REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Startupowcu, nie popełniaj moich błędów! Czego żałują prezesi?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kirill Bigai
Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online
Startupowcu, nie popełniaj moich błędów! Czego żałują prezesi? /Fot. Fotolia
Startupowcu, nie popełniaj moich błędów! Czego żałują prezesi? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości dobiegł końca. Z tej okazji w blisko 160 krajach na świecie,w tym także w Polsce, odbywały się darmowe warsztaty i prezentacje dedykowane młodym przedsiębiorcom oraz tym, którzy dopiero myślą o założeniu własnego biznesu. W ramach podsumowania poprosiliśmy dwóch właścicieli dużych spółek technologicznych o stworzenie dekalogu startupowicza.
  1. KEEP CALM AND DO YOUR RESEARCH
    Pamiętaj, że tworzysz produkt dla użytkowników i to od nich powinieneś zacząć – poznaj ich potrzeby oraz oczekiwania i to na nich bazuj, projektując swoją usługę. Nie działaj intuicyjnie, nie strzelaj ślepakami. Biznes to nie loteria, a Ty masz ograniczoną liczbę prób. Rozpoznanie potrzeb rynku i odbiorców jest punktem wyjścia każdego biznesu, który odniósł sukces.
  2. ZNAJDŹ LUDZI, KTÓRZY ZA TOBĄ PÓJDĄ
    Dobrze dobrany, lojalny zespół, który zna swoje słabe i mocne strony to klucz do sukcesu. Efektywność zespołu mierzy się nie tylko twardymi kompetencjami, ale także tym, jak dobrze znają swoje możliwości, czy potrafią się uzupełniać i zmierzać do wspólnego celu. Dobrze uformowany zespół oznacza nie tylko wysokie kompetencje i efektywność, ale też lojalność oraz dobrą atmosferę w pracy.
  3. WYBIERZ MODEL BIZNESOWY
    Wybierz właściwy model biznesowy - projekt, który ma odnieść sukces musi być skalowalny. Zdecyduj, jak będziesz zarabiał, jaki model biznesowy najlepiej pasuje do Twojej działalności. Nie bój się skorzystać z rad bardziej doświadczonych przedsiębiorców czy aniołów biznesu. Oni też kiedyś zaczynali tak jak Ty. Dziś, będąc po drugiej stronie, chętnie udzielają rad, wspierają a także inwestują w młode, rokujące biznesy.
  4. NIE PODDAWAJ SIĘ
    Nie poddawaj się zbyt łatwo. To bardzo częste wśród młodych przedsiębiorców niezależnie, czy tworzą biznesy w Dolinie Krzemowej czy Wschodniej Europie. Startupowicze często nie są gotowi na długotrwałe zaangażowania w projekt, oczekując efektów już po kilku miesiącach. Jeśli jesteś na tym etapie – usiądź, weź kilka głębszych oddechów i uzbrój się w cierpliwość.
  5. TY I WSPÓLNIK TO JEDNA DRUŻYNA
    Znajdź wspólnika lub partnera, który będzie uzupełniał Twoje kompetencje. Jesteście jedną drużyną, gracie do jednaj bramki. Tu nie ma miejsca na pomyłkę ani strach przed kolejnymi wyzwaniami. Wzajemna inspiracja, wsparcie i uzupełnianie to kluczowe czynniki sukcesu.
  6. BUDUJ BIZNES ŚWIADOMIE OD SAMEGO POCZĄTKU
    Musisz poświęcić czas, by stworzyć solidny Business Model Canvas, czyli szablon modelu biznesowego. W skrócie musisz opisać swoją drogę biznesową, cele i metody jak je osiągnąć. Opracowany przez Alexa Osterwaldera i zaprezentowany w książce „Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera” szablon stał się w świecie startupów wręcz synonimem opracowywania modelu biznesowego. Według Alexa na model biznesowy składa się 9 podstawowych obszarów, które wpisują się w proces zarabiania przez organizację pieniędzy. Dotyczą one 4 głównych dziedzin w działalności biznesowej: klienta, oferty, infrastruktury oraz finansów. Obszary te można zaprezentować w formie jednej kartki (kanwy) podzielonej na odpowiadające im pola.
  7. RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT, CZYLI P&L
    To rodzaj  sprawozdania finansowego, które zawiera podsumowanie przychodów, kosztów i wydatków poniesionych w danym okresie czasu, zwykle kwartału lub roku podatkowego. Raporty te zawierają informacje o możliwościach firmy i to w nich znajdziesz odpowiedź jak „manewrować” budżetem - wygenerować zysk poprzez zwiększenie przychodów, zmniejszenie kosztów, albo jedno i drugie. Warto poświęcić czas na przygotowanie i analizę takich dokumentów.
  8. GO GLOBAL!
    Skaluj swój biznes i planuj  globalnie. Wiele osób w ciągu ostatniego roku poruszało ten temat – Polska z jednej strony jest dość duża, aby tutaj budować biznes, wielu startupowców skupia się głównie na tym rynku i nie skaluje się globalnie lub nie robi tego od razu. Myślę, że trzeba czerpać wzorce z Finów i Szwedów, którzy mają mniejsze rynki, na których się nie skupiają, dlatego donoszą globalne sukcesy.
  9. PO CO TO ROBISZ?
    Świadomość celów, jakiekolwiek by one nie były, pomaga w podejmowaniu właściwych decyzji. Wyjście na giełdę?  Bycie prezesem roku? Gotówka na spełnianie własnych marzeń? Każdy ma coś, co go motywuje i leży ponad biznesem. Dąż do tego, sięgaj po to i codziennie pamiętaj, dlaczego zacząłeś.
  10. NIC NIE TRWA WIECZNIE
    Masz w sobie pokorę? Jeśli tak, to dobrze, bo nic nie trwa wiecznie. Każdy biznes kiedyś się kończy. Co wtedy zrobisz? Zastanów się nad już teraz, może to wpłynie na styl narządzanie lub decyzje biznesowe, które podejmiesz w najbliższym czasie.

REKLAMA

Dmytro Voloshyn - współzałożyciel i CTO globalnej platformy edukacyjnej Preply.com, absolwent programu Techstars Berlin. Preply to globalna platforma korepetycji stworzona w Kijowie, wspierana przez dwóch polskich aniołów biznesu: Mariusza Gralewskiego (DocPlanner, Polska), Przemysława Gacka (Grupa Pracuj, Polska).

REKLAMA

Marek Wylon - założyciel i właściciel jednej z największych polskich firm tworzących gry – GameDesire. Przygodę z branżą gier zaczynał pod koniec lat 90-tych, kiedy tworzył aplikacje na zlecenie dużych polskich serwisów. W 2004 założył własną, rodzinną firmę oraz stworzył platformę z grami online www.gamedesire.com, z której dziś korzystają miliony użytkowników na całym świecie. W marcu 2015 r. sfinalizował rozmowy z funduszem inwestycyjnym MCI Tech pozyskując dofinansowanie na rozwój kolejnych produktów

Polecamy: Firma 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

REKLAMA

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA