REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Startupowcu, nie popełniaj moich błędów! Czego żałują prezesi?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kirill Bigai
Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online
Startupowcu, nie popełniaj moich błędów! Czego żałują prezesi? /Fot. Fotolia
Startupowcu, nie popełniaj moich błędów! Czego żałują prezesi? /Fot. Fotolia
/
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości dobiegł końca. Z tej okazji w blisko 160 krajach na świecie,w tym także w Polsce, odbywały się darmowe warsztaty i prezentacje dedykowane młodym przedsiębiorcom oraz tym, którzy dopiero myślą o założeniu własnego biznesu. W ramach podsumowania poprosiliśmy dwóch właścicieli dużych spółek technologicznych o stworzenie dekalogu startupowicza.
  1. KEEP CALM AND DO YOUR RESEARCH
    Pamiętaj, że tworzysz produkt dla użytkowników i to od nich powinieneś zacząć – poznaj ich potrzeby oraz oczekiwania i to na nich bazuj, projektując swoją usługę. Nie działaj intuicyjnie, nie strzelaj ślepakami. Biznes to nie loteria, a Ty masz ograniczoną liczbę prób. Rozpoznanie potrzeb rynku i odbiorców jest punktem wyjścia każdego biznesu, który odniósł sukces.
  2. ZNAJDŹ LUDZI, KTÓRZY ZA TOBĄ PÓJDĄ
    Dobrze dobrany, lojalny zespół, który zna swoje słabe i mocne strony to klucz do sukcesu. Efektywność zespołu mierzy się nie tylko twardymi kompetencjami, ale także tym, jak dobrze znają swoje możliwości, czy potrafią się uzupełniać i zmierzać do wspólnego celu. Dobrze uformowany zespół oznacza nie tylko wysokie kompetencje i efektywność, ale też lojalność oraz dobrą atmosferę w pracy.
  3. WYBIERZ MODEL BIZNESOWY
    Wybierz właściwy model biznesowy - projekt, który ma odnieść sukces musi być skalowalny. Zdecyduj, jak będziesz zarabiał, jaki model biznesowy najlepiej pasuje do Twojej działalności. Nie bój się skorzystać z rad bardziej doświadczonych przedsiębiorców czy aniołów biznesu. Oni też kiedyś zaczynali tak jak Ty. Dziś, będąc po drugiej stronie, chętnie udzielają rad, wspierają a także inwestują w młode, rokujące biznesy.
  4. NIE PODDAWAJ SIĘ
    Nie poddawaj się zbyt łatwo. To bardzo częste wśród młodych przedsiębiorców niezależnie, czy tworzą biznesy w Dolinie Krzemowej czy Wschodniej Europie. Startupowicze często nie są gotowi na długotrwałe zaangażowania w projekt, oczekując efektów już po kilku miesiącach. Jeśli jesteś na tym etapie – usiądź, weź kilka głębszych oddechów i uzbrój się w cierpliwość.
  5. TY I WSPÓLNIK TO JEDNA DRUŻYNA
    Znajdź wspólnika lub partnera, który będzie uzupełniał Twoje kompetencje. Jesteście jedną drużyną, gracie do jednaj bramki. Tu nie ma miejsca na pomyłkę ani strach przed kolejnymi wyzwaniami. Wzajemna inspiracja, wsparcie i uzupełnianie to kluczowe czynniki sukcesu.
  6. BUDUJ BIZNES ŚWIADOMIE OD SAMEGO POCZĄTKU
    Musisz poświęcić czas, by stworzyć solidny Business Model Canvas, czyli szablon modelu biznesowego. W skrócie musisz opisać swoją drogę biznesową, cele i metody jak je osiągnąć. Opracowany przez Alexa Osterwaldera i zaprezentowany w książce „Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera” szablon stał się w świecie startupów wręcz synonimem opracowywania modelu biznesowego. Według Alexa na model biznesowy składa się 9 podstawowych obszarów, które wpisują się w proces zarabiania przez organizację pieniędzy. Dotyczą one 4 głównych dziedzin w działalności biznesowej: klienta, oferty, infrastruktury oraz finansów. Obszary te można zaprezentować w formie jednej kartki (kanwy) podzielonej na odpowiadające im pola.
  7. RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT, CZYLI P&L
    To rodzaj  sprawozdania finansowego, które zawiera podsumowanie przychodów, kosztów i wydatków poniesionych w danym okresie czasu, zwykle kwartału lub roku podatkowego. Raporty te zawierają informacje o możliwościach firmy i to w nich znajdziesz odpowiedź jak „manewrować” budżetem - wygenerować zysk poprzez zwiększenie przychodów, zmniejszenie kosztów, albo jedno i drugie. Warto poświęcić czas na przygotowanie i analizę takich dokumentów.
  8. GO GLOBAL!
    Skaluj swój biznes i planuj  globalnie. Wiele osób w ciągu ostatniego roku poruszało ten temat – Polska z jednej strony jest dość duża, aby tutaj budować biznes, wielu startupowców skupia się głównie na tym rynku i nie skaluje się globalnie lub nie robi tego od razu. Myślę, że trzeba czerpać wzorce z Finów i Szwedów, którzy mają mniejsze rynki, na których się nie skupiają, dlatego donoszą globalne sukcesy.
  9. PO CO TO ROBISZ?
    Świadomość celów, jakiekolwiek by one nie były, pomaga w podejmowaniu właściwych decyzji. Wyjście na giełdę?  Bycie prezesem roku? Gotówka na spełnianie własnych marzeń? Każdy ma coś, co go motywuje i leży ponad biznesem. Dąż do tego, sięgaj po to i codziennie pamiętaj, dlaczego zacząłeś.
  10. NIC NIE TRWA WIECZNIE
    Masz w sobie pokorę? Jeśli tak, to dobrze, bo nic nie trwa wiecznie. Każdy biznes kiedyś się kończy. Co wtedy zrobisz? Zastanów się nad już teraz, może to wpłynie na styl narządzanie lub decyzje biznesowe, które podejmiesz w najbliższym czasie.

REKLAMA

Dmytro Voloshyn - współzałożyciel i CTO globalnej platformy edukacyjnej Preply.com, absolwent programu Techstars Berlin. Preply to globalna platforma korepetycji stworzona w Kijowie, wspierana przez dwóch polskich aniołów biznesu: Mariusza Gralewskiego (DocPlanner, Polska), Przemysława Gacka (Grupa Pracuj, Polska).

REKLAMA

Marek Wylon - założyciel i właściciel jednej z największych polskich firm tworzących gry – GameDesire. Przygodę z branżą gier zaczynał pod koniec lat 90-tych, kiedy tworzył aplikacje na zlecenie dużych polskich serwisów. W 2004 założył własną, rodzinną firmę oraz stworzył platformę z grami online www.gamedesire.com, z której dziś korzystają miliony użytkowników na całym świecie. W marcu 2015 r. sfinalizował rozmowy z funduszem inwestycyjnym MCI Tech pozyskując dofinansowanie na rozwój kolejnych produktów

Polecamy: Firma 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

REKLAMA

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

REKLAMA