieść posiadanie rzeczy poprzez zawiadomienie posiadacza zależnego, czyli kupującego, o zmianie właściciela tejże rzeczy.

Autor: Maciej Dejak, Zespół Bankowości i Finansowania Projektów kancelarii Wardyński i Wspólnicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA