Nowe prawo restrukturyzacyjne wejdzie w życie 1 lutego 2018
REKLAMA
REKLAMA
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o prawie restrukturyzacyjnym i kodeks postępowania administracyjnego - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.
REKLAMA
Zmiany w prawie restrukturyzacyjnym zawierają nowe przepisy o pomocy publicznej. Mają one umożliwić udzielenia wsparcia ze środków publicznych podmiotom objętym postępowaniem restrukturyzacyjnym, bez naruszenia przepisów prawa unijnego i bez konieczności zgłaszania tego Komisji Europejskiej, jako dozwolonej prawem unijnym pomocy publicznej.
REKLAMA
Zmiany w prawie restrukturyzacyjnym mają przede wszystkim na celu dostosowanie przepisów tej ustawy, dotyczących pomocy publicznej, do warunków sformułowanych przez Komisję Europejską w ramach postępowania notyfikacyjnego, dotyczącego polskiego "Programu pomocowego przewidującego udzielanie pomocy w celu ratowania i restrukturyzacji małych i średnich przedsiębiorców".
Zaproponowane w ustawie instrumenty prawne mają umożliwić sprawne funkcjonowanie systemu pomocy publicznej, jako efektywnego źródła wsparcia procedur restrukturyzacyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Wprowadzenie zmian pozwoli na wejście w życie wydanej przez KE warunkowo decyzji, pozwalającej na udzielanie pomocy publicznej bez konieczności indywidualnej notyfikacji Komisji Europejskiej.
Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach
REKLAMA
"Pomoc na restrukturyzację jest przeznaczona na zrealizowanie planu restrukturyzacyjnego, którego celem jest umożliwienie przedsiębiorcy funkcjonowania na rynku. Pomoc na ratowanie ma umożliwić przedsiębiorcy funkcjonowanie przez czas, jaki jest konieczny do przygotowania planu restrukturyzacji. Celem tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego jest odzyskanie przez przedsiębiorcę płynności, tak aby mógł on zaplanować i wdrożyć działania restrukturyzacyjne, które umożliwią mu odzyskanie długookresowej zdolności do konkurowania na rynku" - czytamy w komunikacie KP RP.
Dodano, że o pomoc na restrukturyzację będą mogli się ubiegać zarówno przedsiębiorcy objęci postępowaniem restrukturyzacyjnym, jak i ci, wobec których takie postępowanie nie jest prowadzone. "Natomiast o pomoc na ratowanie lub tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne będą mogli ubiegać się wyłącznie przedsiębiorcy, wobec których nie toczy się postępowanie restrukturyzacyjne" - podano.
Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, "w ustawie dokonano wydłużenia, do dnia 26 czerwca 2018 r., okresu vacatio legis przepisów ustawy z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne, przewidujących utworzenie Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości (pierwotnie miały one wejść w życie z dniem 1 lutego 2018 r.)".
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem regulacji dotyczących zmiany terminu utworzenia Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości, które wchodzą w życie z dniem 1 lutego 2018 r.
Zobacz: Prawo dla firm
REKLAMA
REKLAMA