REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektromobilność i wsparcie dla najmłodszych firm - Impact ’18

Subskrybuj nas na Youtube
Elektromobilność i wsparcie dla najmłodszych firm - Impact ’18 /Fot. Fotolia
Elektromobilność i wsparcie dla najmłodszych firm - Impact ’18 /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na konferencji Impact'18 Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński rozmawiał o możliwościach współpracy m.in z przedstawicielami Volvo, Siemensa, Scanii i 500 Startups.

Międzynarodowe konferencje to nie tylko okazja do dyskusji na ważne tematy. Goście Impact ’18 rozmawiali o gospodarce cyfrowej, innowacjach i  startupach. Na marginesie takich wydarzeń uczestnicy spotykają się, by porozmawiać na przykład o możliwościach współpracy.

REKLAMA

Światowi giganci chcą brać udział w polskiej e-rewolucji

REKLAMA

Tematem, który zdominował rozmowy ministra z motoryzacyjnymi gigantami – Volvo i Scanią – była elektromobilność. Zarówno prezes Volvo Buses Håkan Agnevall, jak i wiceprezes Scanii Christian Levin zadeklarowali, że chcą wziąć udział w rozwoju elektromobilności w Polsce.

Volvo ma we Wrocławiu fabrykę i centrum badawczo-rozwojowe. Co ciekawe, wrocławski zakład jest największą fabryką autobusów Volvo w Europie. Powstają w niej kompletne autobusy miejskie, międzymiastowe i turystyczne, które firma eksportuje na cały świat.  Dostarcza je też do polskich miast. Elektryczne autobusy Volvo jeżdżą na przykład w Sosnowcu, Inowrocławiu.

Z kolei Scania produkuje autobusy w Słupsku. W fabryce powstają kompletne pojazdy, ale montowane są też podwozia autobusów modeli niskopodłogowych, które są następnie wysyłane do montowni w Europie, Afryce i Azji. W zakładzie jest zatrudnionych 500 pracowników.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elektrmobilność oczkiem w głowie rządu

Rząd stawia na rozwój elektromobilności. W jaki sposób? Na przykład poprzez zmiany w prawie. 22 lutego 2018 r. weszła w życie ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która ma upowszechnić transport elektryczny w Polsce. Rząd realizuje też program E-Bus, który uczyni z rynku produkcji elektrycznych autobusów silną branżę gospodarki. Do 2025 roku powstanie polski rynek autobusów elektrycznych o wartości co najmniej 2,5 miliarda złotych rocznie. Program zakłada też budowę Polskiego Autobusu Elektrycznego, którego kluczowe elementy będą produkowane w kraju przy wsparciu polskiego potencjału naukowo-badawczego. W 2017 w Polsce jeździło 79 e-busów, w 2019 będzie ich  około 430. Obecnie 62 samorządy wdrażają w transporcie publicznym autobusy elektryczne.

Strategiczna współpraca z Siemensem

Minister Kwieciński spotkał się też z panią prezes zarządu Siemensa w Polsce Dominiką Bettman. Rozmowa dotyczyła możliwości współpracy w kilku obszarach, na przykład inteligentnych miast, czystego powietrza i innowacji. Wspólne działania mają silne podstawy. W kwietniu 2017 roku ówczesne Ministerstwo Rozwoju podpisało porozumienie o strategicznej współpracy gospodarczej z Siemens. Efektem porozumienia są analizy dotyczące rozwoju innowacyjnych sektorów przemysłu.

Zobacz: Inwestycje

Wsparcie dla najmłodszych firm

REKLAMA

Rozmowa z Bedy Yang dotyczyła wspierania startupów. Pani Yang reprezentuje przedsiębiorstwo 500 Startups, które inwestuje właśnie w firmy na wczesnym etapie rozwoju. 500 Startups wsparło nieco więcej startupów niż mogłaby sugerować nazwa – około 2 tysiące. Dyskusja toczyła się wokół trzech pytań. Jak skutecznie wspierać startupy? Jak się to robi w Stanach Zjednoczonych? Jak doświadczenia amerykańskie można przenieść na europejski grunt?

Ostatnim punktem wizyty na konferencji była dynamiczna, nieformalna rozmowa przed publicznością (tak zwany fireside chat), którą poprowadził ekonomista dr Adam Czerniak. Temat to oczywiście rozwój startupów. Na Impact ’18 nie mógł być inny.

Konferencja Impact odbyła się 13-14 czerwca 2018 roku w Krakowie.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

REKLAMA

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

REKLAMA

Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

REKLAMA